Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jak grać w tenisa ziemnego?

Tenis może być dość złożonym sportem, jeśli chodzi o zasady. Nawet jeśli uprawiasz tę dyscyplinę przez kilka lat, nadal możesz się spotkać z przepisami, o których istnieniu nie miałeś pojęcia. Jak grać w tenisa ziemnego to pytanie, które zawiera w sobie kilka różnych obszarów gry, w tym punktację, naruszenia, granice kortu, limity czasowe i inne. Co więcej, w meczach singlowych i deblowych obowiązują inne przepisy. Sprawdźmy zatem jakie tenis ziemny zasady gry posiada i jak grać w tenisa.

Układ kortu

Zanim przejdziemy do najważniejszych zasad gry w tenisa ziemnego, ważne jest, aby zrozumieć, jak wygląda kort tenisowy. Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć zasady punktacji oraz różnice między meczem singlowym i deblowym. Pole do gry w tenisa ziemnego ma kształt prostokąta o wymiarach 23,77 m długości na 8,23 m szerokości (gra pojedyncza) lub 10,97 m szerokości (gra podwójna). Jak łatwo wywnioskować kort do gry deblowej jest szerszy o 2,74 m od kortu do gry singlowej. Według zasad gry w tenisa kort musi być przedzielony przez środek siatką zawieszoną na sznurze lub metalowej lince o wysokości 1,07 m.

Wszystkie turnieje tenisa, w tym także te mniej popularne są dostępne u większości legalnych bukmacherów w Polsce. My przeanalizowaliśmy ofertę wszystkich serwisów i wiemy, że najlepsza znajduje się u bukmachera forBET. Jeśli jesteś nowym graczem lub szukasz alternatywy dla swojego bukmachera, wykorzystaj forbet bonus, który gwarantuje atrakcyjne promocje. Ponadto co roku otrzymasz freebet urodzinowy, a aplikacja mobilna ułatwi ci typowanie tenisa ziemnego na żywo.

 

Serwis w tenisie ziemnym

Lewe i prawe pole serwisowe to najważniejsze obszary, które powinieneś rozróżniać na korcie. Są to obszary, w które gracze muszą trafić swoje serwisy. Każde pole serwisowe ma 6,40 m długości i 4,115 m szerokości zarówno w grze singlowej, jak i deblowej. Każda wymiana tenisowa zaczyna się podaniem, czyli serwisem. Zawodnik ma dwie próby na wykonanie prawidłowego serwisu. Przed rozpoczęciem podania tenisista upewnia się, że jego rywal jest gotowy do gry, a na serwis ma około 20 sekund. Zawodnicy, którzy często przedłużają rozpoczęcie wymiany, są pouczani przez sędziów, a w konsekwencji mogą nawet stracić punkt. Tenisista wykonujący serwis musi stać obiema stopami za linią końcową kortu. Od momentu podrzucenia piłki tenisowej nad głową, aż do momentu zetknięcia się jej z rakietą, zawodnik nie może przekroczyć linii bazowej. W przeciwnym wypadku zostanie wywołany błąd stóp i utrata pierwszego podania.

Przy pierwszym punkcie w każdym z gemów, tenisista ustawia się za linią końcową między środkiem a boczną linią singlową znajdującą się z prawej strony. Następnie serwuje nad siatką w poprzek kortu, starając się trafić w pole serwisowe rywala. Po rozstrzygnięciu wymiany, podający zaczyna kolejny punkt z lewej strony, ponownie serwując w poprzek kortu. Po każdym punkcie gracz musi zmieniać strony, z których wykonuje serwis, aż do momentu zakończenia gema serwisowego.

 

Net w tenisie ziemnym

Ci, co zastanawiają się jak grać w tenisa ziemnego, z pewnością często zastanawiają się, czym jest net. Otóż w tenisie ziemnym net oznacza sytuację, w której piłka przy serwisie ociera się lub dotyka taśmy i trafia w karo serwisowe. W takiej sytuacji tenis ziemny zasady gry uwzględniają możliwość powtórzenia podania przez zawodnika bez utraty punktu i serwisu.

 

Jak zdobywa się punkty w tenisie

Teraz gdy masz podstawową wiedzę jak grać w tenisa i znasz rozmiary kortu, jesteś gotowy, aby poznać, jak właściwie odbywa się rozgrywka w tenisie ziemnym. Na początek warto sobie uzmysłowić, czym jest punkt tenisowy. Zasadniczo punkt tenisowy jest podstawową jednostką w tenisowym systemie punktacji. Mecz tenisowy składa się z setów i gemów, a gemy z punktów przyznawanym za wygranie pojedynczej akcji. Zdobycie pierwszego punktu w gemie liczone jest jako 15, drugiego 30, a trzeciego 40. Czwarty zdobyty punkt daje wygranie gema pod warunkiem, że rywal zdobył maksymalnie dwa punkty.

Jeżeli na tablicy wyników mamy remis 40:40, od tego stanu każdy z tenisistów według zasad gry w tenisa ziemnego musi uzyskać dwupunktową przewagę. Pierwsza wygrana piłka zapisywana jest jako AD:40 lub 40:AD. Zawsze na pierwszym miejscu podaje się wynik zawodnika serwującego. Skrót AD to nic innego jak z języka angielskiego „przewaga”. Jeżeli zawodnik wygra kolejną wymianę – triumfuje w  całym gemie. W przypadku gdy rywal ponownie doprowadzi do stanu równowagi, obaj gracze rywalizują do momentu wygrania dwóch piłek z rzędu. Przy stanie 40:0 przyjęło się, że zawodnik serwujący ma trzy piłki na zwycięstwo w gemie, przy stanie 40:15 dwie itd.

 

Tenis ziemny zasady gry – ile trwa mecz?

W grze pojedynczej mężczyzn na najważniejszych turniejach gra się do trzech wygranych setów. W przypadku kobiecego tenisa zwycięża ta zawodniczka, która jako pierwsza zdobędzie dwa sety. Gracz wygrywa seta, jeśli uzyska co najmniej sześć gemów lub dwugemowa przewagę nad rywalem. W momencie, gdy obaj zawodnicy wyrównają stan rozgrywki, a na tablicy będzie widniał wynik 6:6, następuje tie-break. Wygrywa się go, osiągając siedem punktów i co najmniej dwa punkty przewagi nad przeciwnikiem.

 

Artykuł sponsorowany

źródło: ox.pl
dodał: NG
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: