Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Istebna: mieszkańcy w sprawie świetlicy

Do Urzędu Gminy w Istebnej wpłynęło pismo mieszkańców w sprawie przywrócenia działalności świetlicy na Kubalonce. Odniosła się do niego wójtka Łucja Michałek.

O nagłym zamknięciu placówki, z której korzystało wielu mieszkańców tej części Istebnej, pisaliśmy pod koniec września - LINK.

W piśmie, które napisała jedna z zaangażowanych w sprawę mieszkanek Istebnej, czytamy, że petycję w sprawie przywrócenia działalności świetlicy podpisało 100 osób. - Sprawa podnoszona była na zebraniu mieszkańców sołectwa Istebna w dniu 17.09.2019 i posiedzeniu Rady Gminy w dniu 30.09.2019. Jak podkreślała na tych zebraniach pani wójt, zamknięcie tej niewątpliwie potrzebnej na osiedlu Kubalonka świetlicy w dniu 1.09.2019 nastąpiło wyłącznie ze względu na niespełnianie wymagań prawnych odnoszących się do lokalu. W związku z tym, uprzejmie prosimy o uzyskanie od Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej informacji, jakie działania byłyby niezbędne dla wydania pozytywnej opinii o spełnianiu przez lokal świetlicy na Kubalonce wymagań - dodaje w dokumencie. 

Autorka przytacza także wiele zapisów prawnych, które mogą pomóc w sprawie. - Paragraf 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej określa ogólne wymagania lokalowe, natomiast w ust. 2 dopuszcza prowadzenie placówki w lokalu znajdującym się w budynku lub jego części, które nie spełniają wymagań, jeżeli lokal jest użytkowany przez nie więcej niż 30 dzieci w tym samym czasie. Odnosi się to do lokalu na Kubalonce - czytamy.

Co więcej, na początku września odbyło się spotkanie mieszkańców z dyrektorem Śląskiego Zarządu Nieruchomości (właścicieli budynku) - miało przebiegać w dobrej atmosferze, a osoby związane ze świetlicą miały uzyskać wsparcie. - Dlatego prosimy o ustalenie, co należałoby zrobić, aby nie zmarnować cennego wsparcia Zarządu Województwa Śląskiego i Dyrektora Śląskiego Zarządu Nieruchomości, znacznych nakładów na remont i wyposażenie poniesionych przez stowarzyszenie Piękne Anioły oraz społecznej aktywności mieszkańców wspierającej te prace - dodaje na zakończenie.

W odpowiedzi na pismo Łucja Michałek stwierdza, że nie ma możliwości, aby placówka znów zaczęła działać. Wynika to z przepisów m.in. Ustawy o samorządzie gminnym, o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, czy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. - Prowadzenie świetlicy przez Urząd Gminy Istebna może pociągać za sobą odpowiedzialność organów gminy za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, a także odpowiedzialność karną dla wójta gminy za prowadzenie placówki niezgodne z obowiązującym prawem - czytamy.

- Nawiązując do wrześniowego spotkania z mieszkańcami Kubalonki, wójt gminy Istebna deklaruje wsparcie i dołoży starań, aby wraz z mieszkańcami znaleźć konstruktywne rozwiązanie tej trudnej sprawy - kończy Łucja Michałek. 

Pełna treść pisma skierowanego do urzędu dostępna jest tutaj - LINK, natomiast odpowiedzi tu - LINK.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: