Organy z 1909 roku odzyskają dawny blask …
Organy pochodzą z 1909 roku. Jak informuje Proboszcz parafii pw. Imienia Najświętszej Marii Panny w Cieszynie-Bobrku Antoni Dewor, zostały wykonane i zainstalowane w kościele zaraz po jego wybudowaniu. Jest to Opus (nr seryjny) 1555 firmy Gebruder Rieger z Jagerndorf.
39 numer Gwiazdki Cieszyńskiej z dnia 14 maja 1910 roku zawiadamiając poświęcenie kościółka w Bobrku potwierdza fakt, iż w tym dniu organy pełniły już swoją funkcję: "Podczas Mszy św. przygrywał nasz kierownik szkoły na organach zakupionych od firmy Riegera i nasza kapela". Szczęśliwie, nasze organy zachowały się do dzisiejszych czasów praktycznie w oryginalnym stanie (poza mieszkami). Są więc doskonałym przykładem budownictwa organowego tamtego okresu i należy zachować je w oryginalnym stanie na przyszłe lata – informuje Michał Danel organista.
Remont rozpoczął się już w 2019 roku. Wymieniono wówczas układ zasilania powietrzem. Pierwszy taki układ (dmuchawa z silnikiem elektrycznym oraz kanał powietrzny) był "dołożony" do organów najpewniej w latach powojennych wraz z zelektryfikowaniem kościoła. Wcześniej organy były kalikowane (napełniane powietrzem) siłą mięśni kalikanta – tłumaczy Danel.
Obecnie przystąpiono do zrekonstruowania oryginalnych mieszków klinowych, które pełnią ważną funkcję w układzie traktury pneumatycznej, czyli w układzie włączania i wyłączania piszczałek. Poprzednie mieszki, wymienione na przestrzeni lat miały inną budowę niż oryginalne i jak się okazuje sprawiały pewne problemy podczas gry.
Kończymy pierwszy etap wymiany mieszków. W najbliższych tygodniach podczas nabożeństw majowych i komunii świętych będziemy już na tych organach grali. Od połowy maja planujemy drugi końcowy etap wymiany mieszków organowych. Bardzo serdecznie dziękuję za każde wsparcie w naszym przedsięwzięciu – podkreśla proboszcz.
Wierzymy, że instrument po obecnych zabiegach będzie służył kolejnym pokoleniom Cieszyniaków – dodaje organista.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.











.jpg)
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
