Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Irena French nominowana do Nagrody POLIN

Dyrektorka Muzeum Śląska Cieszyńskiego Irena French otrzymała zaszczytną nominację do nagrody Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Nagroda POLIN przyznawana jest od 2015 roku osobom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Spośród aplikacji z całej Polski kapituła konkursu wyłoniła 7 finalistów. Wśród finalistów jubileuszowej, 10. edycji konkursu Nagroda POLIN  znalazła się Irena French, Dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Irena French, urodzona w Cieszynie, jest historyczką sztuki i od ponad 20 lat pracuje w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, pełniąc od trzech lat funkcję dyrektora. Specjalizuje się w historii Cieszyna i Śląska Cieszyńskiego, ze szczególnym naciskiem na społeczności, których w Cieszynie już nie ma: Żydów i Niemców.

Od kilku lat społecznie opiekuje się cmentarzami żydowskimi w Cieszynie, gdzie zainicjowała akcję porządkowania nekropolii. Dzięki niej udało się odsłonić około 300 nagrobków, z czego 63 zostały zrekonstruowane. Angażuje się także w dokumentowanie historii cieszyńskich Żydów, publikując biogramy na Facebooku "Pochowani na cmentarzach żydowskich w Cieszynie". Przy braku ksiąg metrykalnych czy cmentarnych nagrobki stanowią podstawowe źródło wiedzy o cieszyńskich Żydach pierwszej połowy XX wieku i są jedynym materialnym śladem po społeczności żydowskiej w przestrzeni miasta.

Irena French oprowadza po cmentarzach i po Cieszynie, tłumacząc specyfikę w większości niemieckojęzycznych i zasymilowanych cieszyńskich Żydów.

Laureatkę lub laureata Nagrody POLIN 2024 poznamy 28 października, w 10. rocznicę otwarcia wystawy stałej w Muzeum POLIN.

Celem konkursu jest promocja postaw i działań zgodnych z misją muzeum. Laureatami nagrody są społecznicy pielęgnujący pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniający się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku. Nagrodę POLIN – przyznawaną od 2015 roku – otrzymało dotychczas 9 laureatów, a w finale konkursu znalazło się ponad 55 osób. Spośród zgłoszonych kandydatur kapituła konkursu nominuje, nagradza i wyróżnia osoby lub organizacje, które w ostatnich latach wykazały się ważnym, niezwykłym działaniem, postawą, dziełem czy wystąpieniem o istotnym wpływie na społeczną świadomość historii polskich Żydów oraz na budowanie relacji polsko-żydowskich.

 

NG/mat.pras.

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-10-04 09:01:39
Ruben: Brawo!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: