Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Inicjatywa Sołecka 2019 - przygotowania

Marszałkowski konkurs „Inicjatywa Sołecka 2019” zawitał również do powiatu cieszyńskiego. W związku z tym końcem marca w Starostwie Powiatowym w Cieszynie odbyło się spotkanie dla sołtysów, wójtów i burmistrzów z regionu, zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Do 10 kwietnia sołectwa za pośrednictwem samorządów gminnych mogą składać wnioski w Marszałkowskim Konkursie Inicjatywa Sołecka 2019. Każda gmina może starać się o środki w kwocie do 60.000 zł. Pieniądze mogą zostać spożytkowane na przykład na organizację wydarzeń kulturalnych, zakup strojów regionalnych, wyposażenie orkiestr i zespołów regionalnych, a także na prace związane z wykonaniem placu zabaw, chodnika, czy przystanku autobusowego.

O zasadach pozyskiwania środków przez poszczególne sołectwa, w czasie marcowego spotkania dla sołtysów z powiatu cieszyńskiego mówił Michał Woś – członek Zarządu Województwa Śląskiego oraz Jerzy Motłoch – dyrektor Wydziały Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Na spotkaniu obecni byli również wójtowie i burmistrzowe oraz starosta cieszyński.

Jak się okazuje, prace w regionie ruszyły. Gminy aktywnie działają, w celu uzyskania środków z Funduszu Sołeckiego — W Gminie Hażlach pełna mobilizacja‼ Wczoraj (03.04.2019 – przyp. red.) do późnych godzin wieczornych wspólnie z sołtysami analizowaliśmy możliwości pozyskania dodatkowych środków w ramach „Inicjatywy Sołeckiej” na przedsięwzięcia z zakresu: działań zwiększających aktywność społeczną naszych mieszkańców; działań w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego; zagospodarowania miejsc publicznych w gminie istotnych z uwagi na dobro wspólne mieszkańców; tworzenia warunków do rozwoju turystyki, krajoznawstwa i sportu. To była prawdziwa burza mózgów. Efekty poznamy wkrótce – poinformował wójt Hażlacha Grzegorz Sikorski za pośrednictwem mediów społecznościowych.

W poprzedniej edycji z finansowania projektów w ramach Inicjatywy Sołeckiej skorzystała na przykład gmina Chybie, w której dzięki dotacji udało się zakupić wyposażenie świetlicy wiejskiej w sołectwie Zaborze, czy gmina Goleszów, gdzie zakupiono stroje regionalne dla KGW w Dzięgielowie, a także inne gminy w regionie.

 JŚ


źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-04-04 21:16:20
bronek91: Super! Dodatkowe zlecenia dla szwagra, szwagra od szwagra, czy sąsiada bliższego lub dalszego. Najważniejsze, żeby jak najwięcej zostało na wsi.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: