Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Organy z 1909 roku odzyskają dawny blask …

Trwa remont organów, które znajdują się w kościele pw. Imienia Najświętszej Marii Panny w Cieszynie-Bobrku. W zeszłym roku wymieniono układ zasilana powietrzem, w tym roku przyszedł czas na wymianę mieszków organowych. Jak zapowiada proboszcz już podczas majowych nabożeństw będzie można je usłyszeć.

Organy pochodzą z 1909 roku. Jak informuje Proboszcz parafii pw. Imienia Najświętszej Marii Panny w Cieszynie-Bobrku Antoni Dewor, zostały wykonane i zainstalowane w kościele zaraz po jego wybudowaniu. Jest to Opus (nr seryjny) 1555 firmy Gebruder Rieger z Jagerndorf.

39 numer Gwiazdki Cieszyńskiej z dnia 14 maja 1910 roku zawiadamiając poświęcenie kościółka w Bobrku potwierdza fakt, iż w tym dniu organy pełniły już swoją funkcję: "Podczas Mszy św. przygrywał nasz kierownik szkoły na organach zakupionych od firmy Riegera i nasza kapela". Szczęśliwie, nasze organy zachowały się do dzisiejszych czasów praktycznie w oryginalnym stanie (poza mieszkami). Są więc doskonałym przykładem budownictwa organowego tamtego okresu i należy zachować je w oryginalnym stanie na przyszłe lata – informuje Michał Danel organista.  

Remont rozpoczął się już w 2019 roku. Wymieniono wówczas układ zasilania powietrzem. Pierwszy taki układ (dmuchawa z silnikiem elektrycznym oraz kanał powietrzny) był "dołożony" do organów najpewniej w latach powojennych wraz z zelektryfikowaniem kościoła. Wcześniej organy były kalikowane (napełniane powietrzem) siłą mięśni kalikanta – tłumaczy Danel.

Obecnie przystąpiono do zrekonstruowania oryginalnych mieszków klinowych, które pełnią ważną funkcję w układzie traktury pneumatycznej, czyli w układzie włączania i wyłączania piszczałek. Poprzednie mieszki, wymienione na przestrzeni lat miały inną budowę niż oryginalne i jak się okazuje sprawiały pewne problemy podczas gry.

Kończymy pierwszy etap wymiany mieszków. W najbliższych tygodniach podczas nabożeństw majowych i komunii świętych będziemy już na tych organach grali. Od połowy maja planujemy drugi końcowy etap wymiany mieszków organowych. Bardzo serdecznie dziękuję za każde wsparcie w naszym przedsięwzięciu – podkreśla proboszcz.

Wierzymy, że instrument po obecnych zabiegach będzie służył kolejnym pokoleniom Cieszyniaków – dodaje organista.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-04-30 20:44:09
Antykler Forte: Bobrek to bogata parafia, niech płacą grzesznicy
2021-04-30 20:49:59
Antykler Forte: Kilka dni po uroczystościach komunijnych proboszcz spotkał się z rodzicami. - Spotkanie zaczął od pytania, co nam się w pierwszej komunii podobało, a co nie. Odezwała się matka, której córkę zrugał w niedzielę przed kościołem. "Jak cię widzę, to mi się niedobrze robi" - powiedział, bo dziewczynka trzęsła się z nerwów i zimna. Wszyscy to słyszeli. Wcześniej sam wyrzucił dzieci przed kościół. Teraz odparł, że trzeba było córkę cieplej ubrać, a jego słowa źle zrozumieliśmy, bo to był wyraz troski
2021-04-30 20:51:16
Antykler Forte: Ale to nie koniec. Proboszcz miał mieć też pretensje o to, że w kościele były brudne okna, a te - jego zdaniem - powinni umyć rodzice. Ci jednak odmówili wykonania tej czynności, ponieważ okna znajdują się na wysokości 7 metrów, a nikt nie posiada uprawnień do pracy na wysokościach. Podczas spotkania nie zabrakło też tematu finansów. - Organiście daliśmy 150 zł. Był zadowolony, mówił, że będzie grał dzieciom przez cały biały tydzień. Ale proboszcz uważa, że nie doceniliśmy organisty, bo w innych parafiach dostają więcej. I mamy dopłacić. Nie tylko organiście, ale też kościelnemu, który dostał 100 zł, choć jego wnuk sam przystępował do komunii – mówią dalej rodzice. Datek na kościół - 1,8 tys. oraz 300 zł na intencje mszalne - też zdaniem księdza był niewystarczający. Proboszcz też od razu przeliczył wpłaconą kwotę na 41 dzieci, które przystąpiły do pierwszej komunii. - Na osobę wyszło tyle, co dwie paczki papierosów - miał skomentować. Co więcej, proboszcz dodał, że do soboty "czeka na dopłatę". Kwoty jednak nie podał. Ks. Mazurkiewiczowi nie podobało się też, że datki wpłynęły przelewem. - Czemu wpłaciliście na konto? Ja potrzebuję gotówki – pytał. - Już wcześniej wiedzieliśmy, że jest pazerny. Ale to, co usłyszeliśmy teraz, nami wstrząsnęło - opowiadają parafianie.
2021-04-30 21:27:24
Tofikcool: Helloooo Gościu! O czym w ogóle tutaj piszesz? Artykuł dotyczy renowacji organów w Parafii Cieszyn Bobrek. CIESZYN BOBREK powtarzam!!! A więc schowaj swoją tęczową tarczę i nie przejmuj się... Klasy od I do III od wtorku wracają do szkoły. Rozumiem, że brak integracji z rówieśnikami mógł destrukcyjnie wpłynąć na Twoją psychikę. Pozdrawiam...
2021-04-30 21:35:37
gocha72: Tofikcool "Antyklery" tak mają, pozostało się za nich modlić.
2021-04-30 22:28:49
Antykler Forte: kolego tofiku parafialny załóż sobie gościa niedzielnego 2 albo innego szmatławca i tam będziesz dyktował co kto może pisać a co nie, ox.pl póki co jeszcze nie w rękach PiS - a jak cię boli czytanie o twoim kościółku to mam dla ciebie lekarstwo - nie czytaj, papuciu
2021-04-30 22:29:47
Antykler Forte: gocha, serdeczne bóg zapłać za modlitwę, z panem bogiem
2021-04-30 22:57:14
Tofikcool: Właśnie problem polega na tym, że piszesz nie o MOIM kościółku tylko o innym, gdzieś w Polsce i przypisujesz sytuacje, które nie mają miejsca w MOIM kościółku. I proszę mnie nie przypisywać do partii, z którą nie mam nic wspólnego i się z nią nie utożsamiam.
2021-04-30 23:00:12
Tofikcool: A poza tym wiem, że macie już przerwę w szkole...Ale idź już spać.
2021-05-01 06:14:35
Antykler Forte: kolego tofiku parafialny, przykro mi ale to niestety twój kościółek, rzymski, a ta budka na Bobrku to jego filia terenowa - i do żadnej partii nikogo nie przypisuję a jedynie nakreślam kontekst sytuacyjny w kwestii cenzury, tobie także bóg zapłać i z panem bogiem
2021-05-01 08:51:20
pastor.: W Kościele Rzymskim tak samo, jak wśród dwunastu apostołów, zawsze pojawi się jakiś Judasz, który z gorliwością zeloty będzie ujadał na własną (niestety) instytucję...
2021-05-01 10:11:49
św. Patryk.: donusiu judosze to w stanie wojennym podpisywały zobowiązania do współpracy z SB, w zamian za stanowisko leśniczego na przykład - kojarzysz?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: