Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Hażlach: wójt z absolutorium

Wczoraj (12.06) odbyła się sesja Rady Gminy Hażlach, na której radni podejmowali decyzję w sprawie udzielenia wotum zaufania oraz absolutorium dla Grzegorza Sikorskiego. W obu przypadkach samorządowcy jednomyślnie przyjęli uchwały.

Wójt odniósł się do kwestii wotum zaufania, które rada udzielała po raz pierwszy (z powodu wprowadzenia takiego obowiązku przez Sejm od bieżącej kadencji). Decyzję opiera się na przedłożonym raporcie o stanie gminy za rok poprzedni. - Myślę, że jest to krok w dobrym kierunku. Raport obrazuje pewien stan gminy na koniec wybranego okresu. Stan, czyli pewien zbiór informacji, który może nam posłużyć do wytyczenia kierunku, w którym gmina powinna się rozwijać - mówił Grzegorz Sikorski.

Jak zaznaczał, jednym z głównych problemów, z jakimi boryka się Hażlach, jest demografia. - Gmina Hażlach to 6 miejscowości i 10480 mieszkańców. W przeciągu pięciu lat nasza populacja wzrosła o 87 osób. Pomimo tego obserwujemy, że z roku na rok liczba dzieci, które rodzą się na terenie naszej gminy, ustawicznie spada. W 2018 roku było to tylko 99 urodzeń, co wobec szczytu, który był w 2010 i przed nim na poziomie 150 urodzeń, oznacza spadek o 30%. Będzie to miało swoje konsekwencje w zakresie finansowania oświaty - mówił wójt.

Grzegorz Sikorski opowiadał także o konstruowaniu budżetu gminy, który opiera się na zestawieniu bieżących dochodów oraz wydatków. Różnica między nimi daje nadwyżkę operacyjną. Ile ona wynosi w Hażlachu? - Średnia z ośmiu lat to jest niecałe 3,5 mln zł. Czyli można tak bardzo prosto powiedzieć, że nasza gmina jest w stanie bez zadłużania się, bez alokowania wolnych środków, rocznie wydawać tylko 3,5 mln zł, żeby zaspokoić potrzeby naszych mieszkańców.

Wójt mówił także o inwestycjach, które gmina realizuje. - Za poprzednią kadencję powinniśmy wykonać inwestycje na poziomie 14 mln zł. A ile wykonaliśmy? Na poziomie prawie 25 mln zł. Ktoś powie, że gmina się zadłużyła. Nie, gmina się nie zadłużyła, według stanu na koniec 2017 roku zadłużenie jest utrzymane w ryzach. Ktoś powie, że nieznacznie wzrosło - tak, natomiast trzeba popatrzeć na jego strukturę i źródła spłaty. Gmina, realizując wiele projektów, musi najpierw wydać środki finansowe, po czym otrzymuje zwrot w formie refundacji - zaznaczał.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: