Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

''Jan Nepomucen - święty Europy Środkowej''

"Jan Nepomucen - święty Europy Środkowej" pod takim hasłem 1 marca 2006 w Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, uroczyście otwarto wystawę malarstwa współczesnego artystów z 11 krajów Europy. Wszystkie eksponowane prace są owocem międzynarodowego pleneru malarskiego i nawiązują do historii oraz legend o Janie Nepomucenie. W ciągu 5 lat trwania projektu (1999-2004) powstało 55 dzieł inspirowanych życiem świętego. Projekt zainicjowany został przez Annę Kocourkową z Pilzna i dr Aldemara Schiffkorna z Linz, a jego mottem stały się słowa: Europa Środkowa nie może być dokładnie zdefiniowana ani w kategoriach politycznych ani w geograficznych. Tworzą ją raczej historia, wspólnota kulturowa i tradycja. Jan Nepomucen jest znany i czczony na całym obszarze Europy Środkowej. Jest ściśle związany z Czechami, Morawami, Bawarią, Austrią i innymi krajami środkowoeuropejskimi (A. Schiffkorn).

Wystawa była wcześniej prezentowana m.in. w: Pradze, Brukseli i Warszawie. Dodatkową wartością wystawy cieszyńskiej, jest jej poszerzenie o barokowe obrazy z Muzeum Śląska Cieszyńskiego, gdzie o godz. 12.00 miał miejsce pierwszy tego dnia uroczysty wernisaż.

Mało kto wie, że większość znanych i codziennie oglądanych rzeźb w Cieszynie i okolicy przedstawia właśnie postać św. Jana Nepomucena. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ zgodnie z słowami Anny Kocourkovej Europa Środkowa jest wszędzie tam, gdzie stoją rzeźby św. Jana Nepomucena. Inauguracji wystawy towarzyszyła konferencja w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości, której celem było przybliżenie historii niezwykle niegdyś popularnego kultu i jego odbicie w sztuce. Joanna Jędrusik, jedna z artystek uczestniczących w projekcie, swój wykład Nepomuckie paradoksy poświęciła problemom jakie pojawiają się w badaniach nad postacią Nepomucena, szczególnie licznym rozbieżnościom pomiędzy historią a legendą, która narosła wokół świętego. Omówiła również dylematy jakie stawia przed współczesnymi artystami interpretacja życia i legendy św. Nepomucena. Z kolei Ing Karel Drhovsky w prelekcji Jan Nepomucen w świetle historii przedstawił najnowsze wyniki badań nad postacią świętego, natomiast dr hab. Piotr Krasny z Uniwersytetu Jagiellońskiego, omówił liczne przedstawienia Jana Nepomucena w sztuce europejskiej, kładąc szczególny nacisk na ich aspekty ikonograficzne.
 
Po uroczystym wernisażu w Zamku Sztuki, wydarzenia znalazły swój finał w Rotundzie pod wezwaniem św. Mikołaja, gdzie o godz. 17.00 odbyła się msza św. popielcowa.

Wystawa została zorganizowana przy współpracy: Biura ds. współpracy kulturalnej z zagranicą Kraju Związkowego Górna Austria, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Czeskiego Centrum w Warszawie, Województwem Pilzneńskim, Instytutem Dziedzictwa Narodowego w Pilznie, Miastem Nepomuk oraz Miastem Plasy.

Wystawa otwarta będzie w dniach 01.03.2006 - 02.04.2006 codziennie w godz. od 10.00 - 17.00.  

Serdecznie zapraszamy!
źródło: SZSiP
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: