Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Imprezy czekają

Przed nami pierwszy weekend majowy, miejmy nadzieję, że pogoda będzie tylko z dnia na dzień lepsza. W każdej z gmin Śląska Cieszyńskiego będzie działo się coś ciekawego w nadchodzących dniach.

Co się będzie działo w Brennej, Ustroniu i Wiśle już opisywaliśmy. Czas na kolejne miejscowości. Co ciekawego przygotowano na długi weekend? Oto wybrane wydarzenia.

CHYBIE

Już 3 maja o godzinie 15.00 serdecznie zapraszamy do chybskiego amfiteatru w Chybiu na koncert finałowy Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "MŁODA GWIAZDA". Jest to kolejna odsłona cyklicznej imprezy o charakterze rodzinnym, otwierająca sezon propozycji plenerowych Gminnego Ośrodka Kultury w Chybiu. Młodzi uczestnicy zmierzą się z wybranymi przez siebie piosenkami, tremą oraz publicznością zgromadzoną w Amfiteatrze w Chybiu. Wystąpią również grupy taneczne i wokalne działające przy GOK. Gwarantujemy doskonałą plenerową zabawę.

CIESZYN

Do 3 maja trwa 18. Przegląd Filmowy Kino na Granicy. Z tej okazji w Cieszynie pojawią się m.in. Agata Kulesza, Magda Váąáryová, Anna Geislerova - bohaterki retrospektyw aktorskich, które będzie można zobaczyć podczas tegorocznej edycji wydarzenia. Gwiazdą muzyczną będzie Mary Komasa. Uczestnicy 18. edycji Kina na Granicy zobaczą ponad 100 filmów, którym towarzyszyć będą spotkania z autorami filmów, wystawy i koncerty oraz otwarte pokazy plenerowe. Do tej pory swój udział w tegorocznym przeglądzie potwierdzili także Jakub Gierszał, Małgorzata Zajączkowska oraz Magdalena Łazarkiewicz, Mariusz Grzegorzek, Grzegorz Królikiewicz, Kinga Dębska czy Marcin Koszałka. Szczegóły www.kinonagranicy.pl

Na czas trwania festiwalu cieszyński rynek zamienił się w Rynek Smaków - zjazd food trucków w Cieszynie. To wydarzenie potrwa do 2 maja. Food trucki to cieszące się już sporą popularnością w całej Polsce mobilne bary i restauracje, które przyjeżdżają furgonetkami na rynki miast i serwują potrawy i smaki z całego Świata. Zainteresowani krążą wokół stoisk i próbują wybranych potraw.

Wspólny śpiew na rynku - Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Śląska Cieszyńskiego zaprasza na IX Lekcję Śpiewania 3 maja 2016 r. godz. 12.30 - Rynek w Cieszynie. Organizatorzy zapewniają śpiewniki, które będą rozdawane 15 minut przed rozpoczęciem Lekcji Śpiewania.

Rada Miejska Cieszyna, Burmistrz Miasta Cieszyna, Rada Powiatu Cieszyńskiego, Starosta Cieszyński zapraszają do wzięcia udziału w obchodach Święta Konstytucji 3 maja.
Program obchodów w Cieszynie:
• godz. 10.30 – Msza Patriotyczna – Sanktuarium Matki Boskiej Cieszyńskiej (Kościół Parafialny pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie)
• godz. 11.30 – Rynek: odśpiewanie hymnu państwowego, okolicznościowe przemówienie przewodniczącego Rady Miejskiej, złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego
• godz. 11.50 – Przejście pod Pomnik Legionistów, złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową Józefa Piłsudskiego – ul. Głęboka 25, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Legionistów.
• godz. 12.15 – Majówka na Rynku: koncert orkiestry dętej Cieszynianka, musztra paradna w wykonaniu Zespołu Taneczno-Mażoretkowego Cieszyńskie Gwiazdeczki działającego przy COK Dom Narodowy, dziewiąta lekcja patriotycznego śpiewania
• godz. 14.00-15.00 – Dzieło Sejmu Wielkiego – wykład multimedialny połączony z prezentacją unikatowych druków politycznych (Książnica Cieszyńska, ul. Mennicza 46).

DĘBOWIEC

Szkoła Podstawowa w Dębowcu oraz Gminny Ośrodek Kultury serdecznie zapraszają na uroczyste obchody ustanowienia Konstytucji 3 Maja.

PIĄTEK - 29 KWIETNIA godz. 12.00 - centrum Dębowca Apel patriotyczny w wykonaniu uczniów z SP w Dębowcu, Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych

WTOREK - 3 MAJA godz. 15.00
- centrum Dębowca

Koncert Orkiestry Dętej Pogwizdowianka
Śpiewanie pieśni patriotycznych
Ponadto: bogato zaopatrzony bufet (KGW z Dębowca), dmuchańce dla dzieci!!

GOLESZÓW

Gminny Ośrodek Kultury w Goleszowie serdecznie zaprasza w dniu 1 maja (niedziela) na koncert muzyki klasycznej na wesoło i nie tylko w wykonaniu grupy the ThreeX z Wiednia. Zespół składa się z trzech polskich muzyków, pochodzących z Bielska - Białej, którzy obecnie mieszkają w Wiedniu. Muzycy łączą swoją twórczość z performance. Zapowiada się ciekawy koncert. Początek godz. 17.00. WSTĘP WOLNY.

Stowarzyszenie Muzyczne ARTIS serdecznie zaprasza 2 maja (poniedziałek) na KONCERT MUZYKI FILMOWEJ w wykonaniu Orkiestry Kameralnej i Solistów pod dyrekcją Jean-Claude'a Hauptmanna. W Kościele Ewangelickim w Goleszowie usłyszymy muzykę z filmów i musicali, m.in. "Misja", "Lista Schindlera", "Gladiator", "Forrest Gump", "Piraci z Karaibów". Początek godz. 18.00. WSTĘP WOLNY. SERDECZNIE ZAPRASZAMY.

3 maja Etno Chata TOPOLEJ – Goleszów ul. Wiejska 22a zaprasza na prezentację filmów autorstwa Zenona Sobczyka "Ziemia Cieszyńska na starej pocztówce" oraz "Historia budowy skoczni w Malince" Początek godzina 17.00, wstęp wolny.

HAŻLACH

W tej gminie uroczystości 3 maja rozpocznie msza św. w kościele św. Bartłomieja o godzinie 10.30. o 11.45 przejście ulicami Hażlacha na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury. Na 12.15 zapowiedziano ceremoniały pożarnicze. O 13.30 rozpocznie się festyn patriotyczny. W programie m.in. występy orkiestry dętej OSP Pogwizdów, inscenizacja historyczna grupy rekonstrukcyjnej Białogród ze Strumienia, konkursy i dmuchańce dla najmłodszych.


ISTEBNA

Dzisiaj (sobota) Istebna zaprasza na swoją edycję Nocy Muzeów. Szczegóły opisywaliśmy tutaj

1 maja w Jaworzynce o godzinie 10.00 Stawianie Moja na Trójstyku.
2 maja Koniaków Bacówka na Szańcach – Ochodzita. Serdecznie zapraszamy na tradycyjne Miyszani Owiec w Koniakowie! Jak co roku przybyli goście będą mogli zobaczyć zakorzenione w naszej kulturze obrzędy związane z wiosennym rozpoczęciem wypasu na halach. Imprezie towarzyszyć będą stoiska z rękodziełem, góralska muzyka oraz pokaz klagania sera! Uroczyste rozpoczęcie wydarzenia o godzinie 11.00.
Także o godzinie 11.00 w Jaworzynce Wyrchczadeczce – msza św. z góralskim śpiewem.

SKOCZÓW


W niedzielę 1 maja zapraszamy fanów nordic walking i nie tylko do wzięcia udziału w tegorocznej edycji Marszu po Zdrowie. Startujemy o godz. 15.00 z placu Targowego przy ul. Góreckiej w Skoczowie. Zapisy w miejscu startu od godz. 14.00 (opłata startowa 7 zł od uczestnika). Meta marszu przewidziana jest na terenie rekreacyjnym obok OSP w Kiczycach. Na mecie każdy uczestnik otrzyma posiłek i nagrodę niespodziankę! Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Wspólnota dla Skoczowa.

Z okazji ŚWIĘTA NARODOWEGO 3 Maja, władze Skoczowa zapraszają na miejskie obchody tego święta.

Plan uroczystości:
– 11.00 Msza święta w intencji Ojczyzny o godz. 11.00 w kościele pw. śś. Ap. Piotra i Pawła
– 12.00 na skoczowskim rynku zostanie przedstawiona osada rycerska i obozowisko z czasów monarchii piastowskiej
– 13.00 Konstytucja 3 maja w słowie pisanym (czytają: Kuba Abrahamowicz i Julia Raszka)
13.15 kalendarium najważniejszych wydarzeń historycznych polskiego narodu wg Haliny Szotek
13.30 przysmak Mieszka – degustacja

STRUMIEŃ

1 maja o godz. 9.00 na kortach ziemnych w Miejskim Centrum Kultury i Rekreacji w Strumieniu odbędzie się Amatorski Turniej Tenisa Ziemnego kobiet i mężczyzn w grach deblowych.


ZEBRZYDOWICE

Pierwsze dni maja w gminie Zebrzydowice to niezmiennie od ponad dwudziestu lat - Złoty Kłos. Przesłuchania konkursowe odbywać się będą 1 i 3 maja od godziny 11:00. Natomiast 2 maja zebrzydowicki GOK szykuje Festyn Rodzinny, który rozpocznie się o godz. 15:00. W trakcie imprezy wystąpią takie zespoły jak SEPTYMA, MAŁA LATINA, będzie Pokaz Sztuk Waki KUNG FU, odbędzie się też koncert zespołu gitarowego z Kończyc Małych oraz występ zespołu młodzieżowego TACY JAK MY z Kaczyc. Swoją premierę będzie miał także zespół teatralno – muzyczny z Marklowic Górnych.

O godzinie 17:00 na deskach zebrzydowickiego amfiteatru wystąpi Teatr ART RE z Krakowa z przedstawieniem Przygody Jacka i Placka.
Imprezą towarzyszącą szykuje biblioteka w Zebrzydowicach, będzie to Popołudnie z Poezją - przygotowane przez niezrzeszoną grupę poetów SAFO.

Uroczystości patriotyczne 3 maja rozpocznie pochód w stronę miejscowych pomników, gdzie złożone zostaną kwiaty:
w parku przy budynku Urzędu Gminy - poległym w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej oraz ofiar zbrodni katyńskiej,
na cmentarzu gdzie znajduje się mogiła "siedmiu nieznanych żołnierzy poległych w obronie ziemi Śląskiej" w roku 1919.
Uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny o godz. 10.00 w kościele pod wezwaniem "Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny" w Zebrzydowicach.

 

JB

źródło: ox.pl/mat. prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: