Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Gwiazdy na filmowej osiemnastce Kina na Granicy w Cieszynie

W dniach 28.04-3.05 2016 roku odbędzie się 18. Przegląd Filmowy Kino na Granicy. Z tej okazji w Cieszynie pojawią się m.in. Agata Kulesza, Magda Váąáryová, Anna Geislerova - bohaterki retrospektyw aktorskich, które będzie można zobaczyć podczas tegorocznej edycji wydarzenia. Gwiazdą muzyczną będzie Mary Komasa.

Uczestnicy 18. edycji Kina na Granicy zobaczą ponad 100 filmów, którym towarzyszyć będą spotkania z autorami filmów, wystawy i koncerty oraz otwarte pokazy plenerowe. Do tej pory swój udział w tegorocznym przeglądzie potwierdzili także Jakub Gierszał, Małgorzata Zajączkowska oraz Magdalena Łazarkiewicz, Mariusz Grzegorzek, Grzegorz Królikiewicz, Kinga Dębska czy Marcin Koszałka.

„Kino na Granicy to przede wszystkim niebanalne cykle filmowe prezentujące dorobek najznakomitszych twórców filmowych oraz zagadnienia, które od lat dowodzą jak wiele łączy nas z sąsiadami zza Olzy” – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy polskiej części przeglądu Kino na Granicy.

Z okazji osiemnastych urodzin Kina na Granicy będzie można zobaczyć retrospektywy aktorek: Agaty Kuleszy, Anny Geislerovej, Magdy Vášáryovej i reżyserów: Grzegorza Królikiewicza, Ladislava Helge oraz Dušana Trančíka.

Do zobaczenia będzie również zestaw najlepszych czeskich i polskich filmów o dojrzewaniu i pierwszych miłościach, a wśród nich „Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy, „Ostatni dzwonek" Magdaleny Łazarkiewicz, „Yesterday" Radosława Piwowarskiego, „Egoiści" Mariusza Trelińskiego i „Płynące wieżowce" Tomasza Wasilewskiego. W programie także nowości kinowe ostatnich miesięcy – „Moje córki krowy”, „Na granicy” czy „Obce niebo”.

Dotychczas w ramach Kina na Granicy wyświetlono ponad 1000 filmów twórców polskich, czeskich, słowackich. Wydarzenie gościło znakomitych artystów, a wśród nich byli: Katarzyna Figura, Jiří Menzel, Petr Zelenka czy Agnieszka Holland, która o Kinie na Granicy powiedziała: Tutaj spotyka się to, co dla mnie ważne i piękne. Takie właśnie kino od osiemnastu lat prezentowane jest na przeglądzie filmowym, który w 2013 roku został uznany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej najważniejszym międzynarodowym wydarzeniem filmowym.

18. Przegląd filmowy Kino na Granicy odbędzie w dniach 28 kwietnia – 3 maja 2016 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Kultura na Granicy”.

Więcej informacji na www.kinonagranicy.pl


Portal OX.Pl jest patronem medialnym 18. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy


red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-02-09 10:33:35
malamiko123: dziekujemy za to wydarzenie naszej nauczycielce języka polskiego P. Joli Dygoś, która od 18 lat jest Duszą tego festiwalu, pozdrawiam EM
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: