Heandel otworzy festiwal Viva il canto

Oratorium ''Mesjasz'' Georga Friedricha Haendla zainauguruje 25. edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej ''Viva il canto'' w Cieszynie, który odbędzie się w dniach od 23 września do 1 października.

W tym roku przypada jubileuszowa 25. edycja festiwalu Viva il canto. Wydarzenie adresowane jest przede wszystkim dla wielbicieli opery, operetki i musicalu, a także melomanów, którzy oczekują bardzo znanych, mniej znanych i najnowszych dzieł muzyki wokalno-instrumentalnej. Nie zabraknie też jazzu oraz muzyki popularnej w dobrym wykonaniu. Oferta jest bardzo szeroka, zróżnicowana. Znajdą tu swoją muzykę młodsi i starsi, a także wytrawni znawcy muzyki oraz osoby, które chcą rozpocząć swoją muzyczną przygodę.

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej Viva il canto zainuguruje wykonanie oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Haendla w wykonaniu Państwowej Orkiestry Kameralnej Slovak Sinfonietta Žilina, Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” pod kierownictwem Izabelli Zieleckiej-Panek, Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej w Gliwicach pod kierownictwem Tomasza Giedwiłło oraz solistów: Barbary Gutaj-Monowid – sopran, Marcjanny Myrlak – mezzosopran, Sylwestra Smulczyńskiego – tenor oraz pochodzącego z Cieszyna pierwszego stypendystę Miasta Cieszyna Pawła Konika – bas. Fragmenty Pisma Świętego zinterpretuje wybitny aktor teatralny i filmowy Jan Frycz. Dyrygował będzie Igor Dohovič.

Oratorium „Mesjasz” to najbardziej znane dzieło Haendla stworzone w 1741 r. Premiera oratorium odbyła się 13 kwietnia 1742 r. i już po pierwszym wykonaniu dzieło zostało uznane za jedną z najdoskonalszych kompozycji wszechczasów. Dzieło to przyniosło kompozytorowi światową sławę i niezmiennie w każdej epoce przyjmowane jest z zachwytem.

Wykonawcy:

  • Państwowa Orkiestra Kameralna Slovak Sinfonietta Žilina,
  • Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” pod kierownictwem Izabelli Zieleckiej-Panek,
  • Akademicki Chór Politechniki Śląskiej w Gliwicach pod kierownictwem Tomasza Giedwiłło;
  • soliści: Barbara Gutaj-Monowid – sopran, Marcjanna Myrlak – mezzosopran,
  • Sylwester Smulczyński – tenor, Paweł Konik – bas;
  • Jan Frycz – słowo;
  • Igor Dohovič – dyrygent.

Inauguracja Festiwalu Viva il canto odbędzie się w Kościele Jezusowym w Cieszynie w piątek, 23 września o godz. 18:00. Cena biletu: 20 zł

Rezerwacji karnetów i biletów na koncerty festiwalowe można dokonywać mailowo: info@vivailcanto.pl. Bilety do nabycia w kasie teatru i w systemie on-line (www.teatr.cieszyn.pl) oraz na godzinę przed każdym koncertem w kasach festiwalowych.

eMBe

źródło: mat.pras./ox.pl
dodał: MB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją