Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Igrzyska w Wiśle już w czwartek

Od czwartku do niedzieli na Kubalonce odbędą się VIII Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w narciarstwie biegowym i biegu na rakietach śnieżnych honorowy patronat nad imprezą objęła Pierwsza Dama - Anna Komorowska.

350 osób weźmie udział VIII Ogólnopolskich Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych. Zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną będą reprezentować 13 oddziałów regionalnych : Beskidzkie, Dolnośląskie, Kujawsko-Pomorskie, Lubelskie, Lubuskie, Małopolskie, Mazowieckie, Opolskie, Podkarpackie, Podlaskie, Pomorskie, Świętokrzyskie, Wielkopolskie-Poznań. Już w czwartek 23 lutego 2012r. odbędą się treningi zawodników, kontrola sprzętu.

Na piątek zaplanowano Ceremonię Otwarcia, na której pojawi się Anna Komorowska, Pierwsza Dama. Uroczystość odbędzie się w piątek 24 lutego 2012r. o godz. 18.30 w wiślańskim amfiteatrze. 

Na piątek zaplanowano też preeliminacje , których celem jest dobór zawodników do sprawiedliwych grup sprawnościowych. 

Sobota to prawdziwe sportowe emocje – biegi finałowe, następnie dekoracja zawodników. W niedzielę w szranki staną zawodnicy startujący w biegach sztafetowych. O godz. 11.30 odbędzie się też ceremonia zamknięcia igrzysk. 

Organizatorem imprezy jest Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Beskidzkie z siedzibą w Kaczynie. Organizacja działa od roku 1992 w powiatach wadowickim, oświęcimskim, suskim, bielsko-bialskim , żywieckim i cieszyńskim. Prowadzi liczne akcje na rzecz osób niepełnosprawnych m.in zapewniając im  aktywny udział w rywalizacji sportowej, w turystyce zorganizowanej, wypoczynku letnim i zimowym oraz wycieczkach . Działania te prowadzi przy pomocy licznego grona osób wolontariuszy i darczyńców. 

Obejmuje około 1000 osób niepełnosprawnych w wieku od 8 lat bez górnego ograniczenia wiekowego. Jej członkowie to uczniowie szkół specjalnych, mieszkańcy domów pomocy społecznej, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów wsparcia oraz osoby pozostające pod opieką rodzin z następujących miejscowości: Wadowice, Izdebnik, Zebrzydowice, Andrychów, Zator, Kęty, Bulowice , Grojec, Oświęcim, Bobrek, Maków Podhalański ,Strumień, Drogomyśl, Ustroń, Cieszyn, Pogórze, Bielsko-Biała, Żywiec, Łodygowice, Jaworzynka.

Przez wiele lat osoby te uczestniczyły w licznych treningach sportowych, obozach, imprezach turystycznych i zawodach sportowych rangi powiatowej, regionalnej, ogólnopolskiej, europejskiej, a nawet światowej. Ostatnio w czerwcu 2011 r. uczeń Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kaczynie reprezentował Polskę na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Grecji zdobywając dwa brązowe medale .

Każdy , kto ogląda zawody olimpiad specjalnych utwierdza się w przekonaniu, że słowa przysięgi olimpijskiej ” Pragnę zwyciężyć , lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku” składane przez zawodników wcielane są w czyn na zawodach i w życiu codziennym przez osoby niepełnosprawne.

 KOD/mat pras.

źródło: ox.pl/mat.pras.
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: