Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jakie jest młodzieżowe słowo roku?

Dziś poznaliśmy zwycięzcę ósmej edycji plebiscytu PWN Młodzieżowe Słowo Roku 2023 – decyzją internautów został nim: rel!

Internauci zdecydowali, że Młodzieżowym Słowem Roku 2023 zostaje rel, które zdobyło blisko 19 tysięcy głosów. Rel potwierdza to, co wcześniej zostało wypowiedziane. Dobrze oddaje charakter komunikacji młodzieży – jak napisała w swoim komentarzu Przewodnicząca Jury Anna Wileczek: Młodzieżowe słowo roku 2023 r. jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu. Rel ma też (prawie) wszystkie cechy językowego hitu. Jest światowe, pochodzi od angielskiego relatable ‘możliwy do powiązania z czymś’, jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń jak: „zgadzam się z tobą”, „czuję tak samo”, „potwierdzam”, „racja”, i w końcu – jest bardzo popularne wśród młodzieży.

Drugie miejsce ze względu na liczbę oddanych głosów zdobył wyraz: sigma– popularne określenie osoby niezależnej, pewnej siebie, podziwianej i odnoszącej sukcesy.

Na trzecim miejscu znalazło się oporowo, używane jako synonim wyrażenia „do oporu/ w opór”.

Członkowie kapituły przyznali także Nagrodę Jury dla słowa oddaje, wyróżniającego się w plebiscycie zdominowanym przez zapożyczenia angielskie. To utworzony na gruncie polskim wyraz, który oznacza: „coś się opłaca, zwraca włożony wysiłek (niekoniecznie pieniądze)”.

Poniżej materiał wideo z ogłoszeniem wyników, w którym udział wzięli: Natalia Wojciechowska – Członek Zarządu Wydawnictwa Naukowego PWN, przedstawiciele Jury oraz młodzież z rady konsultacyjnej przy Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży.

red./PWN

 

SONDA OX.PL
Głosów: 21
A ty na które słowo oddałbyś swój głos?
  • 38.1% (głosów: 8)
  • 14.3% (głosów: 3)
  • 42.9% (głosów: 9)
  • 4.8% (głosów: 1)
  • Ankieta zakonczyła się 2023-12-17 10:16
źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: