Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jak wyglądał Cieszyn w latach 60. i 70. XX wieku?

Jak wyglądał Cieszyn w latach 60. i 70. XX wieku? Uwiecznił to na swych kliszach Tadeusz Kopoczek. Jego fotografie przez dziesięciolecia ilustrowały artykuły publikowane w Głosie Ziemi Cieszyńskiej. A teraz Muzeum Śląska Cieszyńskiego, w którego zbiorach się znalazły, zebrało je i opublikowało w formie niepowtarzalnego albumu „Czy mnie jeszcze pamiętasz? Cieszyn w latach 60. i 70. XX wieku”.

Przenieść się do Cieszyna sprzed pół wieku można przeglądając album fotografii Tadeusza Kopoczka, który zakupić można w kasie Muzeum. To jednak dopiero początek planowanego przez Muzeum wydawnictwa. Na 245 fotografiach zobaczyć można i ten stary Cieszyn – budowle najbardziej charakterystyczne, jak i te już nieistniejące, wówczas burzone, ale przede wszystkim nowe obiekty – osiedla mieszkaniowe i fabryki, dworzec autobusowy i budynek odpraw celnych i paszportowych przy moście granicznym, podwórka i zaułki, wnętrze baru mlecznego, „Trojaka” czy księgarni Piastowskiej. Czar tych dokumentalnych fotografii przypomni wielu Cieszyniakom aurę dzieciństwa czy czasy młodości, a młodym pozwoli zobaczyć, jak wyglądało miasto, po którym chodzili ich rodzice i dziadkowie.

Album ukazujący Nadolziański Gród okiem i obiektywem Tadeusza Kopoczka jest pierwszym albumem w planowanym cyklu, który ukazywać będzie bogate zbiory fotograficzne Muzeum.

(indi)

Autor fotografii: Tadeusz Kopoczek
Skanowanie, wybór i obróbka negatywów: Marian Dembiniok
Podpisy do fotografii (polskie+angielskie): Irena French, Marian Dembiniok
Kasa Muzeum Śląska Cieszyńskiego, ul. Regera 6 w Cieszynie – czynna codziennie (oprócz poniedziałków) od godz. 10.00 do 14.00.

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-03-08 08:02:51
Bolesław Noga: Bardzo interesująca pozycja ale cena 95 zł poraża.
2021-03-08 15:15:51
św. Patryk.: kto spróbuje własnym sumptem wydać podobny album nie będzie ceną zdziwiony - a jeśli to wydawnictwo Muzeum to i cel szczytny, można grosza nie żałować - rozsądnym i ubogim zawsze zostaje biblioteka i czytelnia
2021-03-08 18:58:35
Selma: Można kupić też w informacji turystycznej w ratuszu - w tej samej cenie. Bardzo ciekawy album.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: