Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jaki budżet Dębowca?

Nieco ponad 16,2 milionów zł. po stronie dochodów i zaplanowanych 18,3 milionów zł jako kwota wydatków. To budżet gminy Dębowiec na 2015 rok. Wójta gminy - Tomasza Brannego - pytamy o najważniejsze inwestycje zaplanowane na ten rok.

Deficyt budżetowy w wysokości ponad dwóch milionów, jak mówi wójt Dębowca Tomasz Branny, będzie pokryty z nadwyżki budżetowej z ubiegłego roku. Niewykluczone jednak, że będzie również potrzebny kredyt, by budżet zrównoważyć.

Najpoważniejszą inwestycją w gminie Dębowiec jest rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej i remont oczyszczalni ścieków w Ogrodzonej. Na ten cel w budżecie przeznaczono 2,2 miliona zł. Niestety budowa tej infrastruktury jest bardzo kosztowna. Udaje się nam jednak pozyskiwać środki zewnętrzne na ten cel. Końcem ubiegłej kadencji otrzymaliśmy dofinansowane 1,2 miliona zł. Ta inwestycja ma zostać ukończona w połowie roku. Chodzi o rejon Kamieńca w Ogrodzonej i okolice przedszkola. - mówi Tomasz Branny.

Jak mówi wójt, obecnie najmniej skanalizowaną częścią gminy to rejon Gumien. Choć projekt na kanalizacje ma już kilkanaście lat, to ciągle nie udaje się pozyskać środków na to sołectwo. Dodatkowo, jak dodaje przyznaje Branny, projekt jest już stary i nie spełnia obecnych norm. Opierał się on na budowie systemu przydomowych przepompowni, który generuje koszty stałe, szczególnie jeśli chodzi o zużycie prądu. Będę proponował radzie gminy, aby przeprojektować tę sieć, wybudować maksymalnie dwie przepompownie a resztę ścieków skierować w stronę oczyszczalni w Cieszynie. - mówi.

Sporą część w budżecie stanowi fundusz sołecki. Jest on realizowany w każdym sołectwie Dębowca. W tym roku wsie postawiły na budowę chodników. Chodzi m.in. o odcinki przy ulicach Osiedlowej, Cesarskiej. W Gumnach utwardzona zostanie ul. Wielodroga. W Iskrzyczynie przeprowadzony zostanie remont boiska przy szkole oraz wymieniona ma zostać wiata przystankowa. W Simoradzu 50 tysięcy ma pochłonąć budowa zatoki autobusowej. Przy przystanku Harenda na ul. Głównej są problemy, kiedy zatrzymują się autobusy, wówczas tamują one ruch. Zatoka poprawi bezpieczeństwo i upłynni tam ruch – mówi Branny. 35 tys. zaplanowano na czyszczenie rowów i poboczy dróg.

Etapami wymieniane będzie również oświetlenie gminne. Niestety wiele jeszcze punktów posiada stare, rtęciowe żarówki. Są one energochłonne. Gmina chce zainwestować nowe oprawy i żarówki ledowe. Są one oszczędniejsze w użyciu, jak również nocą, kiedy jest mniejszy ruch pieszych, można regulować natężenie świecenia.

Rozpoczęły się również prace projektowe sali gimnastycznej w Dębowcu. Będzie się mieściła obok gimnazjum. Mamy problemy lokalowe jeśli chodzi o zajęcia sportowe, zarówno w podstawówce, jak i gimnazjum. Sala ma być pełnowymiarowa, takiej jeszcze w gminie nie ma. Również myśli się przy tym projekcie o remoncie starej sali. Na ten cel wstępnie przeznaczono 146 tys. złotych.

Gmina chce wesprzeć również skoczowski komisariat. Od ubiegłego roku Dębowiec obsługują policjanci właśnie ze Skoczowa. Zobacz materiał: Dębowiec należy pod Skoczów. Znacznie skrócił się czas oczekiwania na patrol, od kiedy podlegamy pod bliższy komisariat w Skoczowie – podkreśla wójt Tomasz Branny. Radni zdecydowali, że przeznaczą 35 tys zł. Na zakup nowego radiowozu. To połowa wartości nowego pojazdu. Dębowiec wspomoże też cieszyńskich strażaków.

W tym roku 25 tysięcy złotych zaplanowano na zakup obiektów małej architektury do Parku Jubileuszowego w Dębowcu. W ubiegłym roku otwarto tutaj tężnię solankową Zobacz film – Dębowiec ma tężnię Działa już tutaj kawiarenka, teraz zadbamy jeszcze o nowe ławki wokół samej tężni – dodaje wójt.


Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: