Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

I Ty poszkubaj pierze!

Kiedy przed dziesiątkami lat śnieg zasypał wioski i miasta, nie było telewizji i portalu OX.PL, ludzie częściej się spotykali. Panie w zimowe dni siadały i przygotowywały pierze, aby później wręczyć pierzyny, jako posag dla córek. W Wiśle zwyczaj się odradza - od dziś darcie pierza w Wiślańskim Centrum Kultury.

Dawniej kobiety gromadziły się w jednej chacie na „szkubaczki”. Kilkanaście dziewcząt, ciotek i matek gromadziło się, aby „szkubać” czyli drzeć gesie pierze. Było ono potrzebne po to, aby było pod czym spać. Powstawały pierzyny i poduchy – niejednokrotnie jako posag dla panien na wydaniu.  Kobiety gromadziły się w długie zimowe wieczory, a te chwile upływały na rozmowach, opowiadaniu niezwykłych historii,  czy na zwykłym plotkowaniu. Dzięki wspólnemu zajęciu praca szła żwawiej. Poza tym „szkubanie” pierza stanowiło jedną z niewielu przecież możliwych wówczas form życia towarzyskiego na wsi. 

Dziś Wiślańskie Centrum Kultury chce przypomnieć ten zgoła zapomniany zwyczaj i zaprasza na 1. Wiślańskie Szkubaczki. Impreza potrwa 5 dni. „Szkubaczki” odbywają się codziennie od 15.00-18.00 w siedzibie WCK.  – Zapraszamy mieszkańców Wisły, turystów. W tradycji utarło się, że na „szkubaczki” przychodziły kobiety, ale my zapraszamy też mężczyzn, jeśli tylko mają ochotę uczestniczyć w „szkubaczkach" – mówi Iwona Cieślar-Bury z Wiślańskiego Centrum Kultury. 

Aby wziąć udział w „szkubaczkach” wystarczą dobre chęci, pierze na pierzynę, która powstanie w ramach  1. Wiślańskich Szkubaczek zapewnia gospodarz – Wiślańskie Centrum Kultury. – Gości zachęcamy do zaopatrzenia się w szatki, fortuszki, ewentualnie gnotki lub kuloki pod nogi i małe lawory między nogi – dodaje Iwona Cieślar-Bury. 

Zwieńczeniem Szkubaczek będzie wielki bal. Dla najbardziej wytrwałych i zaangażowanych Wiślańskie Centrum Kultury przygotowało specjalne atrakcje i nagrody.

Dorota Kochman

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: