Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Holenderscy goście w Zebrzydowicach

13 stycznia władze gminy Zebrzydowice spotkały się z przedstawicielami środowiska kibicowskiego Feyenoordu Rotterdam. Fani holenderskiej drużyny przyjechali do miejscowości nad Piotrówką, by oddać hołd swoim rodakom, którzy właśnie tam zginęli pracując w niemieckim obozie pracy podczas II Wojny Światowej. Znajdował się on właśnie na terenie tutejszego dworca kolejowego.

Na pomniku zbudowanym przez gminę Zebrzydowice końcem lat 80-tych, znajduje się tablica upamiętniająca blisko dwieście osób narodowości żydowskiej, które właśnie w tym miejscu zginęły podczas katorżniczej pracy.

W trakcie uroczystości odmówiono Kadisz, czyli żydowską modlitwę za zmarłych. Edjo Frank, potomek rodziny, która straciła tutaj pięć najbliższych osób, nie krył łez wzruszenia. Kwiaty złożyli także w imieniu lokalnej społeczności - wicewójt Karol Sitek i pastor miejscowego zboru Kościoła Zielonoświątkowego Wiesław Kulawiec. Pod głazem z tablicą młodzi Holendrzy położyli kamienie pamięci z nazwiskami ofiar oraz szalik klubu Feyenoord. Jak się okazuje, wśród ofiar obozu jest mający w tamtym czasie 16-lat, zawodnik tego znanego na świecie klubu piłkarskiego.

Goście odwiedzili także „Orlik”, na którym na co dzień trenują młodzi sportowcy gminy Zebrzydowice a także obejrzeli trening młodzików KKS Spójnia Zebrzydowice. Nie zabrakło także pamiątkowej wspólnej fotografii oraz wymiany barw klubowych. Całość wizyty zwieńczył wspólny poczęstunek w budynku zebrzydowickiej szkoły.

(red)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-01-15 16:35:18
donekT: Zginęły podczas katorżniczej pracy- mało powiedziane, zostali EKSTERMINOWANI/WYMORDOWANI przez zastosowanie metody KATORŻNICZEJ i NIEWOLNICZEJ pracy. Jak głosił odnoszący się również do MARKSIZMU NAZIZM? "Arbeit macht frei" - Na czymże miałoby to jakoby w ich (NAZISTÓW) fałszywym wyobrażeniu polegać? Na zjednoczeniu z materią. Dlatego należy uważać na wszelkie mutacje MARKSIZMU i prądy się do niego odnoszące. Wstęp do EKSTERMINACJI poszczególnych narodowości i społeczności stanowiła ich DEHUMANIZACJA.
2020-01-15 16:38:59
donekT: PS Ciekawe jak zachowałaby się ekipa spod cieszyńskiego Floriana, gdyby znajdowała się w pobliżu? Jakich określeń można byłoby się spodziewać?
2020-01-16 01:14:28
lukasz84: Hm holandii już nie ma tylko niderlandy... Czyli niderlandczycy? Czy dalej holendrzy?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: