Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

"Istebniańskie słóweczko"

W połowie listopada 2020 roku ukazała się antologia twórczości artystów z Trójwsi Beskidzkiej „Istebniańskie Słóweczko”. Zbiór dostępny jest w formie elektronicznej publikacji.

Antologia pt. „Istebniańskie Słóweczko” to zbiór twórczości 66 autorów z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa, pod redakcją Małgorzaty Kiereś i Barbary Juroszek -  Ponad 6 miesięcy wytężonej pracy, poszukiwań zaginionych tekstów, rękopisów i biogramów. 66 poetów, pisarzy, gawędziarzy z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa, około 120 lat piśmiennictwa na pograniczu polsko - czesko - słowackim. Wszystko to zebrane w jednej elektronicznej publikacji „Istebniańskie słóweczko” – wyjaśnia Barbara Juroszek.

Wydanie zbioru, które ukazuje 120 lat istebniańskiej twórczości, to inicjatywa Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej. „Istebniańskie słóweczko” to jednak nie tylko dzieła literackie. To również znakomite źródło wiedzy o tym, czym żyli na przestrzeni lat mieszkańcy Trójwsi Beskidzkiej - materiał z którego korzystać mogą nauczyciele czy przygotowujący dzieci do różnego rodzaju konkursów regionalnych. Zebrano tu również wiersze kilku poetów, którzy co prawda nie pochodzili z Trójwsi ale związali z nią na stałe swoją twórczość – tłumaczy Juroszek.

Potrzebę wydania Antologii wskazał po raz pierwszy badacz gwary i literatury Rafał Wałach z Jaworzynki zmarły w 2011 r., którego tekst „Szkic o literaturze istebniańskiej” obok tekstu Małgorzaty Kiereś stanowi wstęp do opracowania. Publikację można pobrać tutaj.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

17
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-11-19 15:05:01
Ar--Ai: pora na monografię na temat istebniańskiej homofobii
2020-11-19 15:18:47
Pogromca pogromców i cwaniaczków: A może pora na ujawnienie pełnego obrazu pewnego zawistnika (krzysztof.mm + jego kilkanaście wcieleń, w tym Ar--Ai) i jego popleczników
2020-11-19 15:39:24
Ar--Ai: to dobre jest, no to daj przykład barani łbie i zdejmij wiadro z głowy - albo zachęcisz innych, albo ci sąsiedzi na wycieraczkę na*srają, ale cóż, postęp wymaga ofiar
2020-11-19 15:54:42
jasper: Najslynniejsze "Istebniańskie słóweczko" to LGBT przeciez !
2020-11-19 16:20:01
tom lem: ... cóż, jak się komuś zwoje grzeją, to nie odróżnia słowa od skrótu ;-)
2020-11-19 17:34:46
politykier: krzy-sio+jasper-Q+ja-nek+ pozostałe wcielenie, tamten artykuł również zaciekle komentowałeś...
2020-11-19 19:10:01
jasper: tom lemeczku, popytaj na wsiach co skrot LGBT znaczy. Recze, ze polowa nie bedzie wiedziec.
2020-11-19 19:33:26
Mach: Trzeba obiektywnie przyznać, że ten skrawek Polski, zawsze miał ludzi o szczególnej wrażliwości. Należy docenić ich talenty w zakresie muzyki, poezji, rzeźby, malarstwa i innych form rękodzieła np. haftu czy koronkarstwa oraz umiłowanie i poszanowanie tradycji. To społeczność bardzo zżyta ze sobą i nie potrzebnie ich przedstawiciele w samorządzie dali się wciągnąć w pułapki zastawione przez polityków i propagandę PiS. Podjęcie uchwały (stref wolna od LGBT )przez samorząd w żaden sposób nie przekłada się na życie całej społeczności, ktora przecież nie upoważniła samorząd do podejmowania uchwał wychodzących poza jego kompetencje, tak jak wola weta rządu PiS w sprawie budżetu UE nie jest stanowiskiem społeczeństwa polskiego, które przecież także oczekuje od tego rządu praworządności. Więc nie powinniśmy w żaden sposób dyskryminować mieszkańców trój wsi za to co wyprawia ich samorząd tak jakby myśmy nie chcieli być dyskryminowani za to co wyprawia nasz rząd na forum parlamentu UE.
2020-11-19 19:46:11
Anthony: Mach - masz +/- 50% racji jak chodzi o Polskę i Polaków, to na podstawie wyników ostatnich wyborów prezydenckich widać jasno i wyraźnie - co do Istebnej znacznie mniej na tej samej zasadzie, ta PiS-owska homofobiczna rada gminy z księżyca nie spadła ino z tych ichnich chałup powyłaziła
2020-11-19 20:13:12
Mach: Nie da się w każdej sprawie odwoływać się do woli narodu czy też w sprawach samorządowych odwoływać do woli społeczności lokalnej. Tak dalece rozbudowanej demokracji sobie nie wyobrażam -jest zbyt kosztowna. zauważ Anthony, tę uchwałę (o LGBT) uchylił wojewoda i mimo stanowiska "wójciny", RG postanowiła nie zaskarżać decyzji wojewody. Zatem należy przyjąć ,że zrozumieli swój błąd a co zatem idzie podejmując odrzuconą ostatecznie uchwałę przyznali ,że podjęli ją pod presją określonych środowisk. "Ichniejsze chałupy zostaw w spokoju twojej chałupie się ktoś nie przyglądał co z niej wychodzi."
2020-11-19 20:16:17
Mach: Nie da się w każdej sprawie odwoływać się do woli narodu czy też w sprawach samorządowych odwoływać do woli społeczności lokalnej. Tak dalece rozbudowanej demokracji sobie nie wyobrażam -jest zbyt kosztowna. zauważ Anthony, tę uchwałę (o LGBT) uchylił wojewoda i mimo stanowiska "wójciny", RG postanowiła nie zaskarżać decyzji wojewody. Zatem należy przyjąć ,że zrozumieli swój błąd a co zatem idzie podejmując odrzuconą ostatecznie uchwałę przyznali ,że podjęli ją pod presją określonych środowisk. "Ichniejsze chałupy zostaw w spokoju by twojej chałupie się ktoś nie przyglądał co z niej wychodzi."
2020-11-19 20:31:02
tom lem: jasperQ: tą większą czy mniejszą połowę masz na myśli ;-) obawiam się, że przy lgbt i Q - większość potrafi sobie dopowiedzieć.
2020-11-19 21:40:12
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Panie starszy (do ciebie saletra), czy w Pańskim wieku to warto takie paskudne oblicze prezentować publicznie??? Z twoich wpisów wynika, że dręczy cię jakaś choroba psychiczna .... czy tak? Skończ już pisać te durne komentarze, gdzie nie spojrzę, tam są twoje wypociny.
2020-11-19 23:05:07
jasper: https://m.youtube.com/watch?v=d3e0jTFpYCU -wiedza o homo sapiens.
2020-11-20 07:22:24
tom lem: jasperQ- ten sondaż to efekt czarnych marszów, czy strajków z piorunami ;-)
2020-11-20 09:10:42
jasper: To efekt homo sapiens 500+ oraz wiekszej ilosci godzin religii w szkolach zamiast biologii, tom lemku :)
2020-11-20 13:57:35
ekolog: Osoby, które twierdzą, jakoby w związkach monopłciowych rodziło się tyle samo, a nawet więcej dzieci niż w związkach polipłciowych (w rozumieniu biologicznym), faktycznie bardzo przykładają się do poznawania tajemnic biologii. Zgodnie z jeszcze obowiązującym (podstawa programowa), a być może już przestarzałym poglądem, rodzaj ludzki (Homo Sapiens Sapiens) jest generatywny.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: