Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jan Kawulok odwołany. PiS traci władzę w województwie

Na trwającej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego radni odwołali ze stanowiska przewodniczącego Jana Kawuloka. Jego następcą został Marek Gzik z Platformy Obywatelskiej.

Po rozpoczęciu sesji radni opozycyjni zgłosili wniosek o zmianę porządku obrad. Proponowano, aby punkt dotyczący odwołania Kawuloka przenieść na początek posiedzenia, a poprzedzić go głosowaniem nad powołaniem wiceprzewodniczącego organu. Kawulok zarządził jednak najpierw dwu-, a potem trzygodzinną przerwę . - Dzisiaj, Janek, rozwalasz swój autorytet w pył - komentował decyzję Kawuloka marszałek Jakub Chełstowski, który dziś zdecydował się wystąpić ze struktur Prawa i Sprawiedliwości. Wraz z trzema innymi radnymi PiS przeszedł do ugrupowania Ruch Samorządowy "Tak dla Polski", pozbawiając PiS większości w Sejmiku.

Swoją decyzję tłumaczył brakiem wsparcia liderów partii w kwestii problemów zarządu województwa, a także antyunijną polityką rządu. 

O godzinie 18:00 wznowiono obrady i powołano komisję skrutacyjną, która przeprowadziła głosowanie na wiceprzewodniczącego sejmiku - było to stanowisko nieobsadzone od początku kadencji. W głosowaniu tajnym, w którym wzięło udział czterdziestu czterech radnych, stosunkiem głosów 25 za, 19 przeciw wybrany został Stanisław Gmitruk z Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

Przed rozpoczęciem głosowania nad odwołaniem Jana Kawuloka głos w dyskusji zabrał Mirosław Mazur. - Jako wieloletni radny i samorządowiec z ubolewaniem stwierdzam, że ta dzisiejsza sesja była taką kropką nad i, najbardziej dobitnym uzasadnieniem dla tego wniosku. Panie przewodniczący, nadinterpretował pan uprawnienia, swobodnie manewrował porządkiem obrad, niedopuszczał nas do głosu - mówił radny PO.

Kawuloka bronił między innymi Piotr Czarnynoga z PiS. - Życzyłbym wszystkim jednostkom samorządu terytorialnego takiego przewodniczącego. On wypełniał swoją rolę, ale nie tak, jak wy sobie wyobrażaliście. On według was wypełniał rolę, a według nas to nie było wyuczone zadanie, z ładnym bagażem nieuczciwości i kombinowania, mówiąc po śląsku cyganienia wszystkich naokoło - on wypełniał obowiązek i zadania wynikające ze stanowiska, jakie mu powierzyliśmy cztery lata temu w demokratycznym głosowaniu. Najlepszym dowodem, że wypełniał to sprawiedliwie i uczciwie jest to, że bardzo często obrywał od nas na klubach, że tak często łamał - z powodu swojej niepotrzebnej uczciwości i wrażliwości - regulamin sejmiku. W szczególności dopuszczając kolegę Mazura do wielokrotnych wystąpień i nadużywania czasu nas wszystkich - podkreślał. 

Odwołanie Kawuloka poparło 25. radnych, przeciwynych było 19. - Tak to jest w polityce. Oczywiście zawsze lepiej się słucha słów miłych, natomiast te krytyczne trzeba przyjmować. Czy popełniałem błędy? Jasne, chociaż dużo się uczyłem. Przygotowywałem się do każdej sesji, wprowadziłem też zwyczaj brania udziału w każdym zarządzie województwa. Mówili mi: "nie wytrzymasz tego, bo to jest raz w tygodniu albo częściej", a ja wytrzymałem, dojeżdżałem z Cieszyna. Czy to wielki sukces? Nie, uważam tylko, że tak trzeba. Nie lekceważyłem swojej pracy - mówił odwołany przewodniczący. - Wiadomo, że rola opozycji jest inna niż rządzących. Gdy cztery lata temu się konstytiowaliśmy jako rządzący postawiłem warunek, aby wybrać kogoś z południowego subregionu. Ja byłem pierwszym przewodniczącym sejmiku właśnie z tych regionów. Mam nadzieję, że ci przejmujący obecnie władzę uszanują to. Aby subregion południowy, który ma wspaniałych radnych - również z Koalicji Obywatelskiej - był doceniony i abyśmy poczuli, że jesteśmy integralną częścią województwa śląskiego - dodawał. 

Kawulok podsumował też krótko czteroletni okres urzędowania. - Zakończyliśmy budowę drogi do Wisły, ruszyła jedna kolej, za tydzień ruszy druga - to wymierne efekty mojej pracy tutaj. Czy można zrobić więcej? Oczywiście, że tak. Padły tu różne słowa na mój temat, ale ja nie mam zamiaru na nikim się mścić. To nie w moim stylu, to wynika z mojej wiary. Nienawiść do kogoś nigdy nie będzie dla mnie wartością, to nie ma sensu - przyznał. 

Sesja wciąż trwa, jej przebieg można oglądać tutaj.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

25
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-11-21 20:47:17
Hejo: Bo jak pokazuje dotychczasowa historia, im bliżej wyborów, które mogą zmienić układ władzy, takich zmieniających poglądy- byle do koryta.... będzie coraz więcej !
2022-11-21 22:43:34
altacet: No i Kawulok się doigrał swoją butą,łamaniem zasad demokracji i zakłamaniem.
2022-11-22 04:39:19
sierżant_Niemyty_Wycior: kto śmieciem wojuje ten od śmiecia ginie, HAHAHA...:D
2022-11-22 06:44:51
hanbes: Ha! Pupcia się przypala to trzeba spadać! Kałuża, jak ci w buzi? Szkoda że OX nie zacytował całej wypowiedz Chełstowskiego (patrz Onet i WP). Misterny plan PiS-u zaczyna się sypać. No cóż, wkrótce (i to szybciej niż myślą) zacznie odbijać się czkawką "reforma" sądownictwa, wojna z UE, kobietami, LGBT a także wszelakie szwindle typu Ostrołęka, CPK, "wybory kopertowe", Pegasus czy rozpasanie "tłustych kotów"... No, to się zacznie. A przecież to tylko wierzchołek góry lodowej... Śląskie nie będzie pierwsze. Na zamkniętych spotkaniach z klakierami Balbina żyje odizolowany, niestety większość (zdecydowana!!!) myśli inaczej... Miałeś chamie złoty róg.....
2022-11-22 06:47:49
perpetua: i żadnej grubej kreski, co najwyżej status świadka koronnego dla tych co ułatwią pracę prokuratorom
2022-11-22 06:51:28
perpetua: a te wszystkie Kałuże, Kawuloki, Kopcie, Pięty, Szwedy, Pudy itp - do archiwum historii polskiej hańby i poniżenia, zaprzaństwa, ciemnoty, oszustwa, obłudy i hipokryzji
2022-11-22 07:28:58
Mach: Ja myślę ,że teraz wszyscy funkcjonariusze PiS myślący patriotycznie i pragnący zachować twarz powinni złożyć legitymacje partyjne i zostawić samego prezesa z Ziobrą. Utrzymywanie sejmowej większości w sytuacji blokowania europejskich funduszy przez partię Ziobry i bezradność prezesa daje członkom PiS możliwość zachowania minimum przyzwoitości by taki krok uczynili.
2022-11-22 08:02:10
poCieszny: "Nienawiść do kogoś nigdy nie będzie dla mnie wartością, to nie ma sensu - przyznał." ---> Za takie stwierdzenie zapewne wyleci z PIS w PISdu, bo nienawiść to jest wpisana w program partii PIS.
2022-11-22 09:50:54
hanbes: A gdzie są trole wielbiący jedynie panującego (już tylko?) na Żoliborzu? Żadna szara komórka w tych pustych pisowskich dzbanach nie zadziałała?! No cóż, trudno polemizować z oczywistymi faktami nie mając zaleceń paterka...
2022-11-22 10:14:08
pawel21_13: No tak. W twoim wypadku ciężko polemizować z faktami TVN.
2022-11-22 11:24:28
krzysztof.nnn: bingo
2022-11-22 11:33:14
hanbes: Paweł! Nie kompromituj się! Prawda w TVPiS ma się tak samo jak to że Terlecki byłby faworytem w konkursie piękności...
2022-11-22 12:37:32
miriam11: Jo tak se myślym że nie powinno być żodnej zmiany kabota. Byłeś w PiS czy w PO czy kaj indzij stwierdziłeś że to nie twoja bajka/ pomyliłeś się/ oszukali mie ( niepotrzebne skreślić ) ,rezygnuję czopka kabot i ku chaupie. A nie szukać dojścia do lepszego koryta.
2022-11-22 12:40:48
oxjas1: Tak to jest jak sie buduje wladze na szmatach i kaluzach !
2022-11-22 14:30:36
krzysztof.mn+: pawelek, ty taki mądry jesteś, a może to ty do Adriana dzwonisz i go w chooja robisz raz za razem?
2022-11-22 15:25:32
Ar--Ai: Kawulok jaki jest każdy widzi, co sobą reprezentuje też... a oto nowy przewodniczący sejmiku śląskiego: Marek Gzik - Dyrektor Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia (EHTIC) Politechniki Śląskiej · Przewodniczący Rady Dyscypliny Inżynieria Biomedyczna Politechniki Śląskiej · Kierownik Katedry Biomechatroniki, Wydział Inżynierii Biomedycznej PŚ · Przewodniczący Rady Uczelni Śląskiego Uniwersytetu Medycznego · Wice Przewodniczący Komitetu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN · Radny Sejmiku Województwa Śląskiego, wiceprzewodniczący Doraźnej Komisji ds. Transformacji Regionu · Prezes Towarzystwa Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia
2022-11-22 15:26:09
Ar--Ai: Prof. Marek Gzik - absolwent Politechniki Śląskiej, inżynier i profesor nauk technicznych, specjalista w zakresie inżynierii biomedycznej. Od 1991 związany z macierzystą uczelnią jako student, doktorant, a następnie pracownik naukowo-dydaktyczny. Zajmował szereg stanowisk, był prodziekanem, a następnie dziekanem 2012-2020 na jedynym o tej nazwie w Polsce Wydziale Inżynierii Biomedycznej. Od 2011 roku pozostaje kierownikiem Katedry Biomechatroniki, a we wrześniu 2020 roku objął funkcję przewodniczącego Rady Dyscypliny Inżynieria Biomedyczna. W latach 2014 – 2016 był członkiem kolegium rektorskiego, jako pełnomocnik rektora ds. współpracy z przemysłem.
2022-11-22 15:26:39
Ar--Ai: Jest pomysłodawcą, a następnie od roku 2021 dyrektorem European HealthTech Innovation Center EHTIC, które zostało powołane na PŚ dzięki realizacji kluczowego w regionie śląskim projektu za kwotę ponad 100 mln zł., finansowanego z funduszy EU. To unikatowe w tej części Europy centrum badawczo-rozwojowe, które powstało dzięki wsparciu partnera strategicznego firmy Philips.
2022-11-22 15:26:52
Ar--Ai: Prof. Marek Gzik wybrany przez Senat Śląskiego Uniwersytetu Medycznego pełni funkcję przewodniczącego rady uczelni w kadencji 2021-2024. Jest członkiem licznych gremiów o charakterze działalności naukowej, gospodarczej i samorządowej. Od 2015 roku jest członkiem Komitetu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej, PAN, aktualnie wiceprzewodniczący. W roku 2021 zainicjował powołanie oraz został wybrany na funkcję prezesa Towarzystwa Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia. Jest członkiem licznych rad i komitetów naukowych i programowych między innymi: Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im prof. Z. Religi, Instytutu Techniki Górniczej KOMAG Gliwice, Yoshi Innovation S.A. Jest honorowym członkiem Regionalnej Izby Gospodarczej.
2022-11-22 15:27:13
Ar--Ai: W 2014 roku został wybrany radnym Sejmiku Województwa Śląskiego. Był inicjatorem powołania oraz przewodniczącym Doraźnej Komisji ds. Gospodarki i Innowacji. Aktywnie uczestniczy w szeregu inicjatyw o charakterze samorządowym, między innymi jest członkiem Komitetu Sterującego Regionalnej Strategii Innowacji, Rady ds. Elektromobilności Województwa Śląskiego, Rady Naukowej Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej. Wybrany na radnego Sejmiku Województwa Śląskiego w kadencji 2018-2023 pełni funkcję wiceprzewodniczącego Doraźnej Komisji ds. Transformacji Regionu. Jest autorem i współautorem licznych monografii (6), publikacji (ponad 300) i patentów (5). Brał udział, wielokrotnie jako kierownik w pracach projektów badawczych. Odbył liczne staże naukowe oraz uczestniczył w gospodarczych misjach zagranicznych.
2022-11-22 15:27:34
Ar--Ai: W 2017 oraz 2018 jako ekspert występował podczas Regions&Cities - European Week Brussels. W 2017 roku na zaproszenie National Institute for Public Health and the Environment, Ministry of Health, Welfare and Sport, odbył wizytę studyjną w Haga, Amsterdam, Roterdam w Holandii. W swojej karierze zawodowej wielokrotnie dawał wyraz zainteresowania przedsiębiorczością oraz inicjatywami o charakterze biznesowym. Za działalność naukową, organizacyjną, dydaktyczną i samorządową uzyskał wiele nagród, w tym: Medal im. prof. J. Szmeltera Warszawa 2016, Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji 2016r. "Nauka i Innowacyjność" Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, "Atena" nagroda Prezydenta Miasta Zabrze 2017 w kategorii "Nauka i Medycyna", Złota Odznaka Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej 2018r., Medal 100lecia Związku Polskich Kawalerów Maltańskich 2021r.
2022-11-22 15:30:10
Ar--Ai: wszystko jasne?
2022-11-22 16:37:56
Mach: Ar-Ai: krzysztofie, z całym szacunkiem dla wiedzy pana profesora i dorobku naukowego, jakoś nie jestem przekonany, ze akurat to jest właściwe miejsce dla takiej osobowości, która lepiej sprawdzać się będzie pomiędzy studentami i w gremiach naukowych niż przy podejmowaniu decyzji gospodarczych i finansowych w środowiskach samorządowych i gospodarczych aglomeracji śląskiej. Pożyjemy , zobaczymy. Sukces naukowy, nie zapewnia sukcesu gospodarskiego- znam wybitnych samorządowców i biznesmenów z lokalnego podwórka, których edukacja skończyła się na dwóch klasach szkoły średniej i szkole średniej a są na listach najbogatszych ludzi na świecie i niczym nie można im umniejszyć w obyciu wśród elit "establiszmentu". Nie ulega wątpliwości ,że utrata dominacji przez PIS w województwie ślaskim jest zapowiedzią, że wahadło zaczyna wędrować w przeciwnym kierunku i podobne wolty zapowiadane są w innych samorządach oraz w państwie. Może nie trzeba będzie czekać do wyborów.
2022-11-22 18:55:37
Ar--Ai: wybór między trójwsiokiem z ciemnogrodu a wykształciuchem z tytułem profesorskim dla mnie jest prosty i oczywisty, i to bez względu na stanowisko - a gwarancje to dają w sklepie z lodówkami, tu wystarczy spojrzeć
2022-11-22 19:08:35
św. Patryk.: złodziejska łajba PiS tonie w cuchnącej kałuży - oklaski
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: