Haftujesz? Spróbuj swoich sił!
Haft znano już w starożytności, to jedna z popularniejszych metod zdobienia odzieży i nie tylko - haftować można na skórze, filcu czy papierze. Istnieje wiele odmian haftu: sznureczkowy, łańcuszkowy, supełkowy, koloński, satynowy... W regionie Śląska Cieszyńskiego najbardziej popularny jest tzw. Beskidzki haft krzyżykowy, który był stosowany niegdyś głównie do zdobienia strojów regionalnych - w damskich strojach umieszczano haft na tzw. lamce na rękawach i wokół szyi, w męskim u podstawy rozcięcia z przodu oraz na końcach rękawów. Ozdabiano nim również obrusy, bieżniki, serwety, obecnie też torebki, kosmetyczki, paski, poduszki, kartki okazjonalne czy nawet obrazy.
Choć haft jako rzemiosło zaczęło zanikać, jako hobby zaczęło się znów ostatnio pojawiać i zyskiwać popularność. Pojawiają się próby reaktywowania umiejętności i tradycji w tym zakresie poprzez różnorakie warsztaty organizowane przez ośrodki kultury w regionie, w bieżącym roku od 18 do 20 lipca w Muzeum "Na Grapie" w Jaworzynce zorganizowano nawet Dni Haftu Krzyżykowego, podczas których można było nie tylko zobaczyć haftowane cuda, nauczyć się tej sztuki, ale również posłuchać o bogatej tradycji.
Umiejętnościami haftowania, będzie można popisać się podczas serii konkursów HAFT – RÓŻNE TECHNIKI – KONKURS BEZ OGRANICZEŃ organizowanych przez goleszowski GOK. Jeśli lubisz haftować, masz ciekawe pomysły - zgłoś swoje prace. Konkursy potrwają przez cały rok i będą związane z tematami:
1) OZDOBA ŚWIĄTECZNA - NOWOCZESNE UJĘCIE MOTYWÓW LUDOWYCH 15 września - 15 listopada br.
2) BIŻUTERIA KARNAWAŁOWA 15 października do 15 grudnia br.
3) OZDOBY ŚWIĄTECZNE WIELKANOCNE 1 lutego do 30 marca 2015 r.
4) KWIATY, OGRODY W RÓŻNYCH UJĘCIACH 15 kwietnia do 15 czerwca 2015 r.
5) WSPOMNIENIA Z WAKACJI 1 lipca do 1 września 2015 r.
Do wysłanej pracy należy dołączyć informacje:
- skąd pomysł na pracę,
- zdjęcie materiałów, z których praca jest zrobiona,
- zdjęcia pracy robione w trakcie jej tworzenia.
Prace można przynieść osobiście lub przesłać na adres: Gminny Ośrodek Kultury w Goleszowie, ul. Cieszyńska 25, 43-440 Goleszów, telefon: (33) 479 05 21. Prace będą wystawione, najlepsze będą nagrodzone. Prace należy składać tydzień przed podanym terminem zakończenia danego tematu.
vdka
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
