Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Industriada w Ustroniu

Industriada to coroczne święto, które promuje Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W sobotę, 11 czerwca impreza odbyła się w Muzeum Ustrońskim.

Największy jednodniowy festiwal kultury dziedzictwa poprzemysłowego w Polsce jest już za nami. Odbywające się na terenie województwa śląskiego wydarzenie co roku ściąga tłumy. Niestety, jeden dzień to za mało, żeby odwiedzić wszystkie atrakcje na historycznym przemysłowym szlaku. Cieszy fakt, że tak wiele osób wybrało Muzeum Ustrońskie, które w sobotę otwarte było dla zwiedzających od godziny 9 do 21. Wstęp był oczywiście darmowy.

Tegoroczny festiwal w Ustroniu odbył się pod nazwą - „Duchy ustrońskiej – huty – w świecie przemysłowych legend Ustronia”. Przybyli do muzealnej placówki goście mogli podziwiać dwie nowe wystawy - „Dawne ustrońskie osiedla robotnicze” oraz „Wnętrze biura hutniczego”. Dla zwiedzających zaprezentowano specjalny pokaz kucia wolnoręcznego. Najmłodsi brali udział w grze miejskiej oraz warsztatach plastycznych. Ogromną popularnością cieszyły się także warsztaty wykonywania biżuterii nadającej życie metalowym przedmiotom. Wydarzeniem wieczoru była parada zabytkowych samochodów.

- Tegoroczna frekwencja jest najwyższa w ciągu całej historii industriady w naszym muzeum. Dużym zainteresowanie cieszą się warsztaty biżuterii steampunkowej. Pierwszy raz zorganizowaliśmy grę miejską, którą przygotowywaliśmy do ostatniego momentu. Dzieci przemieszczały się po piętnastu punktach rozlokowanych na terenie dawnego kompleksu przemysłowego. Wyświetlany jest także film o ustrońskich legendach przemysłowych. Tegoroczna industriada jest dla nas ogromnym sukcesem pod każdym względem. - powiedziała Alicja Michałek, etnolog w Muzeum Ustrońskim, a także organizatorka imprezy.

- Biżuterię steampunkową tworzymy z odzyskanych mechanizmów zegarkowych nawet z lat 50-tych. Biorący udział w warsztatach muszą rozkręcić zegarek, a z jego mechanizmu ułożyć jakąś kompozycję. Następnie zalewa się wszystko żywicą. Gotowy produkt można zabrać sobie do domu.- tłumaczyła prowadząca warsztaty Wioleta Kraus.

Kolejna industriada odbędzie się znowu w czerwcu w przyszłym roku.


Mateusz Bielesz

źródło: ox.pl
dodał: MB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: