Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jak umierano w dawnych wiekach? Jak wyglądał obrządek pogrzebowy książąt cieszyńskich? Dlaczego, kiedy ktoś umierał w domu zakrywano lustra?

Tego i wielu innych ciekawostek związanych ze śmiercią i pochówkiem zmarłych chętni dowiedzą się już jutro. Na sobotę 4 września zaplanowano bowiem kolejny organizowany przez Zamek Cieszyn w ramach cyklu „Odkrywaj Cieszyn” spacer tematyczny po mieście. Poprowadzi go Władysław Michał Żagan.

Uczestnicy spaceru będą mieli okazję poznać historię najstarszych w Cieszynie cmentarzy, zwyczaje związane z dawnymi pochówkami oraz dowiedzą się, jak nasi przodkowie oswajali się z tym, co ostateczne. Znawca i pasjonat historii Władysław Żagan spacerując z grupą chętnych po dawnych cieszyńskich cmentarzach będzie dzielił się swą historyczną i etnograficzną wiedzą o tym, jak umierano w dawnych wiekach, jak wyglądał obrządek pogrzebowy książąt cieszyńskich czy wreszcie o dziwnych, niezrozumiałych dla nas – współczesnych zwyczajach. Na przykład o tym, że (i dlaczego) kiedy ktoś umierał w domu, to zakrywano lustra, odwracano naczynia do góry dnem, otwierano okna i budzono wszystkich śpiących domowników? Uczestnicy spaceru dowiedzą się także gdzie grzebano kasztelanów, gdzie książęta, gdzie czcigodnych mieszczan, a gdzie biedotę i miejski plebs. - Gdzie spoczywa stary kawaler, który zszedł z tego świata w wieku 47 lat? Gdzie leży stara żebraczka, która przywędrowała do Cieszyna ze słoweńskiej Krainy? Który cmentarz kryje szczątki nieznanego żołnierza, zmarłego w cieszyńskim szpitalu ponad 300 lat temu? Kiedy i gdzie pochowano syna cieszyńskiej nierządnicy Matyldy? Gdzie pochowano bezimiennego żebraka i szlachetną dziewicę? A gdzie leży "stara" Tomiczkowa i pobożna katoliczka Anna? Gdzie spoczęli syn ogrodnika i córka młynarza? - wylicza to, co zamierza przed słuchaczami odkryć Żagan.

Uczestnictwo w spacerze jest darmowe, jednak obowiązują zapisy. Zapisać można się w Punkcie Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn, tel. 0048 33 851 08 21 wew 14.

Warto skorzystać, bo choć jest szansa, że okazja do zapoznania się z tą tematyką się powtórzy, to pewności takowej nie ma. Wszak pewne jest na tym świecie tylko jedno…

- Wstępnie myślę o powtórce tego spaceru w okolicach Wszystkich Świętych, kiedy zrobi się ponuro i klimatycznie do takiej tematyki, ale zobaczymy co przyniesie nam przyszłość – zapowiada Władysław Michał Żagan.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-09-03 18:30:05
pół_Sasina_z_Wiślicy: coś się gatunkowi ludzkiemu na mózgi rzuciło, każdy chce żyć wiecznie i walą ludziska umierające drzwiami oknami do szpitali po eliksir życia - efekt taki, że komfort umierania we własnym łóżku już niewielu przypada
2021-09-03 20:12:40
inigo: Z pewnością umierano wśród bliskich, w otoczeniu zapalonych świec i modlitwy najbliższych do czasu pogrzebu - ja takie potrzeby jeszcze pamiętam: "z domu" do Kościoła i na cmentarz. Dzisiaj umiera się w samotności, potem blyskawicznie lodówka, albo kremacja. Prawie nikt się nie modli. Jeśli pogrzeb jest w Kościele najbliższa rodzina nie wie kiedy wstać ani kiedy usiąść czy kliknąć, do komunii św. idzie w porywach kilka osób z najbliższej rodziny. I nie pocieszamy się, że w Czechach ponad połowa umierających łoża domem, jest kremowana i pozostałe prochy "utylizowane" są na wysypiska śmieci. Do nas ten "luksus" dojdzie szybciej niż się nam wydaje...
2021-09-04 17:59:10
najśw.patyk: co się dziwisz inigo , ludzie to dzić bydlaki wypisujący bzdury na forach tj jasper , krzysio mm .Tacy na kościół nadają ale jak przyjdzie co do czego to lecą tam na kolanach , bydlaki potrafią tylko siać nienawiść przez klawiaturę ale jak ślub czy pogrzeb to do kościoła leci jeden cham z chamem . Wszystko bee ale jak trwoga to do Boga .
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: