Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Hażlach: kolejna rewitalizacja?

Gmina Hażlach planuje kolejny etap zagospodarowania terenów wokół zabytkowego spichlerza w Hażlachu. Jak poinformował wójt Grzegorz Sikorski, samorząd może otrzymać aż 95% dofinansowania na realizację zadania – walczymy o 95% dofinansowania budowy dwóch pumtrucków oraz placu zabaw – mówi Sikorski.

Już sam pierwszy etap rewitalizacji, zasadniczo zmienił postrzeganie terenów dawnego spichlerza i okolicy. Dziś to miejsce jest ulubionym punktem spotkań dzieci, młodzieży oraz dorosłych mieszkańców Hażlacha. Jak zapewniają władze gminy Hażlach na tym nie koniec. W planach jest dalsza rewitalizacja terenów po byłej bazie Kółka Rolniczego – pojawić ma się plac zabaw oraz dwa tory pumptrackowe o długości 37 metrów (dla dzieci) oraz 188 metrów dla dorosłych. Niniejsze działania wynikają wprost z potrzeb młodych mieszkańców gminy Hażlach, które były kierowane do wójta Grzegorza Sikorskiego. Młodzi mieszkańcy wskazywali, że w Hażlachu brak miejsca, gdzie można uprawiać sporty rowerowe, pojeździć na desce, rolkach czy hulajnodze.

Wnioski młodych mieszkańców zostały uwzględnione w opracowanym przez Urząd Gminy i przyjętym w maju 2018 r. przez Radę Gminy Lokalnym Planie Rewitalizacji, który zakłada stwarzanie miejsc rekreacyjnych, wypoczynkowych, gdzie dochodziłoby do interakcji międzysąsiedzkiej.

- Czasu było bardzo mało, więc nawet wieczorne godziny wykorzystaliśmy na ostatnie szlify naszego wniosku, który został złożony dziś rano o godzinie 7. Kwota konkursu to tylko 3.187.520,47 zł, co przy dofinansowaniu na poziomie 95% powoduje, iż konkurencja będzie duża. Nasz wniosek opiewa na 1 mln zł, dlatego trzymajmy kciuki, aby się udało - mówi Sikorski. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na grudzień 2020 roku - jeśli wszystko będzie dobrze, to jest szansa, że na kolejne wakacje pojawi się nowa atrakcja w naszej gminie. Doskonale wiemy, że wszystkie rzeczy związane z rekreacją czy sportem w naszej gminie są realizowane przy pomocy środków unijnych, czy rządowych. Dlatego w przypadku braku dofinansowania proces inwestycyjny się wydłuży o czas pozyskania jakichkolwiek środków zewnętrznych na ten cel. Zgodnie z moimi zapowiedziami w kolejnych latach będziemy kładli nacisk na inwestycje drogowe i kanalizacyjne, dlatego realizacja tej inwestycji tylko z budżetu gminnego byłaby dość dużym obciążeniem dla nas - uzupełnia.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-07-01 20:45:38
skaldek: Wszystko pięknie i ładnie tylko kiedy przyjdzie czas na inwestycje w Zamarskach? Czy tu mieszkańcy nie mają potrzeb? Przed każdymi wyborami słyszymy słynne hasło: "Równomierny rozwój wszystkich sołectw ". Niestety po wyborach rzeczywistość już nie jest tak kolorowa. Inne sołectwa mają już od dawna kanalizację, wybudowane orliki, remontowane budynki użyteczności publicznej, nowe wozy bojowe, remontowane w ciągu każdego roku kilka ulic gminnych, rozpoczyna się kolejne wielkie inwestycje itp. Zamarski są w tyle i nigdy nawet na cm się nie przybliżą. Gdyby nie praca społeczna mieszkańców nie było by ani placu zabaw, ani siłowni, ani imprez kulturalnych. W podzience za to zaangażowanie Gmina ma mieszkańców gdzieś. Ta niesprawiedliwość i bezradność jest coraz większa.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: