Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Herczawa ma nowego starostę. Skandal wyborczy w tle

Gmina Herczawa ma nowego starostę - to Petr Vyšlan, który zastąpił na stanowisku Marka Sikorę. Jego wybór związany jest ze skandalem na jesiennych wyborach samorządowych, który miał miejsce w tej liczącej niewiele ponad 250 mieszkańców wiosce nieopodal Jaworzynki.

We wrześniowych wyborach do Rady Gminy wygrało bowiem - różnicą zaledwie czterech głosów - ugrupowanie dotychczasowego starosty, Marka Sikory. Po przeprowadzeniu dochodzenia, sąd w Ostrawie orzekł jednak o ich nieważności. Jako powód wskazał na zameldowanie, w krótkim czasie przed głosowaniem, kilku dodatkowych mieszkańców gminy, których głosy zaważyły o rozstrzygnięciu. Co ważne, jako miejsce meldunku wskazali oni dwie nieruchomości (w tym jedną całkowicie nienadającą się do zamieszkania) należące do Sikory. O sprawie szerzej pisał "Zwrot. Miesięcznik Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej".

7-osobowy skład nowej Rady Gminy wybrano w lutym tego roku - większość (cztery mandaty) zdobyła dotychczasowa opozycja, pozostałe trzy miejsca zajmą radni z ugrupowania byłego starosty. 

Byłego, ponieważ wczoraj (20.03) odbyło się w Herczawie posiedzenie nowo wybranej Rady Gminy, która powołała Petra Vyšlana na stanowisko starosty.

Warto dodać, że Herczawa połączona jest z gminą Istebna - obie miejscowości łączy kładka na Trójstyku. Gratulacje nowowybranemu staroście złożyła wójt Łucja Michałek. 

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: