Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Istebna: co dalej ze świetlicą na Kubalonce?

Na początku września, nagle i bez wcześniejszych zapowiedzi, została zamknięta świetlica środowiskowa w jednym z budynków mieszkalnych na Kubalonce. Było to spore zaskoczenie dla mieszkańców, którzy od wielu lat korzystali z tego lokalu. Podjęli jednak wysiłek i starają się wznowić działalność placówki.

2 września na drzwiach placówki została wywieszona kartka z lakonicznym komunikatem podpisanym przez Łucję Michałek, wójtkę gminy Istebna. - Informuję, że od dnia 2.09.2019 lokal świetlicy w budynku 684 zostaje zamknięty z powodu niespełnienia warunków sanitarnych i przeciw pożarowych w świetle przepisów ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - brzmi jego treść.

W efekcie osoby związane ze świetlicą wystosowały petycję z żądaniem przywrócenia działalności placówki. - Ze względu na odległość Kubalonki od centrum gminy oraz brak placu zabaw dla dzieci, placówka ta jest jedynym tego typu miejscem w okolicy. Jako mieszkańcy osiedla czujemy się tą decyzją dyskryminowani i pomijani - czytamy w dokumencie.

Jak informuje nas jedna z mieszkanek Istebnej, które są zaangażowane w sprawę, świetlica działała od wielu lat i korzystały z niej pokolenia osób osiedlających się na Kubalonce. Jak dodaje, kilka lat temu przeprowadzono gruntowny remont placówki, dzięki współpracy z wieloma stowarzyszeniami.

Co ciekawe, nagłego zamknięcia lokalu nie spodziewał się nawet... Urząd Gminy. - Odnosząc się do skandalicznego w sposobie przeprowadzenia likwidacji świetlicy informuję, że informacja o której mowa w piśmie została zamieszczona bez żadnych konsultacji i uzgodnień z Panią Wójt - informuje w odpowiedzi na petycję mieszkańców Edyta Kukuczka, przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która zamieszcza także pismo z cieszyńskiego sanepidu:

- Pomieszczenia sanitarne przedstawione do kontroli, są to pomieszczenia ogólnodostępne, z których korzystają również mieszkańcy. [...] Brak wydzielonego pomieszczenia dla dzieci. Stan techniczny wyposażenia zły, w części zniszczony, ściany posadzki wyeksploatowane, brudne, z ubytkami farby. Brak pokrycia ścian do wysokości 2m materiałem zmywalnym i nienasiąkliwym. Stan sanitarno-techniczny pomieszczeń uniemożliwia utrzymanie prawidłowych warunków higieny i czystości - czytamy w piśmie, które do gminy skierował Piotr Przewdzing, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Cieszynie.

Opinia ta sprawia, że placówka nie może być dalej prowadzona przez gminę, jednak nie wyklucza dalszego jej prowadzenia przez inne podmioty. - Z tego, co wiem, mieszkańcy są zainteresowani tym, aby taka forma opieki nad dziećmi była prowadzona i podejmują rozmowy z pewnym stowarzyszeniem, które działa na terenie gminy Istebna - mówi nam Łucja Michałek, wójtka Istebnej.

Jak dodaje, w sprawie kluczową rolę mogą odegrać lokalni aktywiści związani z placówką. - Jako mieszkańcy Kubalonki i członkowie spółdzielni mieszkaniowej mogą występować do Śląskiego Zarządu Nieruchomości [administratora budynku, w którym się znajduje placówka - dop.red.] z wnioskiem lub petycją dotyczącą wynajmu tego lokalu dla nich.

Sprawę świetlicy na Kubalonce będzie analizować także Rada Gminy Istebna na najbliższej sesji, która odbędzie się 30 września. 

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-09-29 08:49:27
hanbes: Czyżby zamknięcie tej placówki ma związek z gminną uchwałą dot. LGBT ? Może pani opiekunka nie ma odpowiednich kwalifikacji katechetycznych ..? A dlaczego mieszkańcy osiedla mają wnioskować o wynajem tych pomieszczeń do Śl.Z.N ? Mają zrobić zrzutkę na czynsz?! Pani wójtowo i ty doradco z Cieszyna, nie idźcie tą drogą !!!
2019-09-29 09:06:58
krzysztof.nn: może nie stanowiła p r a w d z i w e j, kaczyńskiej rodziny, z kotem w rozporku, i do tego nie potrafiła m l a s k a ć?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: