Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jasienica trafi do Katowickiej strefy

Jasienicka Niskoemisyjna Strefa Ekonomiczna już wkrótce ma stać się częścią Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

 Dwukrotnie prezes Katowickie SSE Janusz Michałek odwiedził już Jasienicę, aby porozmawiać o włączeniu Jasienickiej Strefy w obręb Katowickiej. – Dla nas oznacza to wzmocnienie potencjału naszej strefy, bo inwestorzy będą mogli korzystać z przysługujących im ulg podatkowych, takimi, jakie obowiązują w strefach specjalnych – mówił Janusz Pierzyna.

Katowicka SSE jest największa w Polsce, przynależność do niej umożliwiłaby m.in. udziałem w szerokiej międzynarodowej promocji, jaką prowadzi. Ma także licencję na dystrybucję gazu i związane z tym tworzenie sieci gazowniczej. Tego rodzaju inwestycja na terenie Jasienicy pozwoliłaby inwestorom w gminnej Strefie na korzystania z ekologicznej energii gazowej.

Wójt zaznaczył też, że udało się wynegocjować z prezesem Michałkiem 5 proc. zapłatę dla Katowickiej SSE z każdej sprzedanej działki w Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefie Ekonomicznej, ale będzie to 5 proc. doliczone do wartości działki. Nie oznaczałoby to więc spadku dochodów dla budżetu Gminy Jasienica z tego tytułu, tym bardziej, że podleganie pod KSSE sprawi, że jasienickie grunty staną się dużo droższe.

Radni podjęli uchwałę intencyjną o woli przyłączenia się do Katowickiej SSE. W najbliższym czasie jej zarząd ze swej strony podejmie uchwałę o podobnym brzmieniu, wtedy będzie dojdzie do podpisania umowy.

- Jeden z inwestorów Jasienickiej Strefy, spółka Rawibox, już wyraziła zainteresowanie skorzystanie z dobrodziejstwa obniżenia podatku, o jaki może się starać firma inwestująca na terenie Strefy Specjalnej. Firma zamierza w dwóch ratach zainwestować w najbliższych latach aż 70 mln euro, budując w Jasienickiej Strefie Ekonomicznej najnowocześniejszą w Europie fabrykę opakowań z tektury. Produkcja ma być oparta na wysoce ekologicznych technologiach, do łączenia 7-warstwowej tektury używane będą kleje na bazie skrobi ziemniaczanej i kukurydzianej - poinformował wójt Pierzyna

(red.)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: