Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jasienica: sesja za nami

Urząd Gminy w Jasienicy podsumował czwartkową (13.12.2018) sesję. Dyskutowano o podatkach i cenach w nadchodzącym okrsie.

Jako, że sesja wypadłą w rocznicę wybuchu Stanu Wojennego, rozpoczęło ją uczczenie minutą ciszy wszystkich ofiar tego okresu.

Remonty dróg
Wójt poinformował radnych, że w przeddzień sesji dostarczył do Urzędu Wojewódzkiego dokumenty Gminy Jasienica w związku z dofinansowaniem, jakie przyznało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na naprawę dróg, zniszczonych podczas powodzi w 2013 r. Chodzi o remonty odcinków ul. Dworcowej na granicy Grodźca i Świętoszówki, Pielgrzymkowej w sołectwie Bielowicko, Czyrnej w sołectwie Jasienica, Sportowej w sołectwie Biery, Wygrabowickiej w Międzyrzeczu Górnym i drogi gminnej od pętli w kierunku Jasienicy w sołectwie Łazy. Wójt zaznaczył, że formalności z pozyskanym przez niego dofinansowaniem bardzo szybko zostały załatwione, remonty również udało się sprawnie wykonać przed opadami śniegu. – Nowe drogi są solidne, liczę, że przez kolejnych wiele lat będą nam służyć – mówił wójt.


Zakup działki
Na wniosek wójta radni wyrazili zgodę na zakup fragmentu działki o powierzchni 86 mkw. wzdłuż ul. Strzelców Podhalańskich w Mazańcowicach oraz liczącego blisko 900 mkw. gruntu przylegającego do tej ulicy. Oba fragmenty znajdują się naprzeciw rozbudowywanej strażnicy OSP. – Zostaną wykorzystane na poprawę wyjazdu dla strażaków i budowę parkingu dla nowej strażnicy, gdzie przecież mieścić się będzie duża sala widowiskowa, służąca całej społeczności Mazańcowic – wyjaśnił wójt. Dodał, że ta mazańcowicka ulica staje się coraz bardziej ruchliwa, a do istniejącej szkoły, kościoła, boisk sportowych wkrótce trzeba będzie doliczyć również dojazd do rozbudowanej strażnicy OSP oraz nowej przychodni lekarskiej. – Dlatego musimy przymierzyć się do jej rozbudowy, połączonej z poszerzeniem, przynajmniej w kluczowych miejscach – dodał wójt Janusz Pierzyna.

Dokonano również zmian w budżecie, m.in. dofinansowując działalność MZK i PKS na terenie sołectw gminy Jasienica. Jak wyjaśnił wójt, co roku na funkcjonowanie przewozów pasażerskich budżet Gminy przeznacza ok. 2 mln zł.

Wywóz odpadów
Kolejne 300 tys. zł posłużą zaś jako dofinansowanie tegorocznego wywozu odpadów, łącznie w tym roku dopłata przekroczy więc 750 tys. zł. Jak przy tej okazji zaznaczył Janusz Pierzyna, obecne ceny będą obowiązywać do końca przyszłego roku, ale nie da się ich obronić ze względu na coraz bardziej rosnące koszty odbioru i gospodarowania odpadami, niezależne od Gminy Jasienica. – Będziemy więc musieli w najbliższym czasie zająć się również ustaleniem nowych cen, aby ja urealnić – mówił.

Podatki
Najważniejszym punktem sesji było uchwalenie stawek podatków lokalnych, jakie będą obowiązywały w 2019 r. Wzrosły one po raz pierwszy od 2013 r., średnio o ok. 5 proc. I tak np. za 1 mkw. powierzchni w budynku mieszkalnym i garażu zapłacimy w przyszłym roku 0,68 zł, zaś za 1 mkw. gruntu naszej działki – 0,26 zł. Dla przedsiębiorców stawka od gruntu pod działalność gospodarczą została ustalona na 0,75 zł, a od budynku – 21,45 zł za 1 mkw. Z kolei właściciele ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 do 5,5 tony zapłacą 368 zł. Na tym samym poziomie co dotychczas pozostanie stawka opłaty targowej.

Była to ostatnia sesja przed świętami Bożego Narodzenia, toteż wójt Janusz Pierzyna złożył życzenia radnym i wszystkim mieszkańcom gminy Jasienica.

(red./mat.pras.)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: