Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Grotołaza dzień powszedni

W poniedziałek (14.10.2019) w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji, działającym przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Cieszynianka” odbył się wykład Grzegorza Michałka, zatytułowany „Grotołaza dzień powszedni”. Było to pierwsze w tym roku akademickim spotkanie sekcji miłośników podróży cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Sekcja miłośników podróży spotyka się w drugie poniedziałki miesiąca w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji, na ulicy Kossak-Szatkowskiej w Cieszynie. Spotkania rozpoczynają się o godzinie 17:00. Podczas pierwszego spotkania sekcji Grzegorz Michałek opowiedział o codzienności grotołaza i swoich wyprawach. Podczas prelekcji zaprezentowane zostało również wyposażenie grotołazów, każdy z uczestników wydarzenia mógł przyjrzeć rozmaitym urządzeniom i dowiedzieć się, do czego służą.

- W każdej jaskini jest ciemno. Są oczywiście partie trzyotworowe, w których tworzą się tak zwane schroniska jaskiniowe. Termin ten nie oznacza jednak schroniska prowadzonego przez grotołaza, ale kawałek jaskini, około 3 lub 4 metrów, gdzie można się schować. Tam najczęściej dociera światło. W większości jaskiń jednak jest ciemno, mokro i brudno. Temperatura zależy od jaskini – wyjaśniał w trakcie spotkania prowadzący.

W jaskiniach panuje niesamowita cisza i spokój, w związku z czym można odciąć się od codziennego zgiełku. Jak podkreślał prowadzący, w sytuacji, kiedy wokół panuje absolutna ciemność, wyostrzają się inne zmysły. Człowiek nie polega już tak bardzo na wzroku. Pojawiają się jednak liczne problemy, takie jak zaburzenie poczucia czasu, czy też nadwrażliwość na światło po wyjściu na powierzchnię.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: