Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Hażlach najbardziej sfeminizowaną gminą w powiecie?

W drugiej połowie maja 2020 roku odbyły się wybory uzupełniające do Rady Gminy Hażlach. Nową radną została Grażyna Szczypka, rada znów jest w komplecie. Przy okazji ślubowania jednak Wójt Grzegorz Sikorski zwrócił uwagę na ciekawą prawidłowość. Na 15 radnych 8 osób to panie. Postanowiliśmy sprawdzić, czy faktycznie mamy styczność z najbardziej sfeminizowaną gminą w powiecie.

O fakcie, że w hażlaskim samorządzie jest dużo kobiet Wójt mówił już podczas Dnia Kobiet w KGW Brzezówka – oprócz mnie wszystkie kierownicze stanowiska w gminie zajmują kobiety. Od zastępcy przez kierownictwo referatów – zauważył wtedy Sikorski. Teraz, w maju 2020 roku okazało się, że w Radzie Gminy panie również stanowią większość. Jak wygląda ta kwestia w skali powiatu cieszyńskiego?

Sprawdziliśmy składy wszystkich rad gminnych w powiecie cieszyńskim. W Hażlachu panie stanowią 53% wszystkich radnych (8 pań na 15 radnych). Taką samą liczbę kobiet w radzie ma tylko Skoczów, jednak tam Rada składa się z 21 osób, w związku z czym panie stanowią 38% wszystkich radnych. Na trzecim miejscu uplasowały się Zebrzydowice, Ustroń i Goleszów, gdzie feminizacja w radzie jest na poziomie 37,5%. Nie ma żadnej gminy w powiecie cieszyńskim, gdzie w gminie nie zasiadałaby ani jedna pani.

Dlaczego jednak nawyższy % feminizacji jest właśnie w Hażlachu? Ciężko znaleźć odpowiedź na to pytanie - Wysoko stawiam poprzeczkę, dlatego płeć nie ma dla mnie znaczenia. Przede wszystkim liczą się kompetencje, odpowiednie nastawienie, umiejętności oraz zapał do pracy. Trzeba pamiętać, że ani tytuł zawodowy, ani stanowisko w ramach korporacji nie mają – mówiąc potocznie – płci, koloru skóry czy orientacji seksualnej. Swój zespół buduję w ten sposób aby jego członkowie przedstawiali sobą całe spektrum odmiennych punktów widzenia, posiadali różne doświadczenia i wrażliwości. To pomaga szybciej znajdować właściwe rozwiązania w coraz bardziej zglobalizowanej rzeczywistości, gdzie zmiana to jedyna stała rzecz, na którą możemy liczyć - wyjaśnia Sikorski.

Jak sytuacja wygląda w skali Polski? W tym przypadku zaufaliśmy rankingowi magazynu „Wspólnota”, który wskazuje, że w Polsce na 2477 gmin tylko w 315 ponad 50% większość w radach mają kobiety. Hażlach znajduje się więc pod tym względem w krajowej czołówce. Średnia to około 30% kobiet, co jest dużym wzrostem, gdyż w 1990 roku w samorządach kobiet było około 9%.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-05-27 09:49:54
tom lem: ... po takim oświadczeniu "...dlatego płeć nie ma dla mnie znaczenia." wyrasta chyba kolejny propagator LGBTq. Co z parytetami? Rodzynek czuje się dowartościowany i zapomina że ciasto też bywa bez rodzynków ;-)))
2020-05-27 18:57:18
politykier: A co z parytetami?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: