IV Kongres Kobiet Śląska Cieszyńskiego
Już od czterech lat Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych organizuje w Cieszynie Kongres Kobiet Śląska Cieszyńskiego. To dwudniowe wydarzenie (07 – 08.10) skierowane zwłaszcza do kobiet, jest częścią projektu „Cieszyńskie na obcasach: aktywizacja kobiet Śląska Cieszyńskiego w życiu publicznym” dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2015. Tegoroczną IV edycję honorowym patronatem objął JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk oraz JM Rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz. Myślę, że takie spotkania są ważne i bardzo mnie cieszy to, że jest na nich coraz więcej mężczyzn - przyznaje Roma Rojowska prezeska Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych.
Przez dwa dni na uczestników kongresu czekały różnego rodzaju warsztaty, spotkania, czy wykłady. Kongres rozpoczął się spotkaniem w Zamku Cieszyn. W panelu pod hasłem „Podziel się ideą” poruszono takie tematy jak: Akademia Emila – alternatywa dla rodziców, czyli o edukacji inaczej, Ekozofia w służbie niepełnosprawnym, Dinksy – komunikacja obrazem, Plecionkarstwo jest w dechę! Współpraca ze społecznością lokalną, Zamek Cieszyn na szlaku innowacji. Odbyły się również warsztaty: Zdobienia tróweł tradycyjnymi wzorami, wiklinowe/ze słomy, kulinarne „Kuchnia ajurvedyjska”. Po południu uczestniczki i uczestnicy kongresu przenieśli się do Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu gdzie rozmawiano m.in. o rozwoju kariery zawodowej kobiet. Ważnym punktem spotkania była dyskusja panelowa z udziałem władz samorządowych, liderów i liderek politycznych, gospodarczych i społecznych. Moderatorem spotkania była Roma Rojowska. Zaproszeni goście m.in. Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura, czy Anna Stefaniak-Bacza dyrektor PUP w Cieszynie mogli posłuchać liderek, które odgrywają ważną rolę w naszym życiu. To są osoby też decyzyjne, z ciekawą historią , które godzą pracę zawodową z pasją społeczną. One nie zamykają się tylko w roli - praca plus dom, która i tak jest bardzo trudna, ale bardzo często podkreślały w swoich wystąpieniach ten element samospełnienia, który związany jest z pomaganiem innym. Ta misyjność była ważna. Myślę, że to było istotne, że tych około 30 liderek mogło się wzajemnie wysłuchać, że stanowimy jakąś grupę, która może udzielać sobie wsparcia, ale też budować wizję dotyczącą przyszłości i rozwoju społecznego, gospodarczego - zwraca uwagę Rojowska.
Dziś (08.10) sporo atrakcji czekało na uczestników kongresu w Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Co roku dużym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza Park Kobiet, czyli różnego rodzaju stoiska. Sobota upłynęła kobietom na ciekawych dyskusjach, poruszono takie kwestie jak: Kapitał społeczny kobiet 50 plus w XXI wieku; Kobiecość: niechciana-ukryta-upragniona (niepotrzebne skreślić); Kobiety w Służbach Mundurowych – parytety, moda, czy normalna sprawa. Można było również skorzystać z warsztatów psychologicznych pod hasłem: Filary poczucia własnej wartości kobiet, czyli jak budować i na czym wspierać obraz siebie.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.