Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jaki budżet gminy Hażlach?

Zaglądamy w zapisy uchwały budżetowej kolejnych gmin na Śląsku Cieszyńskim. Więcej wydatków niż dochodów - taki będzie tegoroczny budżet gminy Hażlach.
25,5 miliona zł. po stronie przychodów i 28 milionów po stronie wydatków – tak przedstawiają się główne pozycje budżetu Hażlacha. Różnica pomiędzy dochodami a wydatkami stanowi planowany deficyt budżetu w wysokości 2.525.000zł. Ma on zostać spłacony z nadwyżek budżetowych z lat poprzednich.
 
Najpoważniejsza kwotą po stronie przychodów, nieco ponad 11 milionów, stanową dochody gminy od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej oraz wydatki związane z ich poborem.
 
Tymczasem największy wydatek z budżetu to kwota 14,2 miliona zł. To dział oświata. Na szkoły podstawowe wydatkowanych będzie 6,6 mln zł. Gimnazja 2,9 mln a na przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych – 3,2 miliona. Do tego dochodza jeszcze m.in. wydatki związane z przejazdami uczniów, prowadzenie stołówek w przedszkolach czy dokształcanie nauczycieli.
 
3,3 miliona zamierza się przeznaczyć na pomoc społeczną, w tym 2,2 mln na wypłatę świadczeń rodzinnych i świadczenia z funduszu alimentacyjnego.
 
345 tysięcy zł w budżecie na rok 2013 zaplanowano przeznaczyć na funkcjonowanie świetlic szkolnych.
 
Z najpoważniejszych zadań majątkowych zaplanowanych w budżecie na ten rok, należy wymienić: dotacja celowa dla powiatu na rozbudowę chodników biegnących wzdłuż dróg powiatowych w Zamarskach i Pogwizdowie (300 tys. zł) 1,1 mln zł zamierza się przeznaczyć na remonty ulic Granicznej w Hażlachu, Pięknej w Zamarskach, Zamkowej w Kończycach Wielkich i Parchów w Hażlachu. 236 tysięcy przeznacza się na budowę alejek na cmentarzu w Brzezówce.
600 tys. zarezerwowano na zmianę konstrukcji dachu i ocieplenie ścian, oraz budowę łącznika z salą gimnastyczną w szkole podstawowej w Zamarskach.
 
Z zadań wyodrębnionych w funduszu sołeckim w 2013 roku, wymienia się:
W Brzezówce – urządzenie miejsca wypoczynku dla mieszkańców (niespełna 20 tys. zł) w Hażlachu 22,5  tys. zł przeznacza się na remont domu kultury.  
W Kończycach Wielkich zmodernizowany ma być chodnik przy ul. Kościelnej, opracowany ma być m.in. projekt budowlano – techniczny boiska dla szkół w Kończycach.
W Pogwizdowie 20 tys. przeznacza się na zagospodarowanie terenu przy ul. Katowickiej, do Rudnika trafi 15 tysięcy na miejsce spotkań integracyjnych mieszkańców wsi. 22 tysiące trafią do Zamarsk na urządzenie miejsca wypoczynku dla mieszkańców tego sołectwa.
 
Wśród wydatków z budżetu zapisano również kwotę 157 tysięcy zł na przeciwdziałanie alkoholizmowi i narkomanii. Pieniądze na ten dział pochodzą z wpływów z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.
 
Jan Bacza
źródło: ox.pl/bip
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: