Jaworze: Cieszynianka dla Śliwki
Jej kandydaturę zgłosił Prezes Zarządu Towarzystwa Miłośników Jaworza, Ryszard Stanclik, a radni poparli ją jednogłośnie (15 głosów).
Kim jest Gabriela Śliwka?
Gabriela Ewa Śliwka ur. 1970 roku w Bielsku-Białej. Ukończyła studium bibliotekarki w Centrum Edukacji Informacyjnej i Dokumentacyjnej w Katowicach uzyskując dyplom bibliotekarza, następnie kontynuowała naukę w Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę w zawodzie bibliotekarza podjęła w dwutysięcznym drugim roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaworzu, gdzie od dwóch lat pełni funkcję dyrektora tej placówki. Od ponad trzydziestu lat mieszka i pracuje w gminie Jaworze, która stała się jej miejscem na ziemi.
Łączy swoje pasje i zainteresowania, które obejmują literaturę, poezję, sztukę oraz historię z pracą zawodową i działalnością kulturalną. Sprawuje pieczę nad zbiorem materiałów, wydawnictw i dokumentów o charakterze regionalnym, wyszukuje nowe dostępne źródła, które mogą stanowić podwaliny do monografii Jaworza. Od wielu lat angażuje się we współpracę z różnymi organizacjami, stowarzyszeniami i instytucjami działającymi na terenie gminy i powiatu.
Współpracuje z Towarzystwem Miłośników Jaworza, uczestnicząc w organizacji posiad, z udziałem twórców regionalnych. Tworzy poezję, czego przykładem jest wydany tomik poezji "Nieco dzielności", za którym między innymi otrzymała wyróżnienie Starosty Bielskiego dla Twórców i Animatorów Kultury Powiatu Bielskiego. Była współzałożycielem lokalnej grupy poetyckiej "Jawor", zrzeszając twórców amatorów. Grupa uczestniczyła w wielu wydarzeniach kulturalnych, między innymi wieczory poetyckie w piwnicy artystycznej Książnicy Beskidzkiej. Grupa zapewniała oprawę artystyczną na spotkaniach świątecznych podopiecznych GOPS z Jaworza oraz innych wydarzeniach kulturalnych.
Pracowała w zespole redakcyjnym lokalnego miesięcznika Echo Jaworza, w którym relacjonowała wydarzenia kulturalne z życia gminy, a z miesięcznikiem współpracuje do dziś. Uczestniczyła w przygotowaniach spotkań z poezją i sztuką organizowanych przez Stowarzyszenie Nasze Jaworze. Prowadzi prelekcje i prezentacje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, obejmujący szeroką tematykę zarówno regionalną, literacką jak i historyczną. Podejmuje działania na rzecz propagowania bogatej historii ziemi jaworzańska, włączając ją do spotkań z dziećmi i młodzieżą w ramach edukacji regionalnej. Współpracuje z Klubem Seniora, gdzie prowadzi zajęcia z tematyki regionalnej przedstawiając sylwetki wyjątkowych, zasłużonych mieszkańców Ziemi Cieszyńskiej i Ziemi Bielskiej.
Sesję można zobaczyć online TUTAJ
Znamy już praktycznie wszystkich laureatów tegorocznej edycji Srebrnej Cieszynianki - decyzje zapadają na sesjach rady gminy bądz miasta. W Dębowcu Srebrną Cieszyniankę otrzyma Katarzyna Rymar [Pisaliśmy: Znamy pierwszą laureatkę Lauru Srebrnej Cieszynianki] w Hażlachu – Maria Żyła [Wiemy, do kogo powędruje Srebrna Cieszynianka z Hażlacha , w Chybiu Helena i Krzysztof Bełtowscy [Bełtowscy z Cieszynianką], w Goleszowie - Gertruda Proksa [Goleszów: Laur dla Gertrudy Proksy], w Cieszynie Danuta Kożusznik (Cieszynianka dla Kożusznik ), w Strumieniu Grażyna Gądek ( Strumień: Cieszynianka dla Grażyny Gądek ), w Skoczowie Przemysław Kolondra (Skoczów: Laur dla Przemysława Kolondry), w Istebnej Iwona Konarzewska (Istebna: Konarzewska z Cieszynianką ), w Ustroniu Tadeusz Krysta (Cieszynianka dla Tadeusza Krysty), w Wiśle Bronisław Cieślar (Bronisław Cieślar z Laurem) czy Brennej - Czesław Greń (Brenna: Srebrna Cieszynianka ) oraz Zebrzydowic - Urszula Wierzgoń (Laur w Zebrzydowicach).
NG
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.