Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Istebna: Rada Gminy pozostanie uszczuplona

Nikt nie obejmie wolnego miejsca w Radzie Gminy Istebna za pozbawionego mandatu radnego Marka Iwanka. Powód? Chętnych brak.

Przypomnijmy - w październiku 2019 roku pisaliśmy o zarządzeniu zastępczym Wojewody Śląskiego, w którym stwierdził wygaśnięcie mandatu radnego Marka Iwanka. Pisaliśmy: Istebna: Radny pozbawiony mandatu 

 Uzasadnieniem tej decyzji było łączenie przez byłego już radnego funkcji w samorządzie z prowadzeniem działalności gospodarczej na gruntach gminnych. Rada Gminy Istebna w 2019 roku postanowiła stanąć w obronie radnego i skierować sprawę najpierw do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, a potem do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Co jednak nic nie dało, ponieważ NSA wyrokiem z 7 czerwca 2022 roku podtrzymał decyzję o wygaśnięciu mandatu radnego.

W związku z czym 17 sierpnia br. Wojewoda Śląski wydał zarządzenie o przeprowadzeniu wyborów uzupełniających do Rady Gminy Istebna z okręgu 1, z którego to radnym był Marek Iwanek. Jako termin wyborów wskazał 29 października 2023 roku.

Ponieważ jednak w przewidzianym terminie do Komisarza Wyborczego w Bielsku-Białej nie wpłynęło żadne zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego w celu zgłoszenia kandydata na radnego – wybory uzupełniające się nie odbędą – ogłosił 5 września Komisarz Wyborczy w Bielsku-Białej II, Mariusz Grążawski.

Nie będzie też wyznaczany kolejny termin ewentualnych wyborów uzupełniających, gdyż do wyborów samorządowych i tak pozostałoby mniej niż 6 miesięcy (wybory samorządowe mają odbyć się w kwietniu 2024):

 - Wyborów uzupełniających do Rady Gminy Istebna w okręgu wyborczym nr 1 nie powtarza się między 6 a 9 miesiącem, licząc od dnia 29 października 2023 r., ponieważ ich data przypadałaby w okresie 6 miesięcy przed zakończeniem kadencji rad. W związku z powyższym mandat pozostaje nieobsadzony do końca kadencji rady – czytamy w Obwieszczeniu Komisarza Wyborczego w Bielsku-Białej II, Mariusza Grążawskiego.

Choć radny został pozbawiony mandatu i decyzja ta została podtrzymana przez NSA były radny Marek Iwanek nadal figuruje jako radny na stronie oficjalnej Urzędu Gminy.

 Wątpliwość odnośnie tego, czy radny wchodzi jeszcze w skład liczby rady czy nie, mieli również radni i Przewodniczący Rady Gminy Istebna, Stanisław Legierski podczas dzisiejszej (12.09.2023) (próby) sesji Rady Gminy, na którym ostatecznie nie stwierdzono kworum (minimalna ilość, by były obrady ważne to 50% składu rady; było 7 radnych, nie licząc Iwanka jest 14 radnych, zaś licząc z Iwankiem 15 radnych) i ostatecznie Przewodniczący Legierski odstąpił od procedowania projektów uchwał, przywołując zapis, iż kworum liczone jest od ustawowej liczby radnych, w miejscowości do 20.000 mieszkańców (jak to jest w Gminie Istebna) powinno być 15 radnych. Zobacz nagranie: TUTAJ 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: