Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jasienica kopie i szuka wód geotermalnych

Przełomowy czas dla Grodźca i całej gminy Jasienica. Ogromne, wysokie na 36 metrów urządzenie do wykonania tego typu odwiertów , stanęło na betonowym utwardzeniu na gminnej działce w Grodźcu.

– To już ten moment, gdy wyłoniona w przetargu firma rozpocznie wiercenia do głębokości nawet 2 kilometrów. Czekaliśmy na tę chwilę wiele lat, bo dotarcie do ciepłych źródeł może poszerzyć możliwości rozwoju całej naszej gminy, a nawet regionu. Już za kilka tygodni się o tym przekonamy – mówi wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna.

Odwiert to jeden z elementów projektu Jasienicki Kurort Zamkowy, którego wiercenia są jednym z najważniejszych elementów. Ma on wykorzystując przyrodnicze i historyczne walory Grodźca i okolicy, m.in. odrestaurowany zamek i pagórkowatą okolicę, która w znacznej części zachowała swój naturalny charakter, umożliwić rozwój branży turystycznej i rehabilitacyjnej.

To własnie ciepłe źródła, które mają znajdować sie na terenie Grodźca, mają był główną atrakcją, która do Jasienicy ma przywołać turystów. Inwestycja może nieść powodzenie, wskazują na to opracowania m.in. z 1999 r., jakie na zlecenie wójta Janusza Pierzyny wykonał prof. Julian Sokołowski. W kolejnych latach przygotowując się do realizacji projektu wójt doprowadził w 2004 r. do zakupu przez Gminę Jasienica działki o powierzchni 5,5 hektara, a następnie rozpoczął starania o pozyskanie środków na bardzo kosztowne wiercenia. Te gmina otrzymała w 2021 roku.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzielił dotacji  w wysokości 14 866 786 zł na wykonanie w latach 2021-2024 otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych „Jasienica GT-1” do głębokości prawie 2 km.

Po formalnym przekazaniu terenu firmie, która wygrała przetrg, rozpoczeto prace. W ramach prac przygotowawczych została ukończona budowa utwardzonego betonowymi płytami tymczasowego placu, gdzie zostanie zamontowane urządzenie wiertnicze o wysokości 36 m. Ponadto, na placu zostały ustawione towarzyszące inwestycji tymczasowe obiekty budowlane, niezbędne do wykonania robót geologicznych, m.in. obiekty kontenerowe, zbiorniki, urządzenia.

- Wiercenie będzie realizowane metodą obrotową z zastosowaniem urządzenia wiertniczego i płuczki wiertniczej odpowiedniej do rodzaju skał. Projekt obejmuje również wykonanie po odwiercie dokumentacji hydrogeologicznej, zawierającej wyniki badań polowych i laboratoryjnych. Dokumentacja będzie zawierać także opis budowy geologicznej oraz analizy warunków hydrogeologicznych. Wykonawca będzie miał za zadanie wykonanie odwiertu i opracowanie dokumentacji wiertniczej. Bazując na uzyskanych danych z badań geofizycznych i wykonanych testach w otworze, a także na wynikach badań laboratoryjnych z uzyskanych rdzeni wiertniczych i próbek – zostanie opracowana przez Inżyniera Kontraktu dokumentacja hydrogeologiczna. Ten komplet dopiero będzie stanowić podstawę do zatwierdzenia zasobów wód termalnych oraz do wystąpienia o koncesję na ewentualną eksploatację.Po zakończeniu prac wiertniczych wszystkie obiekty tymczasowe zostaną usunięte, a teren będzie zrekultywowany - dodaje wójt gminy Jasienica.


KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-09-21 09:37:40
AAggaa: Brawa, dla włodarzy Gminy, że chcą zapewnić Gminie i jej mieszkańcom darmową i ekologiczną energię z geotermii.
2023-09-21 11:53:43
miriam11: Z tą darmową to trochę przesadziłaś.
2023-09-21 13:07:37
☞☞☞: "trochę" to dużo za mało powiedziane :)
2024-03-11 11:40:08
wapieniak: Wojt gminy powinien przypilnowac teg odwiertu , i jak w Toruniu niedac sie okiwac ... "prawowitym" wlasciciela ... aby zakonczyc przed czasem wiercenie !!!! W Toruniu naukowcy zrobili expertyze na glebokosc 3000 m , a "niezidentyfikowana moc" zakonczyla odwiert na 2300 m co w efektywnosci energetycznej znaczy , ze odwiert ma tylko 25 % mocy . Chociarz jest dochodowy !!!!!
2024-03-11 11:45:17
wapieniak: Kto nie jest w temacie niepowinien zabierac glosu .... Brawa dla Pana Wojta ... Wszystkim , ktorzy chca wyrobic sobie swoje zdanie powinni pojechac do Chocholowa .... jak mieszkancy dobrze korzystaja z darmowej energi ziemi . Zatrudnienie na miejscu , zarobki z uslug , cisza spokuj , pomimo ruchliwej drogi !!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: