Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jak jeździć hulajnogą elektryczną i nie dostać mandatu?

Korzystasz z hulajnogi elektrycznej? Co musisz wiedzieć o przepisach, by nie stać się uboższym o kilkaset złotych?

Policjanci przypominają, że wszystkie te urządzenia wymienione wyżej zyskały w minionym roku w kodeksie drogowym swoją definicję, a osoby je użytkujące zarówno prawa, jak i obowiązki.

W Prawie o ruchu drogowym pojawiają się trzy nowe definicje:
Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe
Urządzenie transportu osobistego – pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe
Urządzenie wspomagające ruch – urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni;

Hulajnoga elektryczna: obowiązki
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:

 •     jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
 •     zachowanie szczególnej ostrożności,
 •     ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Hulajnoga elektryczna: uprawnienia
Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.


Hulajnoga elektryczna: dzieci
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.


Hulajnoga elektryczna: zakazy
Przepisy zabraniają:

 •      kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
 •      przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
 •      ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów,

Hulajnoga elektryczna: parkowanie
Ustawa wprowadza obowiązek pozostawienia m.in. hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). W przypadku braku takiego miejsca, pozostawienie pojazdu na chodniku będzie możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków:

 •      hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni,
 •      hulajnoga elektryczna będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika,
 •      szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest  nie mniejsza niż 1,5 m.

W nowelizacji wskazano też wysokość opłat za usunięcie z drogi hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego. Pojazdy te mogą zostać usunięte z drogi na koszt właściciela, m.in. w przypadku pozostawienia ich w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Dyspozycję usunięcia pojazdu z drogi może wydać policjant lub strażnik miejski.


Hulajnoga elektryczna: konsekwencje prawne
Prawo przewiduje kary za poruszanie się przez kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo przez osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch chodnikiem lub drogą dla pieszych z prędkością większą niż prędkość zbliżona do prędkości pieszego lub za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu. W związku z tym  następują zmiany w ustawie – Kodeks wykroczeń.

 •      Za korzystanie podczas jazdy z telefonu, wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem, przewidziano mandat 200 zł.
 •      Przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku będzie karane mandatem w wysokości 100 zł. Za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka mandat wyniesie od 300 do 500 zł.
 •      Za przejeżdżanie wzdłuż przejścia dla pieszych przewidziano karę w wysokości 100 zł.red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-10-06 09:01:50
Ar--Ai: można czymkolwiek jeździć i się nie przejmować żadnymi przepisami jeśli się zna telefon do odpowiedniego funkcjonariusza PiS na danym terenie
2022-10-06 14:51:14
pół_Sasina_z_Wiślicy: Tylko na jednym spotkaniu, 23 lipca w powiecie poznańskim, do ochrony Kaczyńskiego wykorzystano 189 policjantów i 60 pojazdów - podał Szłapka. To państwowa armia wykorzystywana na polecenie polityczne Mariusza Kamińskiego po to, żeby chronić jednego posła. Do tego składu dochodzą jeszcze funkcjonariusze SOP-u i "partyjna ochrona". Już mało istotne jest, że w trybie dostępu do informacji publicznej na te informacje opozycja czekała 3 miesiące...
2022-10-06 15:01:06
pół_Sasina_z_Wiślicy: Senator Brejza: "To "prywatna armia Jarosława Kaczyńskiego za nasze pieniądze. Nie wiemy, dlaczego wszyscy Polacy, w sytuacji kryzysu, inflacji, braku środków na funkcjonowanie wielu instytucji, muszą zrzucać się tak naprawdę na prywatną ochronę prywatnych spotkań prezesa partii politycznej. Te pieniądze, które trafiają na armię dwustu policjantów, 60 samochodów, to przecież miliony złotych. W świetle takich informacji upada autorytet policjantów. Młodzi ludzie nie idą do policji po to, żeby robić za ochroniarzy z agencji ochrony prezesa partii politycznej. To jeden wielki obłęd. Niech Jarosław Kaczyński zapłaci z własnej kieszeni za ochronę prywatnych spotkań z działaczami swojego aparatu partyjnego. A policja niech wreszcie ma odwagę odmówić wykonywania takich zadań."
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: