Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jaka jest przyszłość Macierzy Ziemi Cieszyńskiej

To jedna z najstarszych organizacji społecznych na Śląsku. Macierz Ziemi Cieszyńskiej działa od 1885 roku. Właśnie rozpoczyna się jej nowy etap.

Po 12 latach aktywnej pracy, z pełnienia funkcji Prezesa zrezygnowała Marta Kawulok, a nowym Prezesem Zarządu Głównego został dr Cezary Tomiczek, menadżer ochrony zdrowia, wykładowca akademicki.  - Przede wszystkim czuję ogromną odpowiedzialność, bo Macierz Ziemi Cieszyńskiej to dziedzictwo wielu pokoleń, organizacja patriotyczna, lokalna, to ogromny skarb Śląska Cieszyńskiego – podkreśla dr Cezary Tomiczek.

Jest też przepis na działalność po nowemu przez co rozumiana przede wszystkim promocja i otwarcie się szerzej na społeczeństwo.  - Przede wszystkim promocję naszych działań. Macierz Ziemi Cieszyńskiej cieszy się ogromnym zaufaniem społecznym. To organizacja, która przetrwała pokolenia. Mam nadzieję, że uda nam się pokazać to, co robimy w co się angażujemy. Trzeba postawić na nowoczesną edukację i otwarcie się na społeczeństwo, również młode pokolenie, które jest dla nas tak istotne -

Jak podkreśla mimo ciekawych czasów w jakich żyjemy warto zadbać o to co mamy. - Macierz Ziemi Cieszyńskiej przetrwała już wiele rozdziałów historii, również tych najtragiczniejszych. Dziś zmagamy się z trudną rzeczywistością. Mam na myśli wydarzenia globalne - jak choćby pandemia czy wojna za wschodnią granicą, ale również każdy z nas indywidualnie narzeka na brak czasu, ciągły bieg i mnogość zadań. Trudno współczesnemu człowiekowi działać pro publico bono, ale jednak mamy tylu wspaniałych członków - dlatego nie można zmarnować ich aktywności – dodaje.

I choć wielu spodziewa się rewolucji nowy prezes mówi raczej o ewolucji i czasów rozkwitu.  -  Wierzę, że nasza organizacja lata świetności ma przed sobą. Jestem tego pewien i dołożę wszelkich starań, by tego dowieść. Jeśli bym w to nie wierzył, nie podjąłbym się tego wyzwania...Pomysłów jest wiele – przede wszystkim liczę na współpracę z samorządowcami, ośrodkami kultury, placówkami oświatowymi. Jesteśmy otwarci również na prywatne instytucje i firmy, którym leży na sercu dziedzictwo Ślaska Cieszyńskiego. Macierz Ziemi Cieszyńskiej to wyjątkowa organizacja. Liczę na to, że wspólnymi siłami pozyskamy nowych członków, dla których będzie prestiżem posiadanie legitymacji członka naszej organizacji – dodaje nowy Prezes Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.

Póki co organizacja stawia pierwsze kroki w mediach społecznościowych.  - Kiedy zakładałem profil Macierzy Ziemi Cieszyńskiej na Facebooku, niektórzy członkowie patrzyli na to bardzo sceptycznie, a dziś cieszą się z każdej reakcji. Czasy się zmieniły, sami musimy pokazać, jak ważna w naszym społeczeństwie jest Macierz Ziemi Cieszyńskiej, kto jest naszym członkiem. Taki dziś jest świat...I nie myślę tutaj wyłącznie o przestrzeni internetowej. Jeśli organizacja ma przetrwać kolejny wiek  - już dziś musi zadbać o zainteresowanie nowych członków, choćby mieli oni zostać nimi za dekadę...Jednak nie tylko obecność internetowa jest ważna – kwituje dr Cezary Tomiczek.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

13
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-08-16 17:45:32
św. Patryk.: jaka będzie przyszłość to się okaże, a jaka jest teraźniejszość widać wyraźnie: proszę pana, to jest tak: nuda... Nic się nie dzieje, proszę pana. Nic. Taka, proszę pana... Dialogi niedobre... Bardzo niedobre dialogi są. W ogóle brak akcji jest. Nic się nie dzieje. Patrzę, patrzę na to... No i aż mi się chce wyjść, proszę pana... I wychodzę... No i panie, i kto za to płaci? Pan płaci... Pani płaci. My płacimy. Społeczeństwo.
2022-08-16 17:59:46
altacet: Do tej pory MZC nie zadbała o nowych młodych członków.Po prostu bazowała na "starych"członkach.Brak propagowania organizacji w mieście doprowadziło,że młode pokolenie nie wie co to za organizacja.W Cieszynie jest kilka imprez regionalnych / Cieszyński Przekładaniec,Skarby Cieszyńskiej Trówły itp/ ,na których MZC mogła się rozreklamować,choćby wystawić stolik ze swoimi wydawnictwami tak jaki robią to różne organizacje i fundacje. Koncert Noworoczny to za mało,żeby mieszkańców zainteresować organizacją.Prowadząc taką politykę doprowadzi się do śmierci MZC.
2022-08-16 18:33:36
Mach: Panu dr Cezaremu Tomiczkowi gratuluję kolejnej prezesury. w tym wypadku prezesury w MZC. Z dotychczasowych osiągnięć , jako wiceprezesowi ds. wydawniczych przeczytałem w sprawozdaniu za ubiegły rok ,że wydano dwie pozycje -1.kalendarz cieszyński, no i 2. sprawozdanie ZG MZC za rok 2021, w którym to napisano ,że taki kalendarz povraz kolejny się ukazał. Myślałem ,że czegoś się dowiem na temat wielu pomysłów na działalność, ale i tu się zawiodłem więc jak ci młodzi ludzie mają zostać zachęceni skoro żaden pomysł nie został zaprezentowany. Generalnie cytaty z wypowiedzi nowego prezesa są zbyt górnolotne i nie dotykają istoty sprawy- tj. zreformowania działalności stowarzyszenia, któremu grozi upadłość jeśli w porę nie zredukuje kosztów na etatach a z drugiej strony nie zdobędzie środków finansowych na energię w celu utrzymania obiektu na Stalmacha 14. Z ustawy o stowarzyszeniach wynika ,że za długi stowarzyszenia odpowiada solidarnie każdy jego członek . Zatem od menagera oczekiwałem ,że zaprezentowana zostanie istota działalności ZG MZC w zakresie zarządzania stowarzyszeniem i utrzymaniem lub pomnażaniem jego majątku a działalnością statutową zajmować się mają koła terenowe macierzy.
2022-08-16 19:26:18
Mach: Altacet, rzeczywiście nie wiele wiesz o działalności MZC. Tylko ,takie koła nr 6 MZC- już obecnie nie istniejące, robiło cztery imprezy regionalne rocznie -,że wspomnę "Wieczór Ondraszkowy" , "Przegląd Kapel karpackich", "Dzień Tradycji i Stroju Regionalnego" razem z ZG PZKO, "Bal Cieszyński" i to parę lat wcześniej niż ukazał się Cieszyński Przekładaniec czy Cieszyńska Trówła.
2022-08-16 20:45:47
altacet: Mach-jedno koło nie załatwi całej działalności.A o MZC wiem wystarczająco dużo będąc jej członkiem.
2022-08-16 21:02:46
Mach: Altacet- skoro już od lat wydaje jedynie kalendarz cieszyński i sprawozdania ze swej działalności (patrz i czytaj sprawozdanie za 2021 r. jako jej członek) to co niby ma wykładać na tym stoliku swoich wydawnictw podczas Przekładańca czy Trówły ??
2022-08-16 21:32:16
Ruben: Wszystkie te społeczne organizację muszą działać wg takich samych przepisów, jak np. POLSAT! Coś, co jest dobre dla wielkich firm jest zabójcze dla małych. Skąd brać na to pieniądze? Trzeba opłacić choćby porządną księgową. Do tego podatki. Bez sponsorów nawet KZC byłby pod kreską. Bo bardzo nie ma go gdzie sprzedawać, a jak już to trzeba uwzględnić 20% marże itd, itd... Te trudności można mnożyć. Nawet sięganie po granty wymaga własnego, sporego wkładu i nie można przy tym wykazać np. jakiegokolwiek zysku...
2022-08-16 21:54:45
altacet: Mach-odwiedź siedzibę to zobaczysz ile publikacji jest na półkach. Od lat tam są wystawione nie wiadomo dla kogo.
2022-08-16 22:42:10
Mach: Co z tego ,że tam są od lat- miałki materiał, to dlatego nikt ich nie kupuje. Dobra publikacja np. Album Jana Wałacha ledwo się ukazał a już jest prawie niedostępny.
2022-08-17 08:02:28
Mach: Przed upadłością w roku 2022 uratowały Macierz dotacje sponsorów na łączną kwotę 67 125 zł. Ta kroplówka była potrzebna by na zjeździe delegatów nie trzeba by było wyprowadzać sztandaru . Niestety ze sprawozdanie za rok 2021 nie wynika ,że w zakresie gospodarowania coś się zmieniło . Nadal dwa półetaty kosztują Macierz wraz z obciążeniami w tym ZUS ok.84 000 zł rocznie tj. 7000 zł miesięcznie , co za rozrzutność! A przypomnę ,że bratnia organizacja na Zaolziu Macierz Szkolna w Republice Czeskiej administrowana i zarządzana jest społecznie przez jej członków i z trudem gromadzi środki na pomoc polskiej oświacie na Zaolziu. jak daleko działacze po polskiej stronie odeszli od korzeni . A przecież koszty energii wzrosną o 80% a sponsorów na kolejną kroplówkę może w tym roku Macierz już nie znaleźć mimo oczekiwanych talentów managerskich nowego prezesa.
2022-08-18 21:09:56
Ruben: Tu widać, że największą wiedzę o działalności i realiach pracy takiej organizacji jak np. MZC mają ci, którzy nigdy nie byli członkami podobnej organizacji, nie byli w zarządzie takiej organizacji i nigdy w niej nie pracowali społecznie...
2022-08-19 22:04:09
Mach: Ruben, widać ,że marny z ciebie członek. Weź do ręki sprawozdanie finansowe za 2021 r. ZG MZC i solidnie go poczytaj. Znajdziesz tam pozycję, przychody z najmu ok.111 000zł i porównaj z kwotą wypłat za dwa półetaty plus ZUS ok. 84 000 zł(2 półetaty -dla księgowej i sekretarki) przy obrocie ok.200 000zł rocznie w tym ok.67 000 zł różnych dotacji. Nie trudno zauważyć ,że ta OPP karmi kosztem majątku Macierzy dwie posady a na OPP nie zostaje zbyt wiele. Może dlatego ,że pracowaliśmy społecznie nie możemy znieść tej wyjątkowej niegospodarności.
2022-08-20 18:50:55
Ruben: Mach, masz rację, ale i tak to wszystko o czym piszesz potwierdza mój punkt widzenia. Po co te półetaty, nie rozumiem. Takie rzeczy zleca się firmie i po kłopocie. Tak robią małe firmy. I faktycznie, pracowaliśmy społecznie i nie możemy znieść tej wyjątkowej niegospodarności. Sprawozdania nie widziałem. Nie jestem, ani nie byłem członkiem MZC. Pozdrawiam!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: