Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jasienicki Kurort Zamkowy czeka na pieniądze

Odwołanie Kazimierzy Kujdy ze stanowiska prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chwilowo skomplikowało plany związane z Jasienickim Kurortem Zamkowym. W maju ubiegłego roku poświęcony został kamień erekcyjny projektu, który łączy ze sobą funkcję edukacyjną, wypoczynkową i sportową.

To inwestycja z ogromnym rozmachem. Gmina Jasienica szacuje, że na jej realizację potrzeba od 200 do 300 mln złotych. Na terenie ok. 50 ha wokół zamku powstanie kompleks turystyczno-edukacyjno-rehabilitacyjno-sportowy, który ma wzmocnić potencjał regionu.
Koncepcja zakłada m.in. stworzenie muzeum, centrum konferencyjnego i edukacyjnego z zapleczem hotelowym, ośrodka spa oraz centrum rehabilitacji, a także infrastruktury sportowej, w tym ścieżek pieszych, rowerowych i konnych, tras narciarskich, a także basenów termalnych. Powstać ma dom dla weteranów. Częścią Kurortu będą oranżerie, ogrody oraz rezerwat przyrody "Morzyk".

Na razie jednak plany są skromniejsze. W ubiegłym roku Jasienica złożyła wniosek o dofinansowanie projektu do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Staramy się o 14 mln złotych, na inwestycję wartą 15 mln. Odpowiedź mieliśmy uzyskać w marcu – wyjaśnił Janusz Pierzyna, wójt Jasienicy.

NFOŚiGW nie ma nowego prezesa. To oznacza, że „zamrożone” zostały wszelkie decyzje dotyczące dofinansowywania projektów. Władze Jasienicy mają jednak nadzieję, że sprawa wyjaśni się w maju. Kurort ma powstać w ramach pilotażowego projektu Beskidzkie Centrum Narciarstwa, który został ujęty w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W zamku w Grodźcu, który jest sercem projektu, powstanie muzeum. Fundacja Ustronianka otrzymała już 4,6 mln zł na jego rewitalizację oraz adaptację na cele kulturalne. Całość prac zamknie się kwotą 5,7 mln zł.

Jasienicki Kurort Zamkowy to pomysł, który realizowany ma być przez 10, a nawet więcej lat.

anszaf

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: