II Cieszyński Konkurs Książki Mówionej za nami

''Na jakim instrumencie muzycznym gra Rudolf Heinz?'', ''Czym zajmuje się profiler'', ''Luka - to zdrobnienie jakiego imienia?'', ''Ile lat ma Tomaszek, syn Luizy?'', ''Jakiego koloru farbę kupił Kacper, by odmienić swe życie od zewnątrz?'', ''Ilu potomków mógł mieć August II Mocny wg źródeł historycznych?'' - to kilka pytań, na które odpowiadali niewidomi i słabo widzący podczas ''Konkursu Książki Mówionej''.

Po zeszłorocznym konkursie czytelniczym, idąc za ciosem, Zarząd cieszyńskiego koła terenowego Polskiego Związku Niewidomych (PZN) we współpracy z cieszyńską Biblioteką Miejską zorganizował w środę (20.09.) „II cieszyński Konkurs Książki Mówionej”. W ten dzień w świetlicy biblioteki przy ulicy Głębokiej w Cieszynie do rywalizacji przystąpiło sześciu (3 kobiety i 3 mężczyzn) niewidomych i słabo widzących członków koła PZN: Barbara Penkała, Iwona Czarniak, Renata Misiorz, Andrzej Pawlusiński, Kazimierz Giemza i Marian Jakuciński. Nad sprawnym przeprowadzeniem konkursu czuwało jury w składzie: Wiesława Kopoczek – Prezes koła PZN, autorka wszystkich pytań, Izabela Kula – Dyrektor Biblioteki oraz Helena Nawrot – Sekretarz konkursu. Wśród publiczności zgromadziło się kilku członków cieszyńskiego koła.

Zawodnicy uczestniczący w konkursie odpowiadali na pytania z trzech książek (jednej obowiązkowej dla wszystkich i jednej do wyboru z dwóch) wcześniej podanych do przeczytania. Książką obowiązkową było „Carte blanche” Jacka Lusińskiego, a do wyboru były „Babska misja’ Małgorzaty Kursy I „21:37” Mariusza Czubaja.

W pierwszej części całość odpowiadała na pięć pytań losowanych indywidualnie przez każdego. Dwa pytania były z „Carte blanche”, a trzy z wybranej. Panie zgodnie wybrały na drugą „Babską misję”, mężczyźni kryminał „21:37”. Po tej serii do półfinału przeszło pięciu uczestników, którzy następnie odpowiadali również na pięć pytań (dwa z obowiązkowej i trzy z wybranej). Do fazy finałowej przeszło trzech czytelników z najwyższą ilością punktów.

W finale każdy losował dla siebie zestaw pytań finałowych – cztery pytania (2 z książki obowiązkowej i 2 z wybranej). W finale po zaciętej walce, szczególnie między dwoma kobietami wyłoniono zwycięzcę, którą została Iwona Czarniak.

Końcowa grupa finałowa:
1 miejsce – Iwona Czarniak z Cieszyna – 7 pkt
2 miejsce - Renata Misiorz z Cieszyna – 6 pkt
3 miejsce - Marian Jakuciński z Wisły – 4 pkt

- Najważniejszy był udział w konkursie i dobra zabawa. Wyniki wynikami, ale i tak cieszę się, że przesłuchałem te książki i coś w głowie zostało – mówił po konkursie jeden z uczestników.

Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek, a pierwsza trójka nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora konkursu Zarząd koła PZN w Cieszynie.

W najbliższym czasie odbędzie się w Chorzowie w siedzibie okręgu śląskiego PZN finał wojewódzki konkursu. O starcie i wynikach uczestników z powiatu cieszyńskiego będziemy relacjonować na łamach portalu.
 

Andrzej Koenig

źródło: OX.PL
dodał: AKE

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją