Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Istebna straciła prawie 2 mln zł. Problemy z podatkiem od nieruchomości

Przez 10 miesięcy Centralne Biuro Antykorupcyjne kontrolowało istebniański magistrat. Dochodzenie dotyczyło nieprawidłowości w funkcjonowaniu referatu finansowego w latach 2013-2018.

Obszerne, 42-stronicowe pismo wskazuje, że w badanym okresie nawet tysiąc budynków znajdujących się na terenie gminy nie było opodatkowanych. Gmina mogła na tym stracić łącznie nawet 1,9 mln zł, a 300 tys. z tej kwoty uległo już przedawnieniu.

CBA za taki stan rzeczy obwinia przede wszystkim poprzednie władze samorządowe. - Ustalony w toku kontroli stan faktyczny jednoznacznie wskazuje, ze organ podatkowy - wójt gminy Henryk Gazurek, który z mocy prawa odpowiada za wymiar i pobór podatku od nieruchomości, jak również skarbnik gminy Bronisława Fiedor, której powierzono funkcję kierownika referatu finansowego, zupełnie zaniechali dokonywania jakichkolwiek czynności nadzorczych i kontrolnych nad wykonywanymi przez pracowników referatu obowiązkami służbowymi związanymi z wymiarem i poborem podatku od nieruchomości - czytamy w raporcie.

- Odpowiednich czynności nie podjęli nawet wówczas, gdy zatrudniony w 2017 roku pracownik wykazać miał wiele nieprawidłowości w opodatkowaniu nieruchomości, wnioskując przy tym o zatrudnienie dodatkowych osób, jak również dalej w 2018 roku, gdy zatrudniona na praktyki osoba potwierdziła, że w gminie nawet 1000 budynków może być nieopodatkowanych. Czynności weryfikacyjne zostały podjęte dopiero po zmianie osoby wójta w roku 2019 - dodaje biuro.

Dokument zawiera też zeznania, jakie złożył między innymi wójt Henryk Gazurek oraz skarbnik Bronisława Fiedor. - Nie jestem pewien, czy w czasie mojej kadencji występowały nieprawidłowości w zakresie podatków. Dowiaduję się o tym w tym momencie. Nie czytam prasy lokalnej ani innych mediów, dlatego nie dotarły do mnie żadne informacje o tym. Podczas mojej kadencji zwracałem uwagę pracownikom, ażeby dokładnie zajmowali się podatkami i podatnikami, którzy nie płacą należnych podatków - twierdzi Gazurek.

- Z mojego wieloletniego doświadczenia i według mojej wiedzy to kontrolę podatków prowadzoną przez wójta to wcześniej przeprowadzała wójt Danuta Rabin, która była wójtem do 2014 roku. Ona się interesowała. Ona sprawdzała poszczególnych podatników. Chodziło raczej o duże firmy. Natomiast za kadencji pana wójta Gazurka nie odbywały się takie kontrole - podkreśla Fiedor dodając, że poprzedni włodarz gminy "nie przykładał wagi do uzyskanych w gminie podatków".

Opracowanie zawiera też informacje, w jaki sposób dochodziło do nieprawidłowości. - W gminie Istebna osoby chcące uniknąć opodatkowania nieruchomości przyjęły bierną postawę wobec obowiązku złożenia odpowiednio informacji lub deklaracji podatkowej lub składając nierzetelną informację podatkową, nie ujawniali wszystkich nieruchomości bądź zaniżali wartość budowli, nie uiszczając w ten sposób należnego podatku. Bierna działalność organu podatkowego oraz kierownika referatu finansowego, która miała miejsce do końca 2018 roku niewątpliwie temu sprzyjała - zaznacza Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Protokół można znaleźć tutaj.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-04-30 20:40:03
św. Patryk.: to gmina wolna od uczciwości i przyzwoitości - oczywiście winien Tusk i PO, szeregowe racioki został dawno rozgrzeszone przez swojego proboszcza
2021-04-30 20:41:37
jasper: Co tam nieprawidlowosci i utrata 2 mln zl ! Wazne, ze w Istebnej jest strefa LGBT. To sa najwazniejsze priorytety tej gminy !
2021-04-30 21:30:14
jula: Nie martwcie się,przyjedzie Wójcik lub Adrian i sprawa zostanie zamieciona pod dywan a gmina dostanie o wiele więcej kasy.PiS "pomaga wszystkim",podatnicy za to zapłacą.
2021-04-30 21:53:26
Vito: Patryku i jasperku, nieprawidłowości zarzuca się poprzedniej ekipie, a ta, z tego co kojarzę, akurat nie była z prawej strony. Prawa strona, czyli obecna władza Istebnej, zgłosiła te zaniedbania. Jak wiemy na przykładzie władz państwowych, lewica zajmuje się tylko garbaniem kasy dla siebie, a nie funkcjonowaniem kraju. I pięknie to widać na przykładzie Istebnej.
2021-04-30 22:31:51
św. Patryk.: ależ vitusiu ja właśnie dokładnie o tym pisałem, że to Tuska wina a nie racioków co nie płacili
2021-04-30 22:35:48
dymek76: i pisioki stracili sziok i mie dowiary . Michałkula słabo dała i sraciła
2021-04-30 22:35:49
dymek76: i pisioki stracili sziok i mie dowiary . Michałkula słabo dała i sraciła
2021-04-30 22:39:27
Vito: Rudy zasłynął w wielu kategoriach, wiemy na pewno ze nie były to prawdomownosc i uczciwość. Czy jego wina są machloje w samorządach? Wątpię. Ale na pewno dzięki niemu wykocily się takie trolle internetowe jak Ty.
2021-05-01 06:20:38
św. Patryk.: może ci się nie podobać vitusiu to co piszę o złodziejskiej populacji w ultrakatolickiej gminie, i ja to doskonale rozumiem w tej sytuacji, ale jak chodzi o wylęgarnię trolli to musze cię sprostować - to w ministerstwie Ziobry pod skrzydłami PiS-u taka funkcjonuje, z certyfikatem samego kaczora i udokumentowaną historią
2021-05-01 09:01:48
GusGus: Czyli prawo podatkowe się w Istebnej jakoś nie przyjęło. A wiadomo w takim razie o ile się udało obecnej Pani wójt zwiększyć wpływy z podatku od nieruchomości? Przecież to już trzeci rok pod jej panowaniem w Istebnej. Czy już wszystkie te tysiąc budynków nieopodatkowanych płaci podatki?
2021-05-01 12:21:19
ciotka matylda: Następna kontrola CBA wykaże to samo! Pani wójt ,bezradna wobec właścicieli olewających prawo podatkowe, zleciła kontrolę. Winni są oni nie my! I o to chodziło! Ta kontrola miała odwrócić uwagę od zaniedbań obecnej władzy! Zaś w kwestii poboru podatków chyba nic się nie zmieniło. W przeciwnym wypadku,korzystając z okazji, ottrąbiono by sukces.
2021-05-01 12:21:21
ciotka matylda: Następna kontrola CBA wykaże to samo! Pani wójt ,bezradna wobec właścicieli olewających prawo podatkowe, zleciła kontrolę. Winni są oni nie my! I o to chodziło! Ta kontrola miała odwrócić uwagę od zaniedbań obecnej władzy! Zaś w kwestii poboru podatków chyba nic się nie zmieniło. W przeciwnym wypadku,korzystając z okazji, ottrąbiono by sukces.
2021-05-01 13:27:16
boleslaw19164: Towarzysz "św. Patryk" to może z ultra antykatolickiego wyznania co to"kole cieszyna"zamiast Biblii wyznaje Dzieła Lenina?
2021-05-01 13:27:53
Ondraszek: Rozumiem, że odkąd obecna wójcina objęła urząd, wszystkie podatki są już na bieżąco pobierane? Bo skoro już od 2017 problem był znany i nadal nie nie wszyscy płacą, to oczywistą oczywistością jest, że wg raportu CBA powinna by równie winna. Chyba, że raport to kolejna ustawka, żeby obwinić Tuska.
2021-05-01 15:42:43
GusGus: Z tymi podatkami w Istebnej to może być jak z wrakiem ze Smoleńska. Nie do ściągnięcia.
2021-05-01 16:11:07
św. Patryk.: no ale czego się spodziewać po gminie w której rządzi PiS - miliony zamiast na walkę z epidemią przeznaczone na muzeum fujarek i wielkie halo bo pudełko maseczek kupili strażakom, wstyd na cała Europę z powodu odgórnej homofobii, partyjna wójcica na zastępcę ściąga partyjnego ministranta, tysiące gospodarstw od zawsze ścieki z szamb prosto do potoka odprowadza - tak trzymać pani Michałek, z vitusiem w obronie i boleslawem w ataku nikt wam gola nie strzeli, przynajmniej dopóki kaczyści rządzą
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: