Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Izrael na własną rękę - prelekcja w ramach Dyskusyjnego Klubu Propozycji

W środę (18.12.2019) w cieszyńskim Domu Narodowym odbyło się kolejne spotkanie w ramach działania Dyskusyjnego Klubu Propozycji „Podgórze”. Tym razem zgromadzeni goście wysłuchali prelekcji Izabeli Kuli, zatytułowanej „Izrael na własną rękę”. Grudniowe spotkanie było też szansą na złożenie życzeń i przełamanie się opłatkiem.

Dyskusyjny Klub Propozycji „Podgórze” organizuje spotkania raz w miesiącu, za każdym razem zapraszając jakiegoś prelegenta. Tym razem Izabela Kula – dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie opowiedziała o swojej podróży do Izraela, tamtejszych tradycjach i ciekawostkach związanych z kulturą. Prelegentka pokazywała zdjęcia z podróży i opowiadała o tym, jak wyglądają poszczególne części Izraela.

- Tel Awiw przypomina bardzo Stany Zjednoczony, na przykład porównałabym go do Nowego Jorku. (…) są tam też piękne szerokie plaże, wysokie budynki, wzdłuż nabrzeża ciągnie się piękny bulwar, którym można spacerować. My ruszyliśmy w stronę najstarszej, zabytkowej części miasta. (…) Jest tam port w Jafie, jeden z najstarszych portów na świecie – wyjaśniała prelegentka. Dużo czasu poświęcono również lokalnym zabawom, chociaż zagrożenie terrorystyczne jest spore, lokalne dyskoteki pękają w szwach, a ludzie bawią się do rana, jakby miało nie być jutra.

Warto pamiętać, że Żydzi nie obchodzą świąt Bożego Narodzenia, jednak w tym okresie mają inne wydarzenia religijne. Przykładowo, w zbliżonym terminie obchodzona jest Chanuka (święto ruchome, które w 2019 roku rozpoczyna się o zachodzie słońca 22 grudnia). Chanuka trwa przez osiem dni. Święto ma upamiętniać ponowne poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej. Z kolei po Chanuce przypada Tewet – post upamiętniający oblężenie Jerozolimy.

Oprócz prelekcji na spotkaniu przygotowano poczęstunek oraz opłatek, tym razem prelekcja była połączona z wigilijką Klubu.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: