Jak powinna wyglądać ulica Ludwika Kluckiego w Cieszynie?
Jak podaje cieszyński magistrat, został zlecony projekt na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznej jaką tworzy ulica Ludwika Kluckiego w Cieszynie oraz m.in. elewacje przylegających do niej budynków i inne elementy najbliższego otoczenia. Celem takiego opracowania jest stworzenie propozycji kierunków wykorzystania wspomnianej przestrzeni m.in. do działań artystycznych i społecznych. Taką koncepcję opracowuje firma Architekt Bartłomiej Buława Biuro Projektów w Cieszynie.
Osoby zainteresowane zmianą wizerunku ulicy Ludwika Kluckiego w Cieszynie mogły wziąć udział w debacie podwórkowej, która odbyła się wczoraj (11.04) przy tej ulicy. W spotkaniu uczestniczyli projektanci, przedstawiciele Urzędu Miasta, a także różnych instytucji oraz środowisk zajmujących się sztuką. W debacie wzięło udział dwoje mieszkańców. Dziś (11.04) nastawiamy się tylko na słuchanie, zbieranie informacji. Za około dwa miesiące odbędzie się podobne spotkanie. Wówczas zaproponujemy nasze rozwiązania. Przedstawimy je Państwu. Wysłuchamy komentarzy, uwag. Chodzi o to, aby to co powstanie w tym miejscu, było naszym wspólnym dziełem. Wynikiem rozmów, odpowiedzią na potrzeby, czy problemy które zostaną nam zgłoszone – mówił architekt Bartłomiej Buława.
Moderatorem spotkania przy ulicy Kluckiego był Aldo Vargas Tetmajer, specjalista w zakresie rozwoju przestrzennego miast i rewitalizacji. Spójrzmy na tą przestrzeń oczami wyobraźni. Jest to na razie odrapana, ciemna uliczka, ale pomyślmy jak miałaby ona wyglądać. Jak chcielibyśmy, żeby wyglądała. To jest celem naszego dzisiejszego spotkania – mówił Vargas Tetmajer, po czym dodał. Nie chcemy, aby był to ciemny zakątek, przez który trzeba przemknąć, uważając aby się nie potknąć. Chcemy zachęcić ludzi do przechodzenia ulicą Kluckiego. Tak naprawdę jest bardzo mało ulic w Polsce, które mają taki układ jak tutaj. Jest to ulica ze schodami, ze sporymi podestami, które można wykorzystać.
Aldo Vargas Tetmajer pytał uczestników debaty, jak wyobrażają sobie tę ulicę za kilka lat, po rewitalizacji. Ile osób, tyle pojawiło się głosów, pomysłów i propozycji. Jedni stawiali na nowoczesne rozwiązania, inni na mniej ingerujące w przestrzeń z zachowaniem historycznej wartości tego miejsca. Sporna była również kwestia dostępności dla osób niepełnosprawnych. Architekt Grażyna Kołder zwróciła uwagę, by zastanowić się, czy aby na pewno iść w tym kierunku. Podkreślała, iż nie każda droga, kiedy jest do niej możliwość dostępu z innej strony, musi być dostosowania dla ruchu niepełnosprawnych. Zastanówmy się, czy trwale zmienić wygląd tej ulicy i dostosować ją dla wszystkich, w tym niepełnosprawnych? Czy przywrócić jej historyczny, malowniczy wygląd?
Mieszkańcy zwracali z kolei uwagę na zwiększenie bezpieczeństwa w tym miejscu. Lepsze oświetlenie, monitoring. Turyści którzy tędy przechodzą podkreślają, że jest to bardzo ciekawa uliczka. Mówią, że gdyby inne miasto miało taką perełkę to z pewnością zadbałoby o taki zakątek – mówili mieszkańcy.
Podczas debaty zastanawiano się, jak zainteresować ludzi ulicą Kluckiego, która dziś nie jest zbyt uczęszczana. Sukces zapewnią ludzie – mówiła Ewa Gołębiowska Dyrektor Zamku Cieszyn. Ludzie się tędy przemieszczają. Przechodzą z jednego punktu do drugiego. Często z zakupami, najczęściej się śpieszą. (…) Uważam, że trzeba się skupić na potrzebach mieszkańców i innych osób, które tutaj chodzą. Dostępność to coś fundamentalnego. Jeżeli chcemy ściągnąć ludzi, to trzeba spróbować poprawić komfort przechodzenia w dół i do góry.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.