Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

II Festiwal Zaolziański w Chorzowie

W miniony weekend (27-28 czerwca) w chorzowskim Parku Śląskim odbył się II Festiwal Zaolziański. Na scenie wystąpiły zespoły muzyczne z lewego brzegu Olzy, nie zabrakło też wędryńskich ''Gimnastów'', którzy ustawiali żywe piramidy. Impreza miała na celu przybliżenie mieszkańcom aglomeracji górnośląskiej kultury zaolziańskich Polaków.

— Niestety problem jest taki, że świadomość istnienia rzeszy Polaków po drugiej stronie Olzy wśród mieszkańców Polski, a nawet naszego województwa, jest naprawdę nikła — skonstatował podczas otwarcia Festiwalu jego pomysłodawca i główny organizator Dariusz Zalega, prezes stowarzyszenia Grupa Twórcza „Ocochodzi” i natychmiast dodał, że poprzez organizowanie tego typu imprez promujących Zaolzie może dojść do zmiany w owym braku postrzegania rodaków w Republice Czeskiej.

Wtórował mu prezes Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego Jan Ryłko. — Mam nadzieję, że to spotkanie przyczyni się do lepszego poznania nas, Polaków na Zaolziu, żebyście się w ogóle dowiedzieli o tym, że tam jesteśmy, że potrafimy mówić po polsku i byście przyjeżdżali także i do nas na Zaolzie na nasze polskie imprezy.

Mimo że jest to społeczność kilkudziesięciotysięczna, to działa tam sporo zespołów tanecznych, kapel ludowych, formacji rockowych, grup teatralnych. Odwiedzający Park Śląski mogli posłuchać m.in. chóru „Melodia” z Nawsia, ludowych kapel Bukóń i Lipka oraz pobawić się przy modren-roots-reggae karwińskiej formacji SilesiJah All Stars. Dla najmłodszych wystąpiły amatorskie teatrzyki dziecięce z Nieborów „Gapcio” z „Czerwonym kapturkiem” i „Gapa2” z kryminalnym spektaklem „historia pewnego morderstwa”, a także profesjonaliści ze sceny lalkowej „Bajka” Teatru Cieszyńskiego ze śląskocieszyńską wersją bajki „O kiju samobiju”. Jednak największym powodzeniem cieszyły się popisy akrobatyczne wspomnianych już „Gimnastów”.

Natomiast w pobliskim pubie Rebel Garden została zaprezentowana wystawa planszowa autorstwa naszej redakcyjnej koleżanki Beaty (indi) Tyrny i Jarosława jot-Drużyckiego „Zaolzie. Fenomen aktywności”, która w przyszłości ma się pojawić w Bibliotece Śląskiej w Katowicach i w innych ośrodkach kultury województwa śląskiego.

II Festiwal Zaolziański został zorganizowany przez stowarzyszenie Grupa Twórcza „Ocochodzi” przy współpracy PZKO, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Parku Śląskiego w Chorzowie. Dariusz Zalega już zapowiedział, że w przyszłym roku czeka nas kolejna edycja tej jedynej w Polsce imprezy promującej Zaolzie.

(ÿ)źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: