Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Tworzyli własną biżuterię

We wtorek (14.01.2020) w Bibliotece Publicznej w Skoczowie odbyły się warsztaty tworzenie biżuterii, poprowadzone przez artystę – rzeźbiarza Artura Szołdrę. W ramach zajęć uczestnicy mieli okazję przygotować swoje własne wisiorki lub pierścionki, składające się z drewna i żywicy.

Artur Szołdra to artysta rzeźbiarz z Ustronia, tworzący prace z drewna. Jego twórczość można zobaczyć w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle. Często w drewniane elementy wkomponowuje inne materiały, takie jak metale, kamienie czy modną ostatnio żywicą. To właśnie ta ostatnia stała się przedmiotem warsztatów. Każdy z uczestników otrzymał (w zależności od wyboru) sztabkę, mogącą być po oszlifowaniu naszyjnikiem, lub pierścionek z drewna, połączonego z żywicą. Zadaniem adeptów tworzenia biżuterii było odpowiednie obrobienie swoich elementów.

- Biżuteria wykonana jest z żywicy i czarnego dębu. Ten konkretny dąb ma ok. 3000 tysięcy lat i jest pochodzenia polskiego, został wykopany w trakcie prac nad autostradą. Czarny kolor drewna zawdzięczamy temu, że powietrze nie ma do niego dostępu– wyjaśniał podczas warsztatów Artur Szołdra, jednocześnie objaśniając, w jaki sposób obrobić żywicę.

Uczestnicy zajęć mgli dać ponieść się fantazji. Przygotowane elementy miały różnorodne kształty, jednak w razie potrzeb można było je zmieniać. Następnie żywica była szlifowana przy zastosowaniu papierów ściernych o różnej gradacji i dwóch rodzajów past polerskich. W ten sposób uzyskiwano idealną przeźroczystość materiału i można było zaobserwować kolory i niewielkie bańki powietrza, znajdujące się w środku.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-01-15 20:49:33
donekT: cytat "3000 tysięcy lat i jest pochodzenia polskiego" koniec cytatu- Polska istniała 3000 tysięcy lat temu?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: