Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Heandel otworzy festiwal Viva il canto

Oratorium ''Mesjasz'' Georga Friedricha Haendla zainauguruje 25. edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej ''Viva il canto'' w Cieszynie, który odbędzie się w dniach od 23 września do 1 października.

W tym roku przypada jubileuszowa 25. edycja festiwalu Viva il canto. Wydarzenie adresowane jest przede wszystkim dla wielbicieli opery, operetki i musicalu, a także melomanów, którzy oczekują bardzo znanych, mniej znanych i najnowszych dzieł muzyki wokalno-instrumentalnej. Nie zabraknie też jazzu oraz muzyki popularnej w dobrym wykonaniu. Oferta jest bardzo szeroka, zróżnicowana. Znajdą tu swoją muzykę młodsi i starsi, a także wytrawni znawcy muzyki oraz osoby, które chcą rozpocząć swoją muzyczną przygodę.

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej Viva il canto zainuguruje wykonanie oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Haendla w wykonaniu Państwowej Orkiestry Kameralnej Slovak Sinfonietta Žilina, Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” pod kierownictwem Izabelli Zieleckiej-Panek, Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej w Gliwicach pod kierownictwem Tomasza Giedwiłło oraz solistów: Barbary Gutaj-Monowid – sopran, Marcjanny Myrlak – mezzosopran, Sylwestra Smulczyńskiego – tenor oraz pochodzącego z Cieszyna pierwszego stypendystę Miasta Cieszyna Pawła Konika – bas. Fragmenty Pisma Świętego zinterpretuje wybitny aktor teatralny i filmowy Jan Frycz. Dyrygował będzie Igor Dohovič.

Oratorium „Mesjasz” to najbardziej znane dzieło Haendla stworzone w 1741 r. Premiera oratorium odbyła się 13 kwietnia 1742 r. i już po pierwszym wykonaniu dzieło zostało uznane za jedną z najdoskonalszych kompozycji wszechczasów. Dzieło to przyniosło kompozytorowi światową sławę i niezmiennie w każdej epoce przyjmowane jest z zachwytem.

Wykonawcy:

  • Państwowa Orkiestra Kameralna Slovak Sinfonietta Žilina,
  • Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” pod kierownictwem Izabelli Zieleckiej-Panek,
  • Akademicki Chór Politechniki Śląskiej w Gliwicach pod kierownictwem Tomasza Giedwiłło;
  • soliści: Barbara Gutaj-Monowid – sopran, Marcjanna Myrlak – mezzosopran,
  • Sylwester Smulczyński – tenor, Paweł Konik – bas;
  • Jan Frycz – słowo;
  • Igor Dohovič – dyrygent.

Inauguracja Festiwalu Viva il canto odbędzie się w Kościele Jezusowym w Cieszynie w piątek, 23 września o godz. 18:00. Cena biletu: 20 zł

Rezerwacji karnetów i biletów na koncerty festiwalowe można dokonywać mailowo: info@vivailcanto.pl. Bilety do nabycia w kasie teatru i w systemie on-line (www.teatr.cieszyn.pl) oraz na godzinę przed każdym koncertem w kasach festiwalowych.

eMBe

źródło: mat.pras./ox.pl
dodał: MB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: