Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

IX konkurs gwarowy w Pierśćcu

Kilkudziesięciu młodych mieszkańców Śląska Cieszyńskiego rywalizowało podczas dziewiątego konkursu gwarowego 'Tu sóm moji korzynie'.

W szczególnym miejscu odbył się konkurs gwarowy. Zespoł Szkół im. Zofii Kossak w Pierśćcu od lat dba o kulturę i tradycję a język gwarowy jest tutaj szczególnie pielęgnowany. Staramy się dbać o to, edukacja regionalna jest wpisana w nasza koncepcję pracy szkoły. Jest to nasza domeną od wielu lat. - przyznaje Joanna Radwan-Kmiecik, prezes Stowarzyszenia „Nasz Pierściec” i współorganizator konkursu. Przy szkole działa również zespół regionalny 'Junior'. Jak przyznaje Kmiecik, nie brakuje w placówce uczniów, którzy chętnie podejmują temat tradycji i gwary. Uczą się tekstów, jeżdżą na konkursy, biorą udział w dodatkowych zajęciach. Są również nauczyciele, którzy prowadzą swoją klasę w takim regionalnym trybie. Dzieci chętnie do tego podchodzą, rodzice również wiele pomagają – dodaje.

Starają się, ale niestety słychać to, że po polskiej stronie Śląska Cieszyńskiego dzieciaki nie mówią gwarą. To się słyszy, czy dziecko tekst ma wyuczony, czy mówi 'na każdo' czyli na co dzień. Brakuje akcentu, kwestia rozróżnienia 'wymowy 'h i 'ch'. U nas, po czeskiej stronie ciągle jednak mówi się 'po naszymu'. - mówi Leszek Richter, przewodniczący konkursowego jury. Jak zauważa, gwara ma silny związek z świadomością narodową. To elementarna cegiełka świadomości narodowościowej, najpierw jestem tu 'stela, ze Śląska Cieszyńskiego. Dopiero później jestem Polakiem. Na tym się buduje świadomość. Tacy ludzie nie mają problemu z określeniem swojej narodowości, z patriotyzmem, nie mieszają pojęć patriota i nacjonalista. Ludzie wychowani w tym duchu są otwarci, tolerancyjni le doskonale wiedzą gdzie patrzą. – zauważa.

Oceniający występy uczestników zastanawiali się jak podnieść poziom konkursu, jak zachęcić dzieci by używały gwary. Jak mówiono, najlepszym wyjściem byłoby zorganizowanie warsztatów z konwersacji w gwarze. Można to zrobić zapraszając na spotkanie w szkole starsze osoby, które używają jeszcze gwary. Czytać wspólnie gwarowe teksty, zwracać uwagę na wymowę. To wszystko da się radę zrobić – uważa Richter.

W tegorocznym konkursie wzięło udział około 70 uczniów z całego powiatu, byli również reprezentanci gminy Jasienica. Podzieleni byli na grupy wiekowe klasy 1-3, 4-6 oraz z gimnazjów. Część osób występowała solo, część w grupach prezentowały scenki gwarowe.

Konkurs współorganizowało stowarzyszenie Nasz Pierściec. Organizacja działa od trzech lat, ale już udało się zorganizować kilka fajnych imprez dla mieszkańców sołectwa. Staramy się integrować społeczność, w maju organizowaliśmy rajd rodzinny - wyjaśnia Joanna Radwan – Kmiecik. Stowarzyszenie powraca również do tradycyjnego chodzenia z Mikołajem. 6 grudnia pojawia się u nas ten prawdziwy, w biskupich szatach, przemierza wioskę. Mieszkańcy tłumnie wychodzą na drogę, idą z nami, później wszyscy wspólnie się bawimy, rozdajemy drożdżowe, pieczone mikołaje. Cieszę się, że się to przyjęło– dodaje prezes stowarzyszenia.

Werdykt jury:

kl. I - III SP:
I m-sce: Julia Nowak SP nr 2 im. S. Żeromskiego w Brennej
II m-sce Jan Grabowiecki SP nr 2 im. S. Żeromskiego w Brennej
III m-sce Estera Szturc SP nr 8 im. K. Bochenek w Skoczowie

kl. IV - VI SP:
I m-sce: Stefania Zbijowska ZSP w Iłownicy
I m-sce: Aleksandra Grelowska SP im. W. Broniewskiego w Drogomyślu
II m-sce: Aleksandra Gąsior SP nr 5 w Wiśle
III m-sce: Karolina Dynek SP w Kaczycach

Wyróżnienia:
Sebastian Madzia SP im. T. Kościuszki w Górkach Wielkich,
Agnieszka Ciupek SP im. Z. Kossak w Pierśćcu
Magdalena Podżorska SP nr 2 w Brennej
Zuzanna Maciejczek SP im. T. Kościuszki w Górkach Wielkich
Kornelia Sojka ZSP im. J. Pawła II w Rudzicy

scenki gwarowe:

I m-sce: nie przyznano
II m-sce: Julia Szwarc, Mateusz Wacławczyk, Adam Grycz SP im. Z. Kossak w Pierśćcu
III m-sce: Zuzanna Pająk, Mikołaj Szafarz  ZSP. T. Kościuszki w Jasienicy
III m-sce: Jaku Wastermann, Julia Maciejowska, Magdalena Lach ZSP w Grodźcu

GIMNAZJUM:
I m-sce: Gabriela Kiełkowska Gimnazjum im. Z. Kossak w Pierśćcu
II m-sce: Estera Witoszek Gimnazjum w Dębowcu
III m-sce: Jakub Barański Gimnazjum im. Z. Kossak w Pierśćcu

Wyróżnienie:
Wiktoria Kojma Gimnazjum w Dębowcu


JB


źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: