Jaworze: Jesienią stanie arboretum

Arboretum, czyli mini-ogród botaniczny stanąć ma jesienią br. w centrum Jaworza. To pomysł gminy na przyciągnięcie turystów, na zagospodarowanie terenu wokół budynku urzędu oraz na stworzenie centrum wypoczynku dla mieszkańców.

Na inwestycję gminie udało się pozyskać środki unijne - w wysokości 25.474,50 € z Unii Europejskiej (tj. 107.000 zł), dodatkowo z budżetu Państwa to ok. 6.300 zł, wkład własny to około 12.600 złotych.

- Projekt przewiduje w pierwszym rzędzie budowę Arboretum w Jaworzu jako rodzaj mini-ogrodu botanicznego otwartego dla mieszkańców i turystów, który prezentował będzie bogactwo przyrodnicze Ziemi Cieszyńskiej, z jednoczesnym zagospodarowaniem przestrzeni wokół budynku Urzędu Gminy Jaworze jako obiektu małej architektury odpoczynku i relaksu. W tej przestrzeni nasadzone zostaną m.in. gatunki roślin występujące na Śląsku Cieszyńskim, które zostaną odpowiednio opisane i zaprezentowane osobom odpoczywającym w tym miejscu – informują władze Jaworza.

Powstanie tutaj również dojście betonowe w postaci drogi z płyt betonowych do projektowanego obiektu, które będzie przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a także ogrodzenie od strony północno-wschodniej (od istniejącego parkingu). - W ramach tej inwestycji zaplanowano stworzenie elementów, umożliwiających spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Obiekt służyć ma jako centrum wypoczynkowe dla wszystkich mieszkańców Jaworza, zatem projekt przewiduje tereny dla odpoczynku, a tym samym zapoznania się z gatunkami roślin naszego terenu – wyjaśniają władze gminy.

W ramach zadania planuje się urządzenie skweru, na którym będzie można spotkać m.in. magnolię, cieszyniankę wiosenną, przebiśniegi, lilie. Na skwerze pojawią się też m.in. ławki, kosze na śmieci, stojak na rowery czy tablice informacyjne.

Jak zapowiadają władze, arboretum powstać ma już jesienią br.

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją