Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Janina Marcinkowa pośmiertnie honorową obywatelką Cieszyna

Podczas czerwcowej sesji Rady Miejskiej Cieszyna Radni zadecydowali o pośmiertnym nadaniu tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Cieszyna” pani Janinie Marcinkowej. Wnioskodawczynią przyjęcia takiej uchwały była Burmistrz Miasta Gabriela Staszkiewicz.

Janina Marcinkowa urodziła się w 1920 roku, zmarła w 1999. Wywodziła się z rodziny działaczy społecznych i muzyków, przyjęła rodzinne tradycje i sama zajęła się choreografią. Po matce przyjęła zamiłowanie do folkloru. Rozpoczęła pracę w małym zespole ludowym, który pod jej wpływem w 1953 roku przekształcił się w działający do dziś Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej, a po jej śmierci przyjął jej imię.

- Myślę, że w takich okolicznościach, kiedy mamy 70-lecie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej z nadanym imieniem pani Janiny Marcinkowej i w stulecie jej urodzin, będzie to uhonorowanie jej działalności na rzecz Miasta Cieszyna i myślę, że jest to oddanie jej hołdu. Byłaby to też historyczna chwila, kiedy druga kobieta w historii w Cieszynie uzyskałaby taki tytuł – wyjaśniała Burmistrz Miasta, Gabriela Staszkiewicz.

Radni podjęli decyzję o nadaniu Janinie Marcinkowej tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Cieszyna” jednogłośnie.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: