Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Industriada - Święto Szlaku Zabytków Techniki

W minioną sobotę 11 czerwca w Cieszynie gościło niezwykłe wydarzenie Święto Szlaku Zabytków Techniki - Industriada 2011. Kto nie uczestniczył niech żałuje, bo taka okazja nie trafia się często.

Industriada przebiegała w różnych miejscach Cieszyna, w jej ramach zostało zorganizowanych całe mnóstwo atrakcji. Imprezę honorowym patronatem objął Burmistrz Miasta Cieszyna.

Jednym z obiektów wpisanych na Szlak jest cieszyńskie Muzeum Drukarstwa. 11 czerwca podczas dnia otwartego Muzeum Drukarstwa udostępniło zwiedzającym ekspozycję, ale nie tylko... Ciekawą ofertą stanowiła prezentacja rozwoju technicznego w drukarstwie. Poprowadzili ją  specjaliści: zecerzy, linotypiści, drukarze typograficzni, introligatorzy tradycyjni. - Pokazujemy „produkcję” książek, mamy okazję przedstawić zwiedzającym w jaki sposób  przebiegał cały etap ich powstawania.  Od liter po wydruk i oprawę – wyjaśnia Stanisław Dąbrowski, który przez czterdzieści lat pracował w drukarni jako zecer.

Tego dnia Muzeum zorganizowało również dla najmłodszych mieszkańców wiele niespodzianek. Były warsztaty graficzne dla dzieci, okolicznościowe certyfikaty uczestnictwa w imprezie,możliwość własnoręcznego odciśnięcie pieczęci Industriady przy pomocy ręcznej maszyny drukarskiej. No i oczywiście nie obyło się bez przeprowadzenia otrzęsin drukarskich. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, które czekały na uczestników.

 Śląski szlak tworzy blisko czterdzieści obiektów związanych z tradycją górniczą i hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. Sobota była okazją do zwiedzenia kilkunastu miejsc w mieście, między innymi  Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Muzeum Protestantyzmu, Książnicy Cieszyńskiej, Muzeum czwartego Pułku Strzelców Podhalańskich.

 

To świetna akcja - mówią naszemu reporterowi uczestnicy akcji. Niektórzy przyznali, że tylko dzięki takim inicjatywom poznają ciekawostki kulturalne miasta.
 BsK & JB

źródło: ox.pl/radio90
dodał: BSK,JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: