Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Idź śladem bohaterów Skoczowa i weź udział w rodzinnej grze miejskiej

3 maja 2019 roku o godzinie 10.00 sprzed skoczowskiego ratusza wyruszamy śladem bohaterów – obrońców Skoczowa i Śląska Cieszyńskiego! Rusza bowiem rodzinna gra miejska, inspirowana historycznymi wydarzeniami ze stycznia 1919 roku, kiedy to doszło do głównego starcia wojny czechosłowacko-polskiej - bitwy pod Skoczowem.

W piątek 3 maja odbędzie się pierwsza edycja gry miejskiej śladem bohaterów - obrońców Skoczowa i Śląska Cieszyńskiego! -  Mogą w niej wziąć udział rodzinne zespoły (dzieci pod opieką dorosłych), na które czekają do odszukania, w pobliżu skoczowskiej starówki, ważne postacie i miejsca – świadkowie i uczestnicy wydarzeń z 1919 roku, a także zadania, od których wypełnienia zależy życie i losy wielu osób! Planowany czas trwania to ok. 2 godziny (dystans do przebycia- ok. 3,5 kilometra). Zapraszamy! – zachęcają organizatorzy.

Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury „Integrator” w Skoczowie.

Partnerzy: Urząd Miejski w Skoczowie, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Cieszynie, Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, Szczep Drużyn Skoczowskich „Strzała”, Szczep 55 Royal Rangers Skoczów Zastępy Lwa, Szkoła Podstawowa nr 1 w Skoczowie.

Patronat medialny: Portal Śląska Cieszyńskiego - Ox.pl, Głos – Gazeta Polaków w Republice Czeskiej. 

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-04-18 17:23:08
krzysztof.mm: wystarczy oglądnąć dokumentalne materiały z czasów wojen, stare filmy kręcone na frontach i w szpitalach polowych, przeczytać relacje tych, co udało się im przeżyć uczestników walk oraz tych, którzy bardziej pechowych grzebali gdzie popadło, w polowych szpitalach ciężko rannych nieraz żywcem kroili, a jeśli którym udało się przeżyć, często przez długie lata leczyli , także z wojennego obłędu - by pojąć, jak absurdalna to m a k a b r e s k a, te wasze zabawy w wojenki, te petardy rzucane ochoczo przez żałosnych przebierańców - panowie błaznujący, "rekonstruktorzy" jak się szumnie nazywacie - wy byście się bez wątpienia z e s r a l i na prawdziwej wojnie w pierwszy jej dzień albo i godzinę - dzieciom może jeszcze taką głupotę się wybacza, ale wam już nie
2019-04-18 17:58:06
koszor: krzysztofie, chyba nie rozumiesz sytuacji: nikt do wojny nie nawołuje ani z wojny się nie cieszy. Chodzi o przekazanie następnemu pokoleniu kawałka historii z tamtych smutnych lat. Warto wiedzieć o tych wydarzeniach, jeśli jest się mieszkańcem Sląska Cieszyńskiego.
2019-04-18 18:37:08
krzysztof.mm: jeśli jakiś kawałek historii młodym należy przypominać, to grozę i potworności wojny, a nie organizować capstrzyki z fajerwerkami - nie tędy droga - trzeba uzmysłowić każdemu co działo się w głowach, w psychikach tych, co ich na front wysyłano, a nie jak głośno było i ile dymu - posrane ze strachu gacie tych w okopach pokazywać, a nie kolorowe czapeczki przebierańców i plastikowe ordery na wyprasowanych mundurkach
2019-04-18 20:10:22
bronek91: krzysztof.mm A jak stan wojny jest traktowana przez pryzmat obecnie obowiązującej w III RP KONSTYTUCJI z 2 kwietnia 1997r.? Jak swego czasu głosił św. Paweł, "Wy czcicie to, czego nie znacie", czyżby przedstawiona faza w odniesieniu do zachowania krzysztof.mm okazała się adekwatna?
2019-04-18 20:11:48
bronek91: Czy widzisz ten rząd białych krzyży? Tam Polak z honorem brał ślub. Idź naprzód, im dalej ,im wyżej, Tym więcej ich znajdziesz u stóp. Ta ziemia do Polski należy, Choć Polska daleko jest stąd, Bo wolność krzyżami się mierzy, Historia ten jeden ma błąd.
2019-04-18 20:22:05
bronek91: krzysztof.mm napisałeś cytat"a jeśli którym udało się przeżyć, często przez długie lata leczyli , także z wojennego obłędu - by pojąć, jak absurdalna to m a k a b r e s k a, te wasze zabawy w wojenki, te petardy rzucane ochoczo przez żałosnych przebierańców -"cytat krzysztof.mm Ci, o których piszesz, brali udział w wojnie dlatego, że chcieli, czy raczej przez wzgląd na fakt, iż sytuacja ich zmusiła i równolegle nie chcieli odgrywać ROLI NIEWOLNIKÓW w ramach OBCEJ SOBIE wspólnoty politycznej. Czy szanowanie pamięci ludzi, którzy ze względu na swą godność narażali życie dla dobra nie tylko siebie, ale przyszłych pokoleń to coś złego dla Ciebie krzysztof.mm i nie zasługuje a szacunek?
2019-04-18 20:24:32
bronek91: "Jak myśl sprzed lat, Jak wspomnień ślad Wraca dziś Pamięć o tych, których nie ma. (...) Bo nie wszystkim pomógł los Wrócić z leśnych dróg, Gdy kwitły bzy. W szczerym polu biały krzyż Nie pamięta już, Kto pod nim śpi ..."
2019-04-18 20:31:04
bronek91: Oczywiście, powinna być przedstawiana groza wojny i uświadomienie, iż stanowi konieczność. Zwłaszcza SPEKULACJI, która w imię swych klasowych egoistycznych interesów rozpętuje swoje prywatne wojenki i destabilizuje sytuacje w poszczególnych krajach. Czy spekulacja krzysztof.mm przejmuje się cierpieniem ludzi? Dlaczego? krzysztof.mm, prezentowana z Twojej krzysztof.mm strony postawa zasługuje co najwyżej na POGARDĘ. Cóż Tobie krzysztof.mm poprzednie pokolenia uczyniły, iż wykazujesz wobec ich zasług taką parszywą niewdzięczność? Niepodległa Polska Tobie krzysztof.mm przeszkadza?
2019-04-19 07:34:59
wyśmienity cwaniaczek: tylko sKOCZOWSKI "ratusz" może zachęcać do czczenia wojny, mordowania i cierpienia , które z niej wynikają.. Poza tym może gdyby ci "obrońcy nic nie zrobili" to teraz naszą potrawą narodową byłby knedlik gulaszem, smażony syr z hranulkami i przede wszystkim normalny premier i prezydent....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: