Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jasienica: Tężnia solankowa gotowa

W kompleksie sportowo-rekreacyjnym Drzewiarza w Jasienicy zakończyła się budowa tężni solankowej

Tężna ma ona kształt regularnego sześcioboku, pośrodku stanęła kolumna z tarniny, jaką stosuje się w tego typu obiektach. Po niej będzie przepływać solanka, wytwarzając wokół tężni korzystny mikroklimat, odpowiedni dla inhalacji. Wykorzystana zostanie w niej solanka z dzielnicy Zabłocie w pobliskiej gminie Strumień. – To jedna z najlepszych tego typu solanek na świecie, żadna inna nie zawiera jodu w stężeniu dochodzącym do 140 mg na litr. Tą samą solankę wykorzystujemy już w naszej fontannie z obiegiem zamkniętym, jaka powstała wcześniej na skwerze przy Urzędzie Gminy – powiedział Janusz Pierzyna, wójt Gminy Jasienica.

Wokół tężni powstał brukowany deptak, który pozwoli na lecznicze i profilaktyczne spacery inhalacyjne. Dla wygody odpoczywających użytkowników tężni do wiosny zostaną tu zainstalowane także ławki –. Całość kosztowała 195,3 tys. zł, z tego 30 tys. euro dofinansowania ze środków UE.

Wprawdzie konstrukcja przeszła wszystkie próby nie zostanie uruchomiona - wkrótce trzeba byłoby ją i tak wyłączyć na czas zimy. Jest przygotowana do uruchomienia na wiosnę. Liczę, że stanie się kolejną atrakcją dla rekreacji naszych mieszkańców i odwiedzających nas gości – podsumował Janusz Pierzyna.

(red./mat.pras,)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: