Hławiczka, Michejda, Stonawski….
Nabożeństwo na cmentarzach
Przed 1 listopada luteranie sprzątają groby bliskich. Wielu z nich 1 listopada uczestniczy w nabożeństwach na cmentarzach. Jedno z nich odbędzie się dziś o godzinie 10.00. na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Cieszynie. - Obchodzona 1 listopada Pamiątka Umarłych, to dzień wspominania tych, którzy odeszli, a zarazem okazja, by prosić Boga o pociechę dla wszystkich zasmuconych. Podczas nabożeństw odprawianych na cmentarzach luteranie modlą się o pewność wiary, jaką posiadał apostoł Paweł. W liście do Rzymian pisał: +Jestem tego pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani potęgi niebieskie, ani teraźniejszość, ani przyszłość, ani moce, ani wysokość, ani głębokość, ani żadne inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Bożej, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym – wyjaśniła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
Nie uznają czyścca
Luteranie nie modlą się za dusze zmarłych. Wierzą, że nie wpływa to na sytuację zmarłego. W Kościele Ewangelicko-Augsburskim nie obchodzi się Dnia Zadusznego. - Luteranie nie uznają istnienia czyśćca. Brak o nim wzmianki w Piśmie Świętym. Nie ludzkie wysiłki, lecz Bóg w Jezusie Chrystusie dokonuje zbawienia i z łaski ocala człowieka. Luteranie odrzucają instytucję tak zwanej mszy za zmarłych. Może być sprawowana tylko dla żyjących, bo komunia św. służy pokrzepieniu tylko ich – podkreśliła rzecznik.
W kościołach protestanckich, w przeciwieństwie do Kościoła Rzymskokatolickiego, święci nie są identyfikowani z postaciami beatyfikowanymi lub kanonizowanymi. - Świętym jest każdy człowiek prawdziwie wierzący w Jezusa Chrystusa. Kryterium świętości jest więc tożsame z żywą wiarą w Boga, jako tego, który odkupił ludzkość swoją własną krwią. Tak rozumiany święty pozostaje więc normalnym człowiekiem, choć nadal posiada grzeszną naturę – powiedziała rzecznik.
Hławiczka, Michejda, Stryja
Spacerując alejkami cmentarza ewangelickiego w Cieszynie, natknąć można się na groby ludzi, o których warto pamiętać, bo przyczynili się do rozwoju regionu i rozsławienia go w świecie.
Pochowani zostali tutaj m.in. doc. Jan Gawlas (1911–1965) – muzyk, kompozytor, wirtuoz organowy, Andrzej Hławiczka (1866–1914) – pedagog, organista, animator ruchu śpiewaczego oraz Karol Hławiczka (1894–1976) – muzykolog, pedagog, pianista i organista, odkrywca „cieszyńskich” polonezów.
Tu także znajduje się grób Pawła Hulki-Laskowskiego (1881–1946) – literata, tłumacza literatury czeskiej, w tym słynnych „Przygód dobrego wojaka Szwejka”.
Na luterańskim cmentarzu spoczywają także Adolf „Bolko” Kantor (1910–1992) – bokser, mistrz Polski w wadze półciężkiej i ciężkiej, Józef Kiedroń (1879–1932) – działacz narodowy, minister przemysłu i handlu RP w latach 1923–1925, a także Jan Kubik (1886–1945) – kompozytor, kapelmistrz orkiestry pułkowej IV Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie, Jan Łysek (1887–1915) – nauczyciel, działacz Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego i Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, współorganizator cieszyńskiego oddziału Legionów Polskich, ks. Józef Mamica (1878–1940) – delegat Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego na Konferencję Pokojową w Wersalu oraz Adam Michejda (1916–1961) – chirurg, pediatra, współtwórca polskiej chirurgii dziecięcej.
Tu leżą także prof. Kornel Michejda (1887–1960) – chirurg, profesor i dziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu w Wilnie, prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich, rektor Akademii Medycznej w Krakowi oraz ks. sen. Oskar Michejda (1885–1966) – proboszcz parafii ewangelickiej w Trzyńcu, senior Diecezji Cieszyńskiej, publicysta.
Można także przystanąć nad mogiłami Władysława Sosny (1933–2020) – nauczyciela, działacza turystycznego i publicysty i Jerzego Stonawskiego (1883–1936) – dyrektora Państwowej Szkoły Przemysłowej w Bielsku i wiceburmistrza Bielska.
Na cmentarzu ewangelickim w Cieszynie znajduje się również grób prof. Karol Stryi (1915–1998) – dyrektora i dyrygenta Filharmonii Śląskiej, wykładowcy Akademii Muzycznej w Katowicach .
(ach)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.