Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jak Śląsk Cieszyński (nie) wrócił do Macierzy

W piątek 15 marca godz. 18:00 w sali SM Cieszynianka ul. Hajduka w Cieszynie odbyła się prelekcja pt. „Jak Śląsk Cieszyński (nie) wrócił do Macierzy” prowadzący Z.Pawlik - ”Rechtór” prezes TKK " Ondraszek" z poczęstunkiem i prezentacją artefaktów z epoki. Fot: Mariusz Jaszczurowski
źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-03-15 22:20:53
bronek91: Najpierw proponuję rozważyć, od czego i kiedy rozpoczął się ten Śląsk Cieszyński powoli kształtować (kwestia tożsamości) i jak mamy rozumieć tę Macierz.
2019-03-15 22:24:04
bronek91: Poza granicami jakiejkolwiek formy państwowości polskiej nie oznacza, iż w danym czasie Ziemia Cieszyńska zamieszkana była przez ludność nieposługującą się dialektem języka polskiego i zarazem ludność nieczującą jakiejkolwiek więzi kulturalnej z Koroną. Państwo dawniej było inaczej rozumiane niż obecnie i przed nastaniem i realizacją nacjonalizmów zbudowane było na innych zasadach. Odnoszenie obecnych standardów do np. XVIII, XVII czy XIV wieku to blamaż…
2019-03-16 06:45:18
krzysztof.mm: zawracanie doopy - na spotkaniu nie byłem, ale sam tytuł wystarczająco bałamutny, by się organizatorzy puknęli w czółko - no chyba, że chodziło o powrót ŚC pod austriacka koronę albo czeskiego króla
2019-03-16 07:10:22
Mach: Trudny temat i kontrowersyjny. Bo i historia Śląska Cieszyńskiego bardzo zagmatwana. Uznanie za wywołanie samego tematu.Chociaż w spojrzeniu budowlańca i pasjonata regionu mieszkańca obu części podzielonego rzeką Olzą dość ryzykowny. Nawet powoływanie się na autorytet śp. Mariusza Makowskiego, który także był pasjonatem bo przecież nie historykiem całe spotkanie sprowadza do towarzyskiej rozmowy o przeszłości. Ni powinniśmy jednak tego tematu unikać.
2019-03-16 11:05:33
bronek91: Poruszanie tematyki przeszłości regionu, jakakolwiek by ta historia była, to żaden problem, a nawet zachowanie oczekiwane. Czymś innym natomiast jest CEL, jaki stawiany jest tego typu przedsięwzięciom. Nie wszystkie tego typu inicjatywy w swym intencjach mają przedstawienie PRAWDY, często jest to ideologiczny rewizjonizm. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi, na wszelkie wypowiedzi, dotyczące dawnych dziejów Śląska Cieszyńskiego, którego częścią było i jest również tak nazywane Zaolzie.
2019-03-16 11:19:07
bronek91: Niestety, obecny podział administracyjny kraju (województwa) nie sprzyja w przypadku Górnego Śląska (którego częścią jest również Śląsk Cieszyński) kształtowaniu regionalnej tożsamości, wpisującej się w tradycję polską. Przedstawianą zgodnie z prawdą, jako integralną część polskiej kultury.
2019-03-16 11:25:52
bronek91: Niestety, reformatorzy polskiego systemu administracyjnego w przypadku Górnego Śląska spotkali się nie tyle z dylematem kształtowania tożsamości regionalnej ile potencjalnym sztucznym kreowaniem odrębnego narodku śląskiego. Przy czym pozostawanie przez wieki poza formalnymi granicami Polski dla wielu stanowi fałszywy argument za rewizją historii regionu i podważania polskości Śląska. W sukurs wytworzenia potworka w postaci woj. śląskiego przyszedł również prowincjonalny lobbing.
2019-03-16 11:30:26
bronek91: Czas wskazał, iż zbyt mało w dyskursie historycznym poświęcamy tematyce Śląska, pole odpuszczamy różnej maści i proweniencji rewizjonistom, którzy skupiają się na kreowaniu mitów i sztucznej tożsamości. Pytanie, gdzie znajdują się granice regionalizmu, a od którego momentu zaczynają się świadome lub nieświadome działania na rzecz destabilizacji jednolitego charakteru państwa. Podobne przypadki obserwujemy w przypadku Kaszub, Ziemi Lubuskiej, Podhala czy innych pogranicznych terenów.
2019-03-16 11:32:55
bronek91: Wszystkim entuzjastom i rewizjonistom rozważań w tematyce właściwej przynależności państwowej Śląska Cieszyńskiego, pragnę zasugerować, iż w swych poglądach odwołują się głównie do argumentów historycznych. Są również inne punkty odniesienia np. geopolityka, która z oczywistych względów (np. bezpieczeństwa) nakazuje kontrolę tego obszaru przez stronę polską.
2019-03-16 14:13:52
krzysztof.mm: ...a tymczasem w Warszawie ⚣Kaczyński⚣ przyznał się, że też ma dzieci❕❕❕...
2019-03-16 14:52:41
krzysztof.mm: Marcin Kierwiński: "Kaczyński krzyczący „wara od naszych dzieci” zapomniał o niepełnosprawnych którzy musieli koczować na sejmowej podłodze. Zapomniał o tysiącach uczniów, którym zgotował wrześniowy dramat. Zapomniał kogo bronił Piotrowicz. To jest prawdziwa empatia Kaczyńskiego. Nie damy się nabrać"
2019-03-16 14:53:16
krzysztof.mm: Tomasz Siemoniak: "Wara od naszych dzieci" - to prezes Kaczyński powinien powiedzieć dawno temu minister Zalewskiej. Przy okazji też jej kolegom z dolnośląskiego PiS: "wara od kontenerów PCK i paczek dla ubogich!"
2019-03-16 14:53:45
krzysztof.mm: Robert Gwiazdowski: Pełna zgoda! Z tym, że moje dzieci są moje. A nie "wasze". Bon oświatowy i więcej w szkołach praw dla rodziców, a mniej dla pani minister Zalewskiej (i innych polityków)
2019-03-16 14:54:11
krzysztof.mm: Eliza Michalik: "Wara od naszych dzieci!" - powiedział Jarosław Kaczyński kościołowi katolickiemu. Nie, żartuję, powiedział tak praworządnym i przyzwoitym obywatelom, pracującym i płacącym podatki, których jedyną winą jest to, że są gejami i lesbijkami. Bezczelny, nieprawdaż?
2019-03-18 13:05:36
Tustela: wszędzie ta polityka się wcina, co ma piernik do wiatraka my tu o Ziemi Cieszyńskiej Zaolziu a wy z ffarszawką i ich problemami od koryta,dobrze że ktoś tzn Pan Pawlik robi takie prelekcje a ty bronek91 od razu z buta nie ładnie, oj nie ładnie...a z tymi historykami to różnie bywo,bywają i tacy co twierdzą,że Cieszyn był w zaborze austryjackim, na wywody bronka91 nie odpowiadóm, bo nie dóm rady zjeść tyle rybich głów...amen,
2019-03-18 14:49:48
bronek91: Tustela zastanów się najpierw gdzie i kiedy powstaje fakt historyczny. HISTORIA jest tylko i wyłącznie jedna. Zastanawiające jest, czy ci historycy (powiedzmy), o których wspominasz, ale nie wymieniasz konkretnych godności, próbują rekonstruować przeszłość, by wyjaśnić przyszłość i teraźniejszość, czy tylko powielają współczesne wyobrażenia pod kątem przeszłości?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: